Steve Jobs zasigurno nije sam izgradio Apple; kada je umro, tvrtka je imala oko 40.000 zaposlenih. Budući da je Jobs navodno izravno komunicirao sa samo oko 100 zaposlenika, Apple je prirodno zaposlio stotine menadžera.
Evo što je rekao 1985. Steve Jobs o ranom procesu regrutiranja i zapošljavanja menadžera rekao:
“Bit ćemo velika tvrtka, mislili smo. Pa zaposlimo ‘profesionalne managere’. Ušli smo u taj pothvat i angažirali hrpu profesionalnog menadžmenta, a on uopće nije dao očekivane rezultate. Znali su se snaći, ali nisu znali ništa”.
Poduzetnik Jeff Haden piše da je napravio istu pogrešku kada je popunjavao mjesto nadzornika proizvodnje u svojoj tvrtki.
Ovo je njegova priča:
Na kraju je odluka pala na dva kandidata. Jedan je radio 15 godina. Imao je izvrsne tehničke vještine. Istakao se u obuci novih djelatnika. Bio je bistar, energičan i privlačan. Bez obzira na to, zabrinjavala je činjenica da nikada nije imao formalnu vodeću ulogu. Drugi je bio na raznim rukovodećim pozicijama i nedavno je vodio tim koji je tvornici donio ISO certifikat.
Zato sam krenuo putem “dobar menadžer može svugdje” i promovirao u “profesionalnog menadžera”.
I pogriješio. Dobar menadžer, naime, može se snaći svugdje, i bio je dobar u tome. Provodio je pravila. Osigurao je da ljudi prate procese. Provodio je evaluacije rada, stvarao razvojne planove, pratio rezultate – definitivno je ispunjavao tu ulogu.
Ali nije obavio posao, prenosi investitor.me
Steve Jobs o menadžerima
“Znate tko su najbolji menadžeri? Oni su izvrsni pojedinačni suradnici koji nikada, baš nikada ne žele biti menadžeri. Na kraju odluče da žele biti menadžeri, jer nitko drugi ne može tako dobro obavljati posao kao oni”.
U mom slučaju, kaže Steve Jobs, nije mi trebao netko tko će upravljati onim što smo već napravili. Trebao mi je netko frustriran našom trenutnom razinom produktivnosti. Netko koga živcira naša trenutna razina kvalitete. Netko koga je živcirala činjenica da je vrlo malo zaposlenika u trgovini napredovalo na više pozicije.
Trebao mi je netko tko želi biti menadžer jer je to bio jedini način da osiguram da tim postigne ono što je sposoban postići. Nije mi trebao nadzornik proizvodnje. Trebao mi je netko tko želi učinkovitije progurati proizvod i tko ima tehničke vještine da to ostvari.
Što se tiče liderskih vještina?
Osim toga, njegovi bi zaposlenici vjerojatno previdjeli njegov nedostatak profesionalnih menadžerskih vještina. Studija iz 2015. objavljena u časopisu “Industrial and Labor Relations Review” otkrila je da šef koji se ističe u “sposobnosti da učinkovito obavi posao” ima daleko najveći pozitivan učinak na zadovoljstvo poslom zaposlenika.
Istraživači su zaključili: “Ako vaš šef može obavljati vaš posao, veća je vjerojatnost da ćete biti sretni na poslu.”
Sljedeći put kada budete donosili odluku o unapređenju, svakako razmislite o sjajnom pojedinačnom suradniku koji možda ne želi biti manager, ali očajnički želi obaviti stvari.
Jer uspjeh se uvijek svodi na rezultate. Ne onoga tko upravlja, kaže Steve Jobs.