Platforma za streaming glazbe Spotify jučer je priopćila da će otpustiti oko 1.500 zaposlenika. Ovo je 17 posto ukupnog broja zaposlenih, a razlog otpuštanja je smanjenje troškova.
To je treći put ove godine da Spotify otpušta. Prethodno je financa.ba pisala u lipnju o otpuštanjima u Spotify. U siječnju je otkaze dobilo 600 zaposlenih, a lipnju 200. Nakon velikog broja otkaza u tehnološkim kompanijama početkom godine, neke su ponovno počele smanjivati ili najavljivati smanjivanje radne snage.
Izvršni direktor Spotifyja Daniel Ek obratio se zaposlenicima i poručio da je kompanija 2020. i 2021. više zapošljavala zbog nižih kapitalnih troškova te dok je njezina proizvodnja rasla.
Spotify je uložio više od milijardu dolara kako bi izgradio svoj poslovanje podcastima. Uveo u poslovanje slavne osobe poput Kim Kardashian, princa Harry-ija i Meghan Markle. Proširio je svoju tržišnu prisutnost u većini zemalja u svijetu u svojoj potrazi za milijarditim korisnikom do 2030. godine. Trenutno ima 601 milijun korisnika, u odnosu na 345 milijuna krajem 2020. godine.
U trećem je tromjesečju kompanija ostvarila dobit kao rezultat povećanja cijena svojih streaming usluga i rasta broja pretplatnika u svim regijama. Kompanija je prognozirala da će njezin broj mjesečnih slušatelja dosegnuti 601 milijun u blagdanskom tromjesečju.
Ek je u ponedjeljak rekao da se broj otkaza može čini velikom s obzirom na nedavno pozitivno izvješće o zaradi i izvedbi. “Prema većini pokazatelja, bili smo produktivniji, ali manje učinkoviti. Moramo biti oboje.“, objasnio je.
Kompanija je jučer počela informirati zaposlene koji su dobili otkaz. Bit će plaćeni još pet mjeseci, a tijekom toga razdoblja imat će i regres i zdravstveno osiguranje.
Spotify će također ponuditi imigracijsku podršku zaposlenicima čiji je status povezan s njihovim zaposlenjem.
Nastavljaju se otkazi u tech sektoru
Ovi gubici radnih mjesta posljednji su u nizu najavljenih otpuštanja u tehnološkoj industriji. Industrija je, nakon procvata tijekom pandemije Covida, ukinula desetke tisuća radnih mjesta.
Britanska telekomunikacijska grupa BT rekla je u svibnju da će otpustiti do 55.000 radnih mjesta do kraja desetljeća. Tehnološki divovi Meta i Microsoft također su otkrili planove za smanjenje svoje radne snage za čak 10.000 zaposlenika ove godine.
Online maloprodajni div Amazon objavio je da otpušta više od 18.000 zaposlenika diljem svijeta. A Googleova matična tvrtka Alphabet najavila je otpuštanje oko 12.000 ljudi. Manje tvrtke također su osjetile neugodnost – rezove su ove godine najavili i Yahoo i LinkedIn.
Međutim, čini se da je Apple odustao od trenda. Oni su najavili da će dio radnika zaposliti u sektoru umjetne inteligencije.