Dow Jones skliznuo je 741 bod ili 2,42 posto, na 29.927 bodova, dok je S&P 500 potonuo 3,25 posto, na 3.666 bodova, a Nasdaq indeks 4,08 posto, na 10.646 bodova.
Nakon što je dan prije porastao, Wall Street je jučer ponovno oštro pao jer središnje banke u svijetu zbog visoke inflacije podižu kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji..., a zbog toga rastu rizici od recesije, piše tportal.
U srijedu je američka središnja banka povećala kamatne stope za čak 0,75 postotnih bodova, što je najveće jednokratno povećanje cijene novca još od 1994. godine.
Stoga se sada kreću u rasponu od 1,5 do 1,75 posto, što je njihova najviša razina od ožujka 2020. godine i izbijanja koronakrize.
A slijede i daljnja povećanja kamataKamata je cijena uporabe tuđih novčanih sredstava. Kamate ..., s obzirom da se inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... kreće na najvišim razinama u 40 godina, iznad 8,5 posto, pa bi, prema procjenama Fedovih čelnika, krajem godine kamate mogle dosegnuti i 3,4 posto, najvišu razinu od 2008. godine.
Fed i dalje smatra da će SAD izbjeći recesiju
Čelnici Feda smatraju da će gospodarstvo, unatoč oštrom povećanju kamata, izbjeći recesiju, no znatno su smanjili procjene rasta gospodarstva u ovoj godini – s prethodnih 2,8 na 1,7 posto.
No, nisu svi uvjereni da će Fed uspjeti ‘mekano prizemljiti’ gospodarstvo.
Analitičari Wells Fargo banke smatraju da sada postoji 50 posto izgleda da će uskoro doći do recesije. I mnoge druge banke, uključujući Deutsche Bank i Morgan Stanley, upozoravaju da rastu rizici od recesije.
„O tome sada ulagači razmišljaju – kolika je mogućnost recesije i hoće li zarade kompanija biti u skladu s procjenama analitičara ili će pasti”, kaže Tom Hainlin, strateg u tvrtki U.S. Bank Wealth Management’s Ascent Private Wealth Group.
Jučer je, dan nakon Feda, kamate povećala i švicarska središnja banka, prvi put nakon 15 godina, poručivši time kako je manje brine jačanje švicarske valute, a više visoka inflacija.
Kamate je, već petu sjednicu zaredom, jučer povećala i britanska središnja banka.
Zbog toga se ulagači plaše da bi nastojanja središnjih banaka da zauzdaju inflaciju mogla dovesti do oštrog usporavanja rasta svjetskog gospodarstva, pa i do recesije.
Zbog svega toga, S&P 500 indeks na gubitku je od početka godine oko 23 posto.
Azijske burze prate pad Wall Streeta
Na azijskim su burzama cijene dionica u petak pale, kao i na Wall Streetu dan prije, jer se ulagači plaše da će povećanje kamata središnjih banaka izazvati oštro usporavanje rasta svjetskog gospodarstva, pa možda i recesiju.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,4 posto, skliznuvši na najnižu razinu u pet tjedana.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao 1,7 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji i Australiji skliznule između 0,1 i 1,8 posto. U Hong Kongu su, pak, porasle 0,8 posto.