Kreće poosljednja sezona UEFA Lige prvaka (UCL) u sadašnjem formatu, sustav koji je na snazi od nezaboravne sezone 1992./93. Ovaj format najprestižnijeg europskog klupskog natjecanja osovojio je Olympique de Marseille.Od sezone 2024/25, sva UEFA natjecanja će imati novi format.
Stoga, posljednja sezona u ovom formatu se čini dodatno zanimljivom. Veselimo se svakom meču i trenutku vrhunskog nogometa.
Neka stara imena koja dugo nismo vidjeli
Trideset i dvije momčadi kreću u završnicu Lige prvaka u ovom formatu. Ove godine ćemo imati priliku gledati neka stara lica, koja dugo nismo gledali, alii imamo i klubove koji do sada nisu nastupali. Royal Antwerp FC posljednji je put nastupao u UEFA-inim natjecanjima davne 1957./58., a ovo je prvi put da nastupa u grupnoj fazi Lige prvaka. Slično tome, prošlo je dosta vremena otkako su Newcastle United i RC Lens igrali Uefa-inu Ligu prvaka. Prije točno 21 godinu u sezoni 2002./23. Arsenal FC, prošlogodišnji viceprvak Premier lige vraća se nakon šest sezona izbivanja. Zanimljiva je činjenica, da od prošlogodišnja 32 kluba, i ove godine se natječe njih 19.
Real Madrid je rekorder po osvojenim trofejim lige prvaka, ukupno njih četrnaest od 1955. godine. Ipak, prema Pepu Guardioli, branitelj naslova Manchester City, je na pravom putu da sustigne Madriđane. Obraćajući se novinarima nakon City-jevog osvajanja Lige prvaka protiv Intera, Guardiola je upozorio “Los Blancosima”:
“Još nas samo 13 naslova Lige prvaka dijeli… pa budite oprezni Real Madrid jer smo na putu. Dakle, ako malo poskliznete, uhvatit ćemo vas”, izjavio je uz veliki osmijeh.
U ovogodišnjoj sezoni UCL-a sudjelovat će pet najtrofejnijih klubova ovog natjecanja u povijesti: Real Madrid (14), AC Milan (7), Liverpool (6), Bayern München (6) , i FC Barcelona (5).
Što možemo očekivati ove godine?
Kroz povijest natjecanja bilo je bezbroj iznenađenja, zbog čega je bio izazovan zadatak prognozirati što očekivati u bilo kojoj sezoni – tko će kvalificirati kroz grupnu fazu ili čak postati prvak. U nastavku ćemo predstaviti tržišnu vrijednost momčadi sudionica, kao i ishode koje predviđaju kladioničarske agencije.
S visokom vjerovatnošču prolazak skupine će bez problema osigurati: Manchester City, FC Barcelona i Real Madrid. UZ njih, poprilično siugrno se može tvrditi da će proljeće u Ligi prvaka osigurati i Bayern München, Manchester United, Arsenal, RB Leipzig i Atlético de Madrid.
Prema kladioničarskim stručnjacima, najintenzivnije borbe za “prezimljavanje” u najelitnijem europskom natjecanju očekuju se u skupini F. Sva četiri kluba imaju najmanje 40% šanse za prolaz u knock-out fazu.
Kada je u pitanju osvajač za ovu sezonu, kladioničarske slijepo vjeruju Manchester City-ju. Iza “građana” su Bayern München i Real Madrid. Međutim, vjerojatnost Cityjeve pobjede od 33% je izuzetno visoka. Ovako jasna dominacija rijetko je viđena u prethodnim UCL sezonama.
Ukupna vrijednost momčadi Manchester City iznosi 1.378 milijuna eura, najviše od sva 32 kluba. Ove godine će se natjecati sedam klubova čija vrijednost momčadi prelazi prag od 1 milijarde eura, a to su: Arsenal i Manchester United iz engleske Premier lige, Real Madrid i Barcelona iz LaLige, Paris Saint-Germain iz Ligue 1 i Bayern München iz njemačke Bundeslige.
Jedina skupina u kojoj će se susresti dva kluba iz ‘kluba od milijardu eura’ je skupina A. Snage će odmjeriti finalisti UCL-a 1998/99, Manchester United i Bayern München.
Grupa F jedna je od najuravnoteženijih u smislu vrijednosti momčadi. Budući da AC Milan (619,3 milijuna eura), Borussia Dortmund (612,7 milijuna eura) i Newcastle United (608,8 milijuna eura) imaju slične vrijednosti, temeljene na našim rezultatima nakon ljeta kalkulacije. U grupnoj fazi, momčadi s najnižim vrijednostima, FK Crvena Zvezda (75,4 milijuna eura) i BSC Young Boys (73,5 milijuna eura), sučelit će se u skupini G.
Život nakon Ronalda, Messija i Benzeme
Ovogodišnja Liga prvaka obećava da će biti doista zanimljiv događaj, osim što je posljednje yanimanje u ovom formatu, prva je sezona bez prisutnosti nogometnih legendi kao što su Lionel Messi, Cristiano Ronaldo i Karim Benzema. Od trenutno 10 najboljih strijelaca u UEFA Lige prvaka, samo će dvojica nastupati ove sezone: Robert Lewandowski i Thomas Müller.
Kylian Mbappé i Erling Haaland se pojavljuju kao ozbiljni nasljednici i kao kandidati za dostizanje rekorda Cristiana Ronalda. Francuska superzvijezda već ima 40 golova u 61 utakmici. Haaland, prošlogodišnji najbolji strijelac UCL-a – može pohvaliti impresivnih 35 golova u samo 30 nastupa.
Raspodjela nagrada
UEFA je otkrila ključni aspekt Lige prvaka. Navodeći način na koji će se prihodi ove sezone raspodijeliti između momčadi koje sudjeluju. Od 2 milijarde eura prihoda, zarada klubova u grupnoj fazi Lige prvaka podijeljena su u četiri različite kategorije:
- 25% bit će dodijeljeno početnim nagradama (500,5 milijuna eura).
- 30% će se dodijeliti fiksnim iznosima koji se odnose na učinak (600,6 milijuna eura).
- 30% će se rasporediti na iznose temeljene na koeficijentima (600,6 milijuna eura).
- 15% bit će dodijeljeno varijabilnim iznosima (tržišni skup) (300,3 milijuna eura).
UEFA je potvrdila da će klubovi dobiti 2,8 milijuna eura za svaku pobjedu i 930.000 eura za svaki remi. Svi neraspoređeni iznosi iz kategorije vezane uz učinak bit će raspodijeljeni među svim klubovima u grupnoj fazi proporcionalno njihovom broju pobjeda.
Za 16 momčadi koje se plasiraju u knockout fazu, pojavljuju se dodatne prilike za zaradu:
- Kvalifikacije u osminu finala: 9,6 milijuna eura po klubu.
- Kvalifikacije u četvrtfinale: 10,6 milijuna eura po klubu.
- Kvalifikacije u polufinale: 12,5 milijuna eura po klubu.
Ulazak u finale Lige prvaka: 15,5 milijuna eura po klubu. - Pobjednik lige prvaka: 4,5 milijuna eura.
Novi koncept Lige prvaka koji počinje sljedeće sezone
Počevši od sljedeće sezone, u formatu Lige prvaka natjecat će se 36 klubova kroz jednu ligašku tabelu. U potpunosti se mijenja dosadašnji format od strukture s 32 kluba podijeljena u skupine. Ždrijeb će se ipak održati na početku sezone. Isključivo kako bi se odredili rasporedi za ligašku fazu. Svaki će klub odigrati osam utakmica – četiri kod kuće i četiri u gostima. 36 momčadi bit će podijeljeno u četiri skupine na temelju jakosti. Pot 1 će uključivati aktualne pobjednike lige prvaka i osam najboljih klubova po koeficijentu. Za razliku od ranije, prvaci najboljih domaćih liga i nositelji naslova UEFA Europske lige neće automatski ući u najjači pot.
Nakon ligaške faze, osam najboljih klubova plasirat će se izravno u osminu finala. Klubovi rangirani od 9 do 24 ući će u doigravanje za preostalih osam mjesta u osmini finala, dok će oni na pozicijama od 25 do 36 napustiti natjecanje. Naime, tijekom nokaut faze neće biti poludirigiranog ždrijeba (da se ne mogu susrsti momčadi iz iste lige). Još jedna promjena je zanimljiva, kada momčad ispadne iz lige prvaka njihova europska kampanja završava. Osmina filala će se ždrijebati na osnovu pozicije u ligi, što naglašava važnost visokog plasmana u ligi, jer to može dovesti do povoljnijeg ždrijeba, barem u teoriji.
Izvor: Footbal Benchmark
Prijevod i prilagodba: Financa.ba