U petak, 19. travnja dogodit će se dugo najavljivani halving bitcoina (BTC). Mehanizam koji se ponekad događa na tržištu dionica odigrat će se sada u oblasti digitalne imovine. Što je točno halving bitcoinaBitcoin je decentralizirana, distribuirana, anonimna platna ... i kako će se odraziti na potražnju za najtrgovanijim tokenom?
Ovo nije prvi put da bitcoin “proglašava” halving. U prošlosti se on događao u prosjeku svake četiri godine. Prvo „prepolovljenje“ dogodilo se 26. studenog 2012. godine. Drugi put je bio 11. srpnja 2016. godine. Treći se dogodio 11. svibnja 2020.
Halving bitcoina služi kao kontrola inflacijeInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre..., ali i kao sredstvo za dugoročno održavanje vrijednosti bitcoina. Halving podrazumijeva da se nagrada za rudarenje prepolovi. Time se smanjuje intenzitet izdavanja novih bitcoina, sve do maksimalnog iznosa od 21 milijun koja će biti izrudarena oko 2150. godine. Ovo je četvrti po redu halving i prilika da se iznova procjene utjecaji na tržište i strategije koje rudari i investitori mogu primijeniti. Mnogi smatraju da je ovo najvažniji i najutjecajniji halving do sada, ali i u budućnosti, prenosi Biznis.
Tajanstveni kreator bitcoina Satoshi Nakamoto definirao je maksimalan broj ovih digitalnih tokena i vremenske distance između halvinga. I to više nikada ne može biti promijenjeno.
Ipak, halving bitcoina, koliko god je kalendarski predvidiv, kratkoročno ima moć “preurediti” postojeću industriju rudarenja kriptovaluta.
Obzirom da se nagrada za blok smanjuje na pola, rudari su primorani unaprijediti tehnologiju i koriste energetski efikasnije metode za očuvanje svoje profitabilnosti. Zbog toga mnogi mali rudari jednostavno ispadaju iz igre, a mreža ostaje u rukama jakih, sigurnih i ažurnih rudara. Očekuje se da će ovo dovesti i do povećanja cijena po kojima rudari prodaju svoj bitcoin, kako bi nadoknadili smanjenje prihoda od nagrada.
Halving dovodi do povećanja cijene
Halving bitcoina povijesno je dovodio do povećanja njegove cijene. Često i nekoliko mjeseci nakon samog događaja, kao rezultat smanjene ponude novih tokena.
Dok tržišni uvjeti variraju, očekivanja su da će i ovaj halving imati slične efekte. Uzimajući u obzir sve veće zanimanje institucionalnih investitora za kripto tržište. Halving iz svibnja 2020. godine, kada se nagrada smanjila na 6,25 BTC po bloku, dovela je do povećanja cijene bitcoina sa oko 9.000 dolara na oko 69.000 dolara u studenom 2021. godine.
Kada je bitcoin lansiran, rudari su dobili zalihu od 50 tokena kada su “riješili formulu”, odnosno završili iskopavanje jednog cijelog bloka. Taj iznos je prepolovljen (na 25) 2012. godine, a zatim na 12,5 četiri godine kasnije. Najnoviji halving dovest će do toga da rudari ubuduće dobivaju samo 3,125 najtraženijeg digitalnog tokena po izrudarenom bloku.
Bar do sljedećeg halvinga, koji bi se trebao dogoditi u proljeće 2028. godine.