Srijeda, 8 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Pravilo 52 ⁄ 17: Nasumično je, ali povećava produktivnost

Svatko ima tu osobu u uredu. Znate, onaj za koga se čini da uvijek radi puno više od svih ostalih, ali nikad ne izgleda kao da je pod stresom ili da mahnito pokušava završiti zadatak. Kako to uspijeva? I možete li ukrasti te tajne kako biste poboljšali vlastitu produktivnost?

Da. Da, možete.

Koristeći aplikaciju za praćenje vremena i produktivnost DeskTime, na The Muse su uspjeli proučiti navike najproduktivnijih zaposlenika – i točno odrediti tijek rada koji vodi do te nevjerojatne sposobnosti da se stvari odrade.

A trik bi vas mogao iznenaditi. Ispostavilo se da je ono što je najproduktivnijih 10% korisnika zajedničko je njihova sposobnost učinkovitih pauza. Točnije, najproduktivniji ljudi rade 52 minute odjednom, a zatim prave pauzu 17 minuta prije nego što se vrate na posao.

Zaposlenici s najvišom ocjenom produktivnosti, zapravo, ne rade ni osmosatni radni dan. Ispostavilo se da tajna zadržavanja najviše razine produktivnosti tijekom radnog dana nije u dužem radu — već u pametnijem radu s čestim pauzama.

Razlog zašto je najproduktivnijih 10% korisnika u mogućnosti učiniti najviše tijekom relativno kratkih razdoblja radnog vremena je to što se njihovo radno vrijeme tretira kao sprint. Oni maksimalno iskorištavaju te 52 minute radeći s intenzivnom svrhom, ali se onda odmaraju kako bi bili spremni za sljedeći rafal. Drugim riječima, rade sa svrhom.

Rad sa svrhom također se može nazvati teorijom 100% predanosti—pojam da što god radiš, radiš u potpunosti. Stoga ste tijekom 52 minute rada posvećeni izvršavanju zadataka, obavljanju stvari i napretku. Dok ste tijekom 17 minuta pauze potpuno udaljeni od posla koji radite – potpuno se odmarate, ne zavirujete u e-poštu svakih pet minuta ili samo “na brzinu provjeravate Facebook”.

Ovo vrijeme odmora ima puno iznenađujućih prednosti. Prije svega, za vašu razinu produktivnosti, rad tijekom dugog vremenskog razdoblja može biti štetan za vašu razinu angažmana na određenom zadatku. Ponavljanje zadataka dovodi do kognitivne dosade, što zauzvrat zaustavlja vašu sposobnost da napredujete u onome što radite. Ljudski mozak jednostavno nije izgrađen da se fokusira osam sati odjednom – najbolji način za osvježavanje raspona pažnje je pauza.

Osim toga, ljudsko tijelo nije napravljeno da izdrži sjedenje ravno osam sati, a istraživanja su pokazala da prekid cjelodnevnog sjedenja može poboljšati produktivnost. (Oh, to vas također čini mnogo zdravijim.)

Ova količina slobodnog vremena može se činiti velikom, ali ako pogledate glazbenike svjetske klase, oni postaju sjajni vježbajući u sličnim vremenskim koracima. Stvarno – dostižemo razinu velikana. Govorimo o tome da se potpuno posvetite neradu.

Dakle, kako možete maksimalno iskoristiti svoje pauze kako biste izvukli maksimum iz svojih radnih „sprinteva“? Prvo se odmaknite od računala (i pametnog telefona). Napravite neke male vježbe u svom uredu ili izađite van i prošetajte okolo kako biste razbistrili um i pokrenuli tijelo. Razgovarajte s nekim od svojih suradnika (ne o poslu)—istraživanja pokazuju da su zaposlenici koji se druže i sretniji na poslu i sposobni su učiniti isto koliko i njihovi suradnici koji se ne druže, koji kao rezultat toga provode više vremena radeći. Uzmite nešto zdravo za jelo kako biste obnovili razinu energije. Ili, ako iz nekog razloga morate ostati na računalu, pogledajte neke smiješne videozapise o životinjama – pokazalo se da gledanje slatkih slika mačaka i pasa zapravo može dovesti do povećanja produktivnosti.

Osoba ne može biti 100% produktivna cijeli dan. Koliko god želite maksimalno iskoristiti svaku minutu, obaviti stvari, požuriti se, to jednostavno nije ljudski moguće. Koncentracija je poput mišića: treba se odmoriti da bi mogao funkcionirati i ne smije biti preopterećen. Inače će jednostavno izgorjeti i trebat će više vremena da se vrati u formu.

Stoga se ubuduće posvetite ozbiljnim pauzama. Ako vam se 17 minuta svakog sata čini previše (vama ili vašem šefu), razmislite o tome da uzmete samo pet ili 10 minuta svaki sat i vidite kakav će učinak imati. Rezultati bi vas mogli iznenaditi.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno