Pekari iz Republike Srpske i Federacije složni su u tome da je potrebno podići cijene brašna s obzirom na trenutnu situaciju.
Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara Republike Srpske rekao je, poskupljenje je očekivano i za to postoji nekoliko razloga.
– Za poskupljenje postoji nekoliko razloga, a prvi od njih je problem s izvozom žitarica iz Ukrajine, što se odnosi na cijeli svijet i utiče na sve – rekao je Kos.
Prema njegovim riječima,” drugi veoma bitan razlog je poskupljenje energenata, kojima cijena skače iz dana u dan”.
Kao treći bitan razlog naveo je i slab urod, ali i kvalitetu kukuruza kod nas i u regiji. Ovakva situacija će automatski dio kukuruza prebaciti na stočnu hranu – rekao je Kos, objašnjavajući da će time potražnja za pšenicom biti još veća.
Kako dodaje, sve su ovo razlozi za poskupljenje pšenice, koji će podići i cijenu brašna.
Poskupljenje žitarica u regiji
Kos navodi da trenutna situacija na burzi sa cijenom pšenice nije realna.
– Mislim da na burzu veliki utjecaj ima politička situacija. Prema podacima burze, najskuplja pšenica je trenutno u Novom Sadu. A svi znamo da to nije istina i da je pšenica u Novom Sad jeftinija za 60 eura nego u Mađarskoj – rekao je Kos, dodajući da je trenutna cijena pšenice po toni između 380 i 420 eura.
BiH nema robnih rezervi
Suad Selimović, sekretar Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju u Tuzli, rekao je; “pšenica koju mi planiramo jesti u budućnosti ne zavisi od granica BiH”.
– Pšenica koju mi planiramo jesti u budućnosti ne zavisi od naših granica. Odnosno ona se ne nalazi u BiH, nego u Mađarskoj i Srbiji,i uvijek postoji mogućnost rasta cijena – rekao je Selimović.
Kako je dodao, s obzirom na to da u BiH nema robnih rezervi,a posebno brašna i žitarica, evidentno je da će cijene biti u porastu.
– Nemamo robne rezerve i ne možemo utjecati na cijene koje će nama biti plasirane.Odnosno nemamo utjecaja na” smirivanje” tržišta pekarskih proizvoda i kruha – rekao je Selimović.
Saša Trivić, vlasnik jednog od lanaca pekara iz Banjaluke, najavio je moguće poskupljenje pekarskih proizvoda.
– Prema našim informacijama trebalo bi doći do poskupljenja od pet posto.Osim ako trenutna situacija s Ukrajinom dodatno ne podigne cijenu – rekao je Trivić.
Prema njegovim riječima, dosadašnja poskupljenja pekarskih proizvoda nisu pokrila povećanje troškova cijena sirovina. Iz toga je realno očekivati da će doći do minimalnog poskupljenja pekarskih proizvoda.
Izvor:večernjenovosti.ba