Od danas vozači u Bosni i Hercegovini više nisu dužni imati zimsku opremu u vozilu. Prema zakonu, obveza korištenja zimske opreme vrijedi od 1. studenog do 1. travnja. Nakon isteka ovog razdoblja, preporučuje se pripremiti automobil za toplije uvjete.
Stručnjaci iz Bosanskohercegovačkog auto-moto kluba (BIHAMK) savjetuju vozače da provedu potrebne pripreme. To će poboljšati udobnost vožnje, ali i spriječiti moguće kvarove. Redovito održavanje vozila doprinosi sigurnosti na cesti i smanjuje rizik od nezgoda.
Provjera i zamjena guma
Zimske gume nisu prilagođene visokim temperaturama, stoga ih je potrebno zamijeniti ljetnim. Stanje guma ključno je za sigurnost i kontrolu vozila. Treba provjeriti istrošenost, oštećenja i gazni sloj. Ako su gume istrošene, potrebno ih je zamijeniti. Loše gume smanjuju prianjanje, osobito na mokrim cestama.
Čišćenje vozila i klima uređaja
Zimski uvjeti ostavljaju tragove soli, pijeska i nečistoća na automobilima. Preporučuje se temeljito pranje vozila kako bi se spriječila korozija. Održavanje čistoće produžuje vijek trajanja automobila i poboljšava njegov izgled.
Klima uređaj često se koristi tijekom zime, što može dovesti do nakupljanja bakterija i gljivica. Potrebno je zamijeniti filter klime kako bi zrak u vozilu ostao svjež i zdrav. Pravovremeno održavanje klime poboljšava kvalitetu zraka i smanjuje neugodne mirise.
Provjera tekućina i električnih sustava
Za ispravan rad motora važno je redovito provjeravati ulje, rashladnu tekućinu, tekućinu za kočnice i servo upravljač. Ako su razine tekućina niske, potrebno ih je nadopuniti ili zamijeniti. Korištenje odgovarajućih tekućina prema preporukama proizvođača osigurava dugovječnost motora i drugih dijelova vozila.
Također je ključno pregledati akumulator, kočnice i svjetla. Akumulator može oslabiti tijekom zime, pa ga je potrebno testirati. Kočioni sustav treba biti u besprijekornom stanju kako bi osigurao sigurnost u prometu. Neispravna svjetla mogu smanjiti vidljivost i povećati rizik od nesreća.
Priprema za nepredviđene situacije
BIHAMK naglašava važnost spremnosti za moguće hitne slučajeve. Preporučuje se imati u vozilu osnovni komplet za hitne situacije. U njemu bi trebali biti prva pomoć, svjetiljka, premosni kablovi, pribor za popravak guma i reflektirajući trokut. Opremljeni vozači lakše se nose s kvarovima i nezgodama.
Podaci pokazuju da je stopa prometnih nezgoda niža među vozačima koji redovito održavaju vozilo. Pravilna priprema automobila doprinosi sigurnijoj i udobnijoj vožnji.
Kako navodi BHRT, obveza korištenja zimske opreme danas je ukinuta i u Srbiji. U Hrvatskoj ta obveza vrijedi još 15 dana, odnosno do 15. travnja.