‘Velike tehnologije – veliki gubici’, jasno je rekao Forbesov analitičar. Dijagnoza je koja se lako može primijeniti i na tekuću 2023. godinu. Za razliku od prethodne dvije, tehnološki divovi ove godine bilježe financijske gubitke. Google, Amazon, kineski Tik Tok, Microsoft, Strip i ostali divovi, odnosno njihovi čelnici, ove godine posluju s velikim gubitkom.
Forbesovi analitičari zabilježili su 313 milijardera koji su zaradili na području tehnologije, što je manje u usporedbi s prošlom i pretprošlom godinom 2021., u kojoj su tehnološki divovi skočili u nebo u svakom smislu.
Bez imuniteta
Sudeći po brojkama, neumorni ‘tehnološki’ mozgovi i njihovi biznisi nisu stekli snažan imunitet na ekonomsku krizu koja je zabilježena i deklarirana na svjetskoj razini. InflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre..., rastuće kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji... i strahovi od recesije uzdrmali su čak i najveće od velikih.
Slijedeći trend ‘velika tehnologija – veliki gubici‘, Bezos je ove godine izgubio mnogo novca (procjenjuje se na oko 57 milijardi dolara). Analitičari pišu da je glavni uzrok pad dionica Amazona za 38 posto. Tijekom pandemije Covida, Amazon je zapošljavao širom otvorenih kapaciteta. Za razliku od potrage za ljudima, ove su godine najavljeni otkazi za 27.000 zaposlenika. A bivša supruga Bezosa, kao vlasnica četvrtine Amazonovih dionica, izgubila je oko 19 milijardi dolara.
Drugi veliki gubitnici prema Forbesu i Timesu of India su Googleovi divovi Larry Page i Sergey Brin s gubitkom od oko 30 milijardi. Gubitaška godina nije zaobišla ni Billa Gatesa, kao ni Stevea Ballmera iz Microsofta. Gates je službeno u minusu 25 milijardi, a Ballmer 10. Alphabet je također ove godine najavio otpuštanje oko 10 tisuća zaposlenika.
Ništa bolje nisu prošli ni pridošlice
I nisu samo tehnološki divovi koji su godinama u poslu pretrpjeli gubitke. Ni najveći startupovi vrijedni milijarde dolara nisu prošli ništa bolje. Novac rizičnog kapitala prilično je presušio, a vrijednosti su također manje.
Ove godine osnivači Canve i Stripa svjedoče padu vrijednosti svojih platformi i usluga, za 50 posto u odnosu na procjene iz 2021. Ukratko, Forbes je otkrio da je ove godine čak 51 osnivač jednoroga siromašniji, a čak polovica se više ne računaju kao milijarderi.
Na prvi pogled bi se moglo reći da su tehnološke tvrtke u krizi. Iako su prema procjenama treće najprofitabilnije područje za ulaganje (iza mode i maloprodaje). Međutim, nije tako. Tehnologija će ostati na visokoj poziciji, a ti su gubici uglavnom posljedica svjetske gospodarske krize, procjenjuju stručnjaci.
Tko gubi najviše novca?
Poput Jeffa Bezosa koji je prije dvije godine sišao s čela Amazona, Larry Page (Google) učinio je isto prije četiri godine. Nije prodao svoje dionice od 2022. i nedostaje mu 31 milijarda dolara jer je vrijednost dionica Googlea pala 30 posto.
Bill Gates još uvijek radi s glavnim Microsoftovim timom iako je odstupio prije tri godine. Vlasnik je jedan posto dionica koje su u odnosu na prošlu godinu pale za 10 posto. Drugi važan razlog Gatesovih gubitaka je odluka da se oprosti od 20 milijardi dolara u ime Zaklade Gates.
Ni korporacija Dell nije bolje prošla na burzi. Michael Dell je ove godine u minusu između ostalog i zato što je vrijednost Dellovih dionica pala za 27 posto.
Na iznenađenje mnogih, gubici nisu zaobišli ni Tik Tok. Shang Yiming, kao osnivač ByteDancea, tvrtke u sklopu koje djeluje Tik Tok, prije dvije godine otišao je u mirovinu s mjesta direktora i člana upravnog odbora. Pretpostavlja se da je bio prisiljen pod pritiskom kineske vlade. Njegovo bogatstvo, barem koliko je javnosti poznato, povezano je s ByteDanceom, koji se suočava s pojačanim američkim nadzorom zbog postupanja korisničkim podacima. Prema analitičarima, lani je ova kineska tvrtka vrijedila 300 milijardi, što je 80 milijardi više od vrijednosti u tekućoj 2023. godini.
Apple i Disney ove godine nisu u boljem položaju. Pad dionica Applea za samo 3 posto i Disneya za 29 posto utječe i na financijske bilance njihovih vlasnika.
Za Pavela Durova, osnivača aplikacije Telegram, financijski uvjeti nisu najbolji. Njegovo bogatstvo procjenjuje se na oko 11 milijardi dolara. Ove godine analitičari procjenjuju gubitak od 3,6 milijardi kuna, što je značajan pad. Ako se i dalje drži poslovnog mota da ‘dobit nikada neće biti krajnji cilj’, takav mu gubitak neće teško pasti.
Izvor: bonitet