Četvrtak, 21 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kineska intervencija na tržištu obveznica otkriva zabrinutost za financijsku stabilnost

Posljednji napori Kine da zaustavi rast tržišta obveznica otkrivaju šire zabrinutosti među vlastima oko financijske stabilnosti, kažu analitičari.

Spor gospodarski rast i stroga kontrola kapitala koncentrirali su domaća sredstva na kineskom tržištu državnih obveznica, jednom od najvećih na svijetu. Bloomberg je u ponedjeljak izvijestio da su regulatori rekli komercijalnim bankama u pokrajini Jiangxi da ne podmiruju svoje kupnje državnih obveznica.

Futuresi su pokazali da su cijene 10-godišnjih kineskih državnih obveznica u ponedjeljak pale na najnižu razinu u gotovo mjesec dana. Prije nego što su se skromno oporavile, prema podacima Wind Informationa. Cijene se kreću obrnuto u odnosu na prinose.

“Tržište državnih obveznica okosnica je financijskog sektora, čak i ako vodite sektor kojim upravljaju banke poput Kine (ili) Europe”, rekla je Alicia Garcia-Herrero, glavna ekonomistica za Aziju i Pacifik u Natixisu.

Istaknula je da, za razliku od elektroničkog trgovanja obveznicama od strane malih ulagača ili upravitelja imovinom u Europi, banke i osiguravatelji obično drže državne obveznice. Što implicira nominalne gubitke ako cijene značajno fluktuiraju.

Prinos 10-godišnjih kineskih državnih obveznica naglo je porastao posljednjih dana. Nakon što je početkom kolovoza pao na rekordno nisku razinu cijele godine, prema podacima Wind Informationa iz 2010. godine.

Jaz Kina – SAD

S oko 2,2%, kineski 10-godišnji prinos i dalje je daleko niži od prinosa američkih 10-godišnjih državnih obveznica od gotovo 4% ili više. Jaz se odražava kako je američka središnja banka držala visoke kamatne stope. Dok je Narodna banka Kine snižavala stope suočena s mlakom domaćom potražnjom.

“Imaju banku Silicijske doline na umu, pa što to znači, korekcije u prinosima državnih obveznica koje imaju veliki utjecaj na vašu državnu bilancu”, nastavila je, dodajući da je “potencijalni problem gori od SVB-a i zato su vrlo zabrinuti.”

Banka Silicon Valley propala je u ožujku 2023. u jednom od najvećih propadanja banaka u SAD-u u posljednje vrijeme. Za probleme tvrtke uglavnom su okrivljene promjene u raspodjeli kapitala zbog agresivnog povećanja stopa od strane Fed-a.

Guverner PBoC-a Pan Gongsheng rekao je u govoru u lipnju da središnje banke moraju naučiti iz incidenta s bankom u Silicijskoj dolini, kako bi “odmah ispravile i blokirale akumulaciju rizika na financijskom tržištu”. Pozvao je na posebnu pozornost na “neusklađenost stopa dospijeća i kamatni rizik nekih nebankarskih subjekata koji drže velik broj srednjoročnih i dugoročnih obveznica.”

Zerlina Zeng, voditeljica azijske kreditne strategije, CreditSights, primijetila je da je PBoC povećao intervencije na tržištu državnih obveznica. Od pojačanog regulatornog nadzora trgovanja obveznicama na tržištu do smjernica za državne banke da prodaju kineske državne obveznice.

PBoC je nastojao “održati strmu krivulju prinosa i upravljati rizicima koji proizlaze iz koncentriranog držanja dugoročnih CGB obveznica od strane gradskih i ruralnih komercijalnih banaka i ne bankarskih financijskih institucija”, rekla je u izjavi.

“Ne mislimo da je namjera intervencije PBOC-a na tržištu obveznica bila stvoriti više kamatne stope, već usmjeriti banke i ne bankarske financijske institucije da daju kredite realnom gospodarstvu, a ne da sredstva parkiraju u ulaganja u obveznice”, rekao je Zeng.

Rupa u osiguranju u trilijunima

Stabilnost je dugo bila važna za kineske regulatore. Čak i ako se očekuje da će prinosi pasti, brzina povećanja cijena izaziva zabrinutost.

To je posebno problem za kineska osiguravajuća društva koja su velik dio svoje imovine parkirala na tržištu obveznica – nakon što su zajamčila fiksne stope povrata za životno osiguranje i druge proizvode, rekao je Edmund Goh, voditelj kineskog fiksnog prihoda u Abrdnu.

To je u suprotnosti s načinom na koji u drugim zemljama osiguravajuća društva mogu prodavati proizvode čiji se povrati mogu mijenjati ovisno o tržišnim uvjetima i dodatnim ulaganjima, rekao je.

“Uz brzi pad prinosa na obveznice, to bi utjecalo na kapitalnu adekvatnost osiguravajućih društava. To je ogroman dio financijskog sustava”, dodao je Goh, procjenjujući da bi za njegovo pokriće mogli biti potrebni “bilijuni” juana. Jedan trilijun juana je oko 140 milijardi USD.

“Ako se prinosi na obveznice sporije smanjuju, to će stvarno dati malo prostora za disanje industriji osiguranja.”

Zašto tržište obveznica?

Osiguravajuća društva i institucionalni ulagači nagomilali su se na kineskom tržištu obveznica djelomično zbog nedostatka mogućnosti ulaganja u zemlji. Tržište nekretnina je palo, dok se tržište dionica teško oporavlja od višegodišnjih najnižih razina.

Ti čimbenici na intervenciju PBoC-a na tržištu obveznica imaju puno više posljedica od drugih intervencija Pekinga, uključujući one u stranoj valuti, rekao je Garcia-Herrero iz Natixisa. “Vrlo je opasno to što rade, jer bi gubici mogli biti ogromni.”

“U biti samo brinem da će izmaknuti kontroli”, rekla je. “Ovo se događa zato što ne postoje druge investicijske alternative. Zlato ili državne obveznice, to je to. Zemlja veličine Kine, sa samo ove dvije opcije, nema načina da izbjegnete balon. Rješenje nije tu osim ako ne otvorite kapitalni račun.”

PBoC nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar.

Kina slijedi gospodarski model kojim dominira država, uz postupne napore da uvede više tržišnih sila tijekom posljednjih nekoliko desetljeća. Ovaj državni model usmjerio je mnoge ulagače u prošlosti da vjeruju da će Peking uskočiti kako bi zaustavio gubitke, bez obzira na sve.

Vijest o lokalnoj banci koja je otkazala nagodbu obveznica “došla je kao šok za većinu ljudi” i “pokazuje očaj na strani kineske vlade”, rekao je Goh.

Ali Goh je rekao da ne misli da je to dovoljno da utječe na povjerenje stranih ulagača. Očekivao je da će PBoC u nekom obliku intervenirati na tržištu obveznica.

Problemi s prinosima

Peking je javno izrazio zabrinutost zbog brzine kupnje obveznica, što je brzo smanjilo prinose.

U srpnju su “Financial News” povezane s PBoC-om kritizirale žurbu s kupnjom kineskih državnih obveznica kao “smanjenje” gospodarstva. Izdavanje je kasnije razvodnilo naslov rekavši da su takve akcije “poremećaj”, piše CNBC.

Chang Le, viši strateg za obveznice s fiksnim prihodom u ChinaAMC-u, istaknuo je da je kineski 10-godišnji prinos obično fluktuirao u rasponu od 20 baznih bodova oko instrumenta za srednjoročno kreditiranje, jedne od referentnih kamatnih stopa PBoC-a. Ali ove je godine prinos pao 30 baznih bodova ispod MLF-a, rekao je, što ukazuje na akumulaciju kamatnog rizika.

Potencijal za dobitak potaknuo je potražnju za obveznicama, nakon što je takva kupnja već nadmašila ponudu ranije ove godine, rekao je. PBoC je opetovano upozoravao na rizike dok je pokušavao održati financijsku stabilnost rješavanjem nedostatka ponude obveznica.

Niski prinosi, međutim, također odražavaju očekivanja sporijeg rasta.

“Mislim da je slab kreditni rast jedan od razloga zašto su prinosi na obveznice pali”, rekao je Goh. Kad bi manje banke “mogle pronaći kvalitetne zajmoprimce, siguran sam da bi radije njima posuđivale novac.”

Podaci o zajmovima objavljeni u utorak navečer pokazuju da su novi zajmovi u juanima kategorizirani pod “ukupno socijalno financiranje” pali u srpnju prvi put od 2005.

“Posljednja volatilnost na kineskom domaćem tržištu obveznica naglašava potrebu za reformama koje usmjeravaju tržišne snage prema učinkovitoj raspodjeli kredita”, rekao je Charles Chang, generalni direktor S&P Global Ratings.

“Mjere koje povećavaju tržišnu raznolikost i disciplinu mogu pomoći u jačanju povremenih radnji PBOC-a”, dodao je Chang. “Reforme na tržištu korporativnih obveznica, posebice, mogle bi olakšati težnju Pekinga za učinkovitijim gospodarskim rastom koji dugoročno uzrokuje manje duga.”

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno