Broj kriptovaluta eksponencijalno je eksplodirao u posljednjih nekoliko godina. Ulagače je privukao potencijal golemih povrata od trgovanja na nestabilnim tržištima, a razvojni programeri projekata proširili su aplikacije s digitalnih valuta na decentralizirane financije (DeFi), igre, nezamjenjive tokene (NFTKratica NFT sastoji se od tri riječi: “non-fungible token...) i metaverzalna okruženja.
Koliko kripto kovanica postoji? Zašto postoji toliko mnogo kriptovaluta i koje su različite vrste kovanica i tokena?
U ovom vodiču promatramo kako se tržište kriptovaluta razvilo i potencijalnu budućnost industrije.
Koliko kriptovaluta postoji?
Od lansiranja bitcoinaBitcoin je decentralizirana, distribuirana, anonimna platna ... (BTC) 2009. i ethera (ETH) 2015., tržište kriptovaluta proširilo se na više od 9 000 različitih kovanica i tokena 2021. Ukupan broj kriptovaluta u svijetu porastao je na više od 20.200 trenutno u optjecaju , na temelju podataka CoinMarketCap.
Neki su projekti neuspješni i propadaju, a neki pokreću nove verzije svojih valuta, poput Terrinog tokena LUNA 2.0 nakon pada u svibnju koji je odjeknuo diljem kripto tržišta.
Zašto postoji toliko mnogo kriptovaluta?
Kada je Bitcoin blockchain pokrenut 2009. godine, stvorio je mogućnosti za programere da kreiraju nove aplikacije i usluge koristeći blockchain tehnologiju. Razvojni programeri nastojali su graditi na prednostima i riješiti slabosti Bitcoin protokola pokretanjem alternativnih kriptovaluta, poznatih kao altcoin.
Ether, koji radi na Ethereum blockchainu, najveći je altcoin. Za razliku od bitcoina, koji ima za cilj funkcionirati kao digitalna valuta, ether omogućuje transakcije na Ethereum platformi za pametne ugovore, omogućujući programerima da izgrade aplikacije, piše capital.com
Kako se blockchain tehnologija razvijala, kriptovalute su se pomaknule dalje od digitalne pohrane vrijednosti i omogućile druge financijske usluge, upravljanje zdravstvenim podacima, logistiku opskrbnog lanca, društvene mreže i vlasništvo nad imovinom.
A budući da su se neki blockchaini suočili s problemima skalabilnosti, programeri su pokrenuli nove protokole kako bi proširili svoje mogućnosti obrade i smanjili transakcijske troškove. Sada postoje različiti slojevi blockchainaTermin blockchain jednostavno se može prevesti na hrvatski ..., svaki s vlastitim tokenima kriptovalute koji omogućuju njihovu funkcionalnost:
- Layer 0 – Arhitektura prijenosa podataka koja pokreće protokole i podržava Layer 1 blockchaine.
- Layer 1 – javne, neovisne blockchain mreže, kao što su Bitcoin, Ethereum, Solana (SOL) i Avalanche (AVAX)
- Layer 2 – Blockchain rješenja izgrađena na bazi Layer 1 blockchaina za rješavanje ograničenja skalabilnosti. Oni često obrađuju zadatke izvan lanca kako bi pojednostavili i ubrzali transakcije. Polygon (MATIC), Arbitrum i Optimism (OP) među poznatim su Layer 2 projektima
Koja je razlika između kovanica i tokena?
Neke kriptovalute se nazivaju kovanicama, dok se druge nazivaju tokenima. Pojmovi se ponekad koriste kao sinonimi, ali nisu nužno isti.
Kovanice su kriptovalute koje rade na vlastitom neovisnom blockchainu, kao što su bitcoin i ether. Tokeni su kriptovalute koje rade na drugom lancu blokova i rade na njegovim standardima, poput standarda ERC-20 na lancu blokova Ethereum ili standarda BEP-20 na Binance Smart Chain (BSC). Kriptovalute poput shiba inu (SHIB), uniswap (UNI) i apecoin (APE) su ERC-20 tokeni koji rade na Ethereumu, dok su safemoon (MOON), bugercities (BURGER), PancakeSwap’s CAKE BEP-20 tokeni.
Kovanice kontinuirano stvaraju rudari dok obrađuju i potvrđuju transakcije na blockchainu. Tokeni se obično unaprijed rudare i puštaju na tržište pri lansiranju ili se distribuiraju u planiranim intervalima tijekom mjeseci ili godina.
Vrste kriptovaluta
Postoji nekoliko vrsta kriptovaluta ovisno o ciljevima projekta i njihovoj upotrebi.
Koliko različitih kriptovaluta postoji? Pogledajmo pobliže neke od njih i kako rade.
Utility tokeni
Utility tokeni su kriptovalute koje su dizajnirane da omoguće određene funkcije u aplikaciji. Obično se koriste u DeFi aplikacijama za obradu transakcija ili pružanje likvidnosti. Nisu dizajnirani da djeluju kao digitalne valute za plaćanje robe i usluga trgovaca.
Kao primjer, osnovni token pažnje (BAT) je uslužni token koji je posebno dizajniran za korisnike web preglednika Brave kako bi dali napojnicu kreatorima sadržaja i dobili nagrade za gledanje reklama. Može se koristiti u drugim aplikacijama koje su omogućile BAT novčanik, kao što je Twitter (TWTR).
Uslužni tokeni također se mogu koristiti kao dio sustava upravljanja projektom. Nositelji tokena imaju pravo glasati o prijedlozima za budući smjer projekta i provedbu predloženih ažuriranja protokola. Neki projekti pokreću dvostruke strukture s novčićem koji djeluje kao valuta i uslužni token za upravljanje.
Tokeni razmjene (exchange tokens)
Tokeni razmjene izvorne su kriptovalute koje burze koriste za obradu transakcija i nagrađivanje korisnika.
Na primjer, binance coin (BNB) izvorni je token Binance burze. Korisnici burze koji drže BNB u svom novčaniku dobivaju popust na svoje naknade za trgovanje. Naknade za trgovanje mogu platiti sa svog salda BNB-a, umjesto fiat valute ili kriptovalute kojom trguju.
Korisnici NEXO mjenjačnice dobivaju veće kamateKamata je cijena uporabe tuđih novčanih sredstava. Kamate ... na svoje posjede kriptovaluta ovisno o postotku vrijednosti svog portfelja koji drže u NEXO tokenima.
Kovanice za plaćanje
Kovanice za plaćanje su kriptovalute koje su dizajnirane da budu prihvaćene kao sredstvo plaćanja trgovcima za robu i usluge. Kao i bitcoin i ether, kriptovalute kao što su Rippleov XRP, dogecoin (DOGE) i litecoin (LTC) uobičajeno su prihvaćene kovanice za plaćanje.
Pristupnici za obradu plaćanja kao što su Coingate, BitPay i NOWPayments omogućuju trgovcima prihvaćanje kriptovaluta kao plaćanja zajedno s fiat valutamaRiječ „fiat“ u ekonomiji se odnosi na monetarni koncept....
Sigurnosni tokeni
Sigurnosni token je kriptovaluta koja nema vlastitu vrijednost, već umjesto toga predstavlja vlasništvo nad vrijednom imovinom. Sigurnosni tokeni stvaraju se na blockchainu kroz tokenizaciju, gdje se podaci o imovini i pravima vlasništva bilježe i pohranjuju.
Sigurnosni tokeni uključuju tokene kapitala koji predstavljaju dionice; tokene duga koji predstavljaju obvezniceObveznica (engl. bond), ili zadužnica (obligacija), dužni..., hipoteke i druge oblike zajmova; i tokene podržane imovinom, koji predstavljaju vlasništvo nad imovinom poput nekretnina, automobila i umjetnina.
Kovanice za privatnost
Kako su blockchain transakcije potrebne u javnim knjigama, kovanice za privatnost stvorene su kako bi se zaštitila privatnost korisnika i osigurali podaci na blockchainu. Novčići za privatnost nude takvu kriptografiju kako bi sakrili pojedinosti o korisnikovom novčaniku i učinili transakcije anonimnima.
Neki od najpopularnijih novčića za privatnost uključuju monero (XMR), zcash (ZEC) i oasis network (ROSE).
Stablecoins
Stablecoin su digitalne valute koje su vezane za određenu imovinu kao što je američki dolar ili zlato po fiksnoj stopi. Stablecoin osigurani kolateralom drže imovinu u rezervi i imaju za cilj osigurati stabilnu pohranu vrijednosti za imatelje. Algoritamski stabilcoini su kontroverzniji jer koriste algoritme za uravnoteženje cijene.
Algoritamski stabilni novčići projekta Terra blockchain uključivali su TerraUSD (UST), TerraCNY, TerraJPY, TerraGBP, TerraKRW, TerraEUR i TerraSDR temeljene na imovini Specijalnih prava vučenja (SDR) Međunarodnog monetarnog fonda. Terra je koristila svoju izvornu kriptovalutu LUNA kao uslužni i upravljački token za pružanje mehanizama kolateralizacije za osiguranje stabilnih kovanica, ali ovaj se sustav urušio kada je došlo do rasprodaje UST stabilnih kovanica što je stvorilo hiperinflaciju u ponudi LUNA tokena.
Bilo je i kontroverzi oko toga je li stabilcoin Tether (USDT) u potpunosti podržan rezervom kolaterala u američkim dolarima, ali njegovo posljednje tromjesečno izvješće o jamstvu pokazalo je da su njegovi udjeli u trezorskim zapisima SAD-a i komercijalnim papirima kao kolateral u skladu s vrijednošću kovanica koje je izdao.
DeFi tokeni
DeFi tokeni su kriptovalute koje su izvorne za protokole koji koriste automatizirane platforme pametnih ugovora za pružanje DeFi aplikacija i usluga na lancima blokova. DeFi tokeni su zaključani ili pohranjeni u DeFi protokolima kako bi predstavljali sredstva koja su korisnici vezali u ulozima, fondovima likvidnosti ili kreditnim aranžmanima.
Total Value Locked (TVL) odnosi se na iznos položenog novca i obično se koristi za označavanje ukupne vrijednosti imovine DeFi-ja i koliko se drži određenog protokola.
Najbolji DeFi tokeni uključuju dai stablecoin, AVAX, UNI i chainlink (LINK), prema podacima CoinMarketCap. Ukupni TVL u prostoru DeFi-ja pao je na oko 73 milijarde dolara krajem lipnja 2022., sa svog vrhunca od 249 milijardi dolara u studenom 2021., pokazuju podaci DeFi Llame.
NFT-ovi
Nezamjenjivi tokeni ili NFT uopće nisu kriptovalute, već kriptografska imovina koja je pohranjena na blockchainu. Metapodaci za svaki NFT mogu sadržavati informacije o njegovim karakteristikama i rijetkosti. NFT-ovi su nezamjenjivi jer su jedinstveni i ne mogu se zamijeniti za bilo što drugo na način na koji se token kriptovalute može zamijeniti za drugi token kriptovalute iste vrijednosti. NFT-ovi se koriste za predstavljanje digitalne ili fizičke imovine i autentifikaciju njihova vlasništva.
Poznato je da su NFT-ovi korišteni za prodaju digitalnih umjetničkih djela za milijune dolara, a koriste se i kao avatari za igre temeljene na blockchainu kao što su Axie Infinity i Sandbox. Postoje stotine NFT kolekcija slika profila (PFP) od CryptoPunksa do Bored Ape Yacht Cluba (BAYC) i World of Women, s likovima koji imaju najrjeđe osobine i imaju najveću vrijednost.
Zašto su kriptovalute važne?
Tržišta kriptovaluta privlače pozornost ulagača i medija – i pozitivnu i negativnu jer cijene kovanica i tokena mogu biti vrlo nestabilne. Sektor je doživio niz visokoprofilnih prijevara u kojima programeri privlače investitore u svoje projekte i zatim povlače sredstva, napuštajući projekt i ostavljajući investitorima bezvrijednu imovinu. Kolaps Terrinog UST-a, koji je u to vrijeme bio treći najveći stablecoin, i neuspjeh tokena LUNA 2.0 da dobije vrijednost, potaknuo je zabrinutost oko buduće održivosti kriptovaluta.
No, pojava blockchaina i tehnologije pametnih ugovora u omogućavanju brzih, sigurnih digitalnih transakcija donosi promjene u financijskim uslugama, zdravstvu, logistici, umjetnosti i drugim industrijama. Banke i drugi pružatelji usluga prijenosa novca koriste blockchain protokole za olakšavanje prekograničnih plaćanja, a neke financijske institucije razvijaju vlastite kriptovalute. Institucionalni ulagači također povećavaju svoju izloženost kriptovalutama i programerima blockchaina u svojim portfeljima. A kriptovalute stvaraju nove prilike za one koji nemaju bankovne usluge u mnogim dijelovima svijeta za prijenos i čak zarađivanje sredstava putem svojih mobilnih uređaja.
Blockchain protokoli će se vjerojatno nastaviti razvijati kako bi se razvila rješenja za njihova trenutna ograničenja.
Izgledi kriptovalute: hoće li svi kovanice i tokeni preživjeti?
Nedavna volatilnost na tržištima kriptovaluta izazvala je zabrinutost oko budućeg opstanka nekih kovanica i tokena, a ulagači su se usmjerili na bitcoin i druge kriptovalute s percipiranom stabilnošću, poput stabilnih kovanica i tokena za razmjenu.
“Bitcoin i stablecoin nastavljaju povećavati svoj tržišni udio usred loših tržišnih uvjeta dok trgovci nastavljaju bježati od rizičnih ulaganja ka sigurnijoj imovini”, napisali su analitičari Vetle Lunde i Oyvind Sjaastaad 12. srpnja. “Dominacija Ethereuma je u opadanju, što dovodi do toga da je dominacija Indeksa velike kapitalizacije bitcoina lošija. Relativna loša izvedba Ethera mogla bi biti uzrokovana prodajnim pritiskom zajmodavaca.”
“Dominacija stablecoina porasla je usred trenutne nestabilnosti tržišta, trenutno čineći oko 16,8% ukupne kapitalizacije kripto tržišta. Dok su rizična kripto ulaganja često kažnjena lošim tržišnim uvjetima, stabilcoini nude tržišnim sudionicima prijeko potreban način za ublažavanje rizika volatilnosti tržišta bez potrebe za potpunim napuštanjem kripto prostora,” dodali su analitičari.
Previše tokena na tržištu
“Nalazimo se u fazi kada je u osnovi postoji previše blockchaina, previše tokena. A to zbunjuje korisnike, a donosi i određene rizike za korisnike,” rekao je Bertrand Perez, glavni izvršni direktor Zaklade Web3, za CNBC na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu u Švicarskoj u svibnju.
Događaji kao što je pad Terra “vrlo su bolni za ljude koji trpe gubitak svog novca tijekom tih događaja, ali to je također način da se tržište očisti od onih koji su tu iz pogrešnih razloga“, rekao je Perez. “Token mora imati stvarnu korisnost, a ne samo biti tu da povećava vrijednost.”
“Višestruki neuspjesi među kripto tvrtkama ne bi trebali biti iznenađenje s obzirom da je kripto tržište izgubilo 70% svoje kapitalizacije kumulativno od prošlog studenog“, napisao je analitičar J.P. Morgan Nikolaos Panigirtzoglou u nedavnoj analizi.
Kada tražite kripto prognoze, važno je imati na umu da velika volatilnost na tržištu otežava točno predviđanje koja će cijena kovanice biti za nekoliko sati, a još teže davati dugoročne procjene.
Ako razmišljate o ulaganju u kripto kovanice ili tokene, preporučujemo da napravite vlastito istraživanje kako biste razvili informirani pogled na to što je realan izgled tržišta. Pogledajte najnovije tržišne trendove, vijesti, tehničke i fundamentalne analize te stručno mišljenje prije donošenja bilo kakve odluke o ulaganju. Imajte na umu da dosadašnja izvedba nije jamstvoJamstvo je odgovornost jedne osobe za obvezu koju druga osob... budućih povrata. I nikad ne ulažite novac koji si ne možete priuštiti da izgubite.