Ove se godine na Deloitte-ov natječaj 50 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki Srednje Europe prijavilo skoro 400 kompanija. Prosječna stopa rasta iznosi 2.351%. Tvrtke iz 9 država ostvarile su plasman na glavnom natječaju. Najuspješnija je Poljska sa 17 tvrtki, Češka sa 13, Hrvatska sa 8 i Slovačka sa 4 plasirane tvrtke. Iz regije, najbolje plasirana tvrtka u glavnoj kategoriji je Aircash na 4. mjestu. Dok je Firefly Studio zauzeo 7. mjesto u kategoriji „Companies to Watch“.
Sa gotovo 400 prijava, rang lista 50 najbrže rastućih privatnih ili javnih tehnoloških tvrtki Srednje Europe najkonkurentnija je u 23-godišnjoj povijesti inicijative.
Moram priznati da sam mislio kako prošlogodišnji rekord nikada neće biti oboren. Činjenica da se to dogodilo tako brzo, snažno svjedoči o rastu važnosti tehnoloških tvrtki u gospodarstvu u cjelini.
Jiri Sauer, regionalni voditelj programa Deloitte Technology Fast 50 za Srednju Europu.
„Želim čestitati češkoj fintech tvrtki FTMO koja je na vrhu ljestvice drugu godinu zaredom. Njihova sve veća zrelost i geografsko širenje vrlo su impresivni. Također želim spomenuti pobjednika kategorije ‘Companies to Watch’ – kategorije za one tvrtke koje su osnovane prerano da bi se kvalificirale na glavnu listu Technology Fast 50. To je DIANA Biotechnologies, također iz Češke, koja ima nevjerojatan trogodišnji rast od 100.314%. Činjenica da je takav rast potaknut uspješnim inovacijama osmišljenim za borbu protiv mnogih vrsta bolesti čini ga još impresivnijim.”
Deloitte-ov natječaj Technology Fast 50 prepoznat je kao najvažnije i najvjerodostojnije mjerilo inovacije i tehnološke izvrsnosti u srednjoj Europi.
Jiri Sauer pozdravlja učešće Google Cloud kao partnera regionalnog programa drugu godinu zaredom. Naglasio je: „Bilo je fantastično u obje godine imati priliku raditi s pravim globalnim tehnološkim divom.“
Činjenice i brojevi
Na ovogodišnjem 23. izdanju Deloitteovog natječaja 50 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki Srednje Europe tvrtke iz 9 država ostvarile su plasman na glavnom natječaju, gdje su najuspješnije bile Poljska sa 17, Češka sa 13 i Hrvatska sa 8 plasiranih tvrtki. Slijede Slovačka sa 4, Mađarska sa 3, Bugarska sa 2 te Litva, Rumunjska i Srbija sa po jednom plasiranom tvrtkom.
I ove godine na ljestvici dominiraju softverske tvrtke s 33 plasmana. Prate ih predstavnici drugih sektora: fintech (6); hardver (5); mediji i zabava (4); zdravstvo i znanosti o životu (2).
Unatoč dominaciji softverskih tvrtki u cijelom natječaju, nijedna od njih nije se našla na prva tri mjesta. FintechAko želimo nekome na jednostavan način objasniti što je f... tvrtke su bile prva (FTMO) i druga (PayPo). Treće mjesto je zauzela tvrtka iz sektora zdravstvo i znanost o životu (Multiplex DX).
Kako su kompanij rangirane
Ljestvica pedeset najbrže rastućih tehnoloških tvrtki u Srednjoj Europi rangira tvrtke prema najbržem rastu prihoda u razdoblju od četiri uzastopne godine. Ljestvica za 2022. godinu temelji se na analizi prihoda ostvarenih u razdoblju od 2018. do 2021. godine.
Glavna kategorija (Fast 50)
Kako bi se tvrtka kvalificirala za uvrštenje na ljestvicu, mora ispuniti nekoliko kriterija:
- u 2018., 2019. i 2020. godini godišnji prihodi tvrtke moraju iznositi najmanje 50.000 eura, a u 2021. godini moraju biti veći od 100.000 eura,
- mora imati sjedište u nekoj od srednjoeuropskih zemalja (Albanija, Bugarska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Češka, Estonija, Hrvatska, Latvija, Litva, Sjeverna Makedonija, Mađarska, Moldavija, Poljska, Rumunjska, Slovenija, Slovačka ili Srbija),
- baviti se razvojem ili proizvodnjom zaštićene tehnologije ili značajna kapitalna sredstva trošiti na istraživanje i razvoj,
- u svojoj vlasničkoj strukturi ne smije imati ovisne subjekte u pretežitom vlasništvu strateških subjekata.
Companies to Watch
Kategorija Companies to Watch obuhvaća i rangira mlade tvrtke. One još ne ispunjavaju kriterije za prijavu na glavno natjecanje za odabir 50 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki. Kategorija obuhvaća tvrtke sa tri godine poslovanja.
Kako bi se tvrtka kvalificirala za uvrštenje na ljestvicu, mora ispuniti uglavnom kriterije kao i za glavnu kategoriju. Osim po prihodima gdje u 2019. i 2020. godini godišnji prihodi tvrtke moraju iznositi najmanje 10.000 eura, a u 2021. godini moraju biti veći od 30.000 eura.
Natjecanje ima jednu posebnu kategoriju: Zvijezde pozitivnog utjecaja (Impact Star).
Zvijezde pozitivnog utjecaja posebna je kategorija. U ovoj kategoriji se priznaju tvrtke koje uspješno povezuju izvrsne proizvode/usluge s pozitivnim učinkom na barem jednom od sljedećih područja: društvo, poslovanje, inovativnost, okoliš i raznolikost.