Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Što milijunaši rade s novcem?

Što milijunaši rade sa svojim novcem, uvijek zanima većinu građana. U SAD je situacija da većina milijunaša nije naslijedila novac. Sami su ga uspjeli zaraditi. Istraživanje pokazuje da je tek svaki peti milijunaš u SAD naslijedio milijunsko bogatstvo u novcu i imovini. Dvije trećine predstavljaju poduzetnici. Provjerili smo gdje drže novac, te ćemo tu priču podjeliti s vama.

Lova

Većinu milijnaša krasi jedna karakteristika – štedljivost. Kad bi potrošili novac, ne bi imali sredstva koja koriste za povećanje bogatstva. Oni troše na osnovne životne potrepštine. Rijetko na liuksuz. Štede često i očekuju da to čine i ostali članovi obitelji. Mnogi milijunaši drže veći dio novca u gotovini. Karakteristično je da rapoređuju novac drugačije od ostalih. Sve bankovne račune koje imaju vodi privatni bankar koji vjerojatno upravlja i ostatkom njihovog bogatstva. Sami rijetko svraćaju u banke, piše Yahoo finance.

Studije pokazuju da milijunaši mogu u prosjeku držati čak 25 posto svog novca u gotovini. Razlog tome je želja da posjeduju sredstva u slučaju iznenadne krize na tržištu, što se sve češće dešava. Novčani ekvivalenti, financijski instrumenti koji su likvidni gotovo kao i gotovina, popularni su među milijunašima. Neki milijunaši svoj novac drže u trezorskim zapisima koje stalno vraćaju i reinvestiraju. Likvidiraju ih kad im zatreba gotovina. Drugi milijunaši imaju sefove pune gotovine denominirane u mnogim različitim valutama. Ovi sefovi se nalaze u cijlom svijetu. Svaka valuta se drži u zemlji u kojoj je taj novac zvanično sredstvo plaćanja.

Luksuzne nekretnine

Nepokretna imovina je sigurna luka za novac. Godinama su ulaganja u nekretnine primarni način na koji su milijunaši stvarali i čuvali svoje bogatstvo. Kereću sa kupovinom primarne kuće. Nakon toga gomilaju se ostale nekretnine, obično za zakup. Bogati su počeli da kupuju komercijalne nekretnine poput poslovnih zgrada, hotela, stadiona, i svega ostalog što bi im omogućilo gomilanje bogatstva. Milijunaši često imaju velike portfelje nekretnina. Nakon što se etabliraju kao kupac na tržištu nekretnina, agenti za nekretnine počinju da im donose nove poslove. Nekretnine su imovina dugoročno unosna za ulaganje i sigurna opcija za milijunaše koji vole pasivne prihode, jer im nekretnine to i pružaju.

Dionice

Neki milijunaši vole jednostavnost. Ulažu u dionice koje jednostavno isplaćaju dividendu. Sviđaju im se pasivni prihodi od vlasničkih udjela. Oni jednostavno ne žele trošiti dragovcijeno vrijeme za upravljanje investicijama.

Ultra-bogati ulagači mogu imati kontrolni udio u jednoj ili više velikih kompanije. Ipak, mnogi milijunaši imaju portfelj od samo nekoliko dionica. milijunaši vole i dionice koje plaćaju dividende za pasivni prihod koji im pružaju. Naravno, oni su zainteresirani za povećanje kapitala, ali za neke je to manje bitno nego generianje tekućeg prihoda.

Kriptovalute

Procenjuje se da postoji oko 100.000 milijunaša iz svijeta kriptovaluta od kojih većina ima bitcoin. Kako biste uspješno investirali u kriptovalute, morate biti spremni da preuzmete određeni rizik, a mnogi milijunaši nemaju apetita za to. Mnogi ljudi su na ovaj način postali milijunaši, dok su neki izgubili novac, posebno u ovoj godini kada je tržište palo.

Alternativne investicije

Neki milijunaši, zajedno s ultrabogatima, dio svog novca drže u drugim alternativnim ulaganjima poput materijalne imovine. U ovo spadaju likovne umetnosti, skupi glazbeni instrumenti ili rijetke knjige. Također, postoje milijunaši i ultrabogati koji ulažu u prava intelektualnog vlasništva, kao što su prava na pjesme ili filmove. To mogu biti visoko profitabilna ulaganja.

Roba

Roba poput zlata, srebra, prava na mineralne sirovine, takođe su zalihe vrednosti za milijunaše. Ali, imaju određeni nivo složenosti u upravljanju, kojom se mnogi milijunaši jednostavno ne žele baviti.

Privatni kapital i hedge fondovi

Osim ako niste multimilijuner, ne bi trebali učestvovati u hedge fondovima ili ulagati u privatni dionički fond. Javni dionički kapital poznat je, jer se njegovim dionicama trguje na burzama. Jedna od njegovih prednosti je likvidnost.

Privatni dionički fondovi, s druge strane, uglavnom svoja ulaganja dobijaju od velikih organizacija poput sveučilišta ili umirovljeničkih fondova. Ulagači privatnih investicijskih fondova moraju biti akreditirani ulagači s određenom neto vrijednošću, obično najmanje 250.000 dolara. Hedge fondovi koriste združena sredstva i sprovode više strategija kako bi svojim ulagačima ostvarili velike povrate. Hedge fondovi ulažu u ono što menadžeri fondova misle da će ostvariti najveću moguću kratkoročnu dobit.

Izvor: Biznis i Finansije

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno