Kakaovac i kava osjetno su poskupjeli na svjetskim tržištima u 2024. godini zbog smanjene ponude. Najviše je pod utjecajem posustajanja kineskog gospodarstva pojeftinio ugljen koji se koristi u proizvodnji čelika.
Cijena kakaovca ove se godine gotovo utrostručila, uvelike nadmašivši poskupljenje druge robe. U prosincu dosegnula je nakratko na njujorškoj burzi rekordan 12,931 dolar po metričkoj toni. Razlog je prognoza o slabijem urodu, četvrtu godinu zaredom, pod utjecajem velikih suša.
“Sektor poljoprivrednih sirovina predvođen kakaovcem i kavom bilježio je najveći rast cijena zbog nepovoljnih vremenskih prilika u ključnim proizvodnim regijama. Naglašavajući rizik za cijene sirovina koje se proizvode i nabavljaju iz relativno malih zemljopisnih područja”, objašnjava Ole Hansen iz danske Saxo banke.
Urod u najvećim proizvođačima kakaovca Obali Bjelokosti i Gani osjetno je slabiji zbog loših vremenskih uvjeta, bolesti, krijumčarenja i smanjenih površina čiji su se vlasnici okrenuli iskopavanju zlata.
Sušno vrijeme smanjilo je i ponudu kave. Cijene kave sorte arabica skočile su na najviše razine u više od 40 godina, piše Hrportfolio. Najviše zbog bojazni da je jaka suša na početku godine naškodila plantažama u najvećem proizvođaču Brazilu.
Vrijednost željeznih ruda pala
Cijene nafte i metala pritisnulo je pak posustajanje aktivnosti u drugom gospodarstvu svijeta Kini, najvećem kupcu sirovina u svijetu, pod utjecajem krize u sektoru nekretnina.
Pad cijena željezne rudače donekle je ublažen posljednjih mjeseci, ali bi krajem godine ipak mogao iznositi oko 15 posto. Cijene bi joj mogle pasti i u 2025. godini zbog poboljšane ponude. Pored toga, paralelne slabije kineske potražnje za čelikom, rekli su analitičari.
“Očekujemo da će velike rudarske kompanije još više povećati ponudu nego u 2024. Proizvodnja će čelika u Kini vjerojatno pasti”, rekao je viši analitičar brokerske kuće Freight Investor Services. Predviđajući prosječnu cijenu od 100 dolara po toni u 2025., u odnosu na prosječnih 110 dolara u 2024.
Zlato i srebro poskupjeli su pak više od 25 posto u 2024. Cijena bi im mogla još porasti iduće godine. Ovo će ovisiti o smanjenju kamatnih stopa u SAD-u i carinskoj, poreznoj i vanjskoj politici novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa, kažu analitičari.
I cijene bakra i aluminija porasle su u 2024. zbog ograničenih isporuka, energetske tranzicije i procjena da će kineske poticajne mjere potaknuti potražnju, tumače analitičari.