Centralne banke vodećih gospodarstava svijeta gotovo usklađeno podižu kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji... kako bi ublažile nagli rast cijena, ali moraju voditi računa da ne pretjeraju jer će izazvati recesiju u svjetskom gospodarstvu, upozorila je Svjetska banka.
Stupanj usklađenosti u podizanju kamatnih stopa nije viđen unatrag pet desetljeća, primjećuje Svjetska banka, podsjetivši da centralne banke višim troškovima zaduživanja pokušavaju obuzdati visoku inflaciju.
Nezapamćena inflacija
InflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... je u SAD-u dosegnula najvišu razinu u 40 godina, a u eurozoni najviša je unatrag više od 20 godina, potaknuta oporavkom potražnje od koronakrize i skokom cijena energije i hrane pod utjecajem ruske invazije na Ukrajinu i zapadnih sankcija Moskvi, prenosi Tportal.
Američka središnja banka (FED) i Europska središnja banka (ECB) reagirale su podizanjem kamatnih stopa kako bi ohladile potražnju kućanstava i kompanija, ali značajno više kamatne stope mogu biti kočnica gospodarskom rastu.
Fed se sprema idući tjedan ponovo podići ključne kamatne stope, možda i za puni postotni bod, a ECB ih je od srpnja podigo za 1,25 postotnih bodova i poručio da još nije završio sa pooštravanjem monetarne politike u eurozoni.
Usporavanje gospodarstva je rizik
Svjetska banka upozorila je pak u studiji objavljenoj u četvrtak da je gospodarska aktivnost u tri vodeća svjetska gospodarstva”, SAD-u, Kini i eurozoni, naglo usporila u posljednje vrijeme.
U ovakvim poslovnim okolnostima bi čak i umjereni udarac u idućoj godini mogao gurnuti svjetsko gospodarstvo u recesiju.
Svjetska Banka navodi u izvješću
Zato bi središnje banke trebale koordinirati poteze i “jasno obavještavati javnost o svojim odlukama” kako bi “snizile stupanj nužnog zaoštravanja” monetarne politike, poručili su.
Središnje banke obično se ne dogovaraju o monetarnoj politici, ali su u nekoliko navrata koordinirale odluke kako bi poduprle gospodarstvo, napominje BBC, podsjetivši na financijsku krizu 2008. i 2009. koju je izazvalo pucanje balona na tržištu financijskih izvedenica u SAD-u.
Tada su američki Fed, ECB, kanadska, švedska, švicarska i britanska središnja banka spustile kamatne stope za pola postotnog boda kako bi osigurale likvidnost u razdoblju ublaženih inflatornih pritisaka, podsjeća BBC.