Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Slom kriptovaluta na dno je povukao i NFT-ove

NFT-ovi su dokaz vlasništva nad jedinstvenim digitalnim predmetom – često virtualnom umjetninom – čak i u slučajevima kad ti predmeti mogu biti lako kopirani.

Tijekom prošlog mjeseca prodaja NFT-ova dosegla je nešto više od milijarde američkih dolara, prema podacima tvrtke Chainalysis. To je bio najslabiji promet od istog mjeseca prošle godine, kada je ostvarena prodaja od 648 milijuna dolara.

Čisto za usporedbu, u siječnju ove godine iznosila je 12,6 milijardi dolara.

Loš rezultat posljedica je sloma tržišta kriptovalutama, koje je u studenom prošle godine vrijedilo oko tri milijarde dolara, a sad vrijedi manje od milijardu dolara.

NFT se oslanja na blockchain, decentralizirano bilježenje transakcija koje je prvo koristio bitcoin kako bi bilo moguće praćenje promjene vlasništva nad tom kriptovalutom. Većinom se temelje na ethereumovom blockchainu.

Dok je bilo na vrhuncu, tržište NFT-ovima je privlačilo priličnu količinu novca. Recimo, za prvi tweet suosnivača Twittera Jacka Dorseya plaćeno je 2,9 milijuna dolara.

Vizualni umjetnik Beeple prodao je digitalni kolaž za 69 milijuna dolara, video igra Axie Infinity skupila je 9,75 milijardi dolara, a Coca-Cola je prikupila više od 575 tisuća dolara prodajom digitalnih predmeta poput jakne po mjeri za metaverzum.

U međuvremenu je vrijednost NFT-a s Dorseyevim tweetom pala na 14 tisuća dolara.

Potražnja za takozvanim blue-chip zbirkama NFT-ova ostala je na približno istoj razini. Cijena najjeftinijeg NFT-a u zbirci Bored Ape Yacht Club pala je za samo jedan posto tijekom proteklog mjeseca, prema podacima tvrtke DappRadar.

Tijekom prošle godine prodaja NFT-ova dosegnula je vrijednost od 40 milijardi dolara. Ove godine taj je iznos već premašen i kreće se oko 42 milijarde dolara. Većina prometa ostvarena je tijekom siječnja i veljače, piše Guardian.

Tržište kriptovalutama je pod pritiskom nestabilnosti na tržištima kapitala općenito te zbog rasta inflacije i kamatnih stopa. Ulagači su manje skloni rizičnijoj imovini u takvim okolnostima.

Povjerenje u kripto imovinu također je poljuljano kolapsom Terre, stablecoina čija je vrijednost bila vezana za američki dolar, kao i problemima u tvrtkama koje se bave kriptovalutama poput Celsius Networka, u kojem su bili obustavili povlačenje sredstava.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno