Nedjelja, 24 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Njemačka kriza opterećuje Eurozonu dok SAD održava ekonomsku snagu

Kristalina Georgijeva naglasila je da je globalni ekonomski rast dobio dodatni zamah zahvaljujući snažnoj aktivnosti u SAD i mnogim tržištima u razvoju. Istaknula je da je američka ekonomija prošle godine ostvarila značajan rast od 2,5 posto. Što je znatno nadmašilo većinu drugih naprednih ekonomija. Ona je također rekla da su snažna potrošnja domaćinstava, poslovna ulaganja i poboljšanja u lancu snabdijevanja doprinijeli ovom rastu, dok je inflacija opadala brže nego što se očekivalo.

MMF sada izražava optimizam u pogledu rasta svjetske ekonomije. Predviđa brži rast nego što je prvobitno prognozirano u siječnju. Tada su procjene bile 3,1 posto u 2024. i 3,2 posto u 2025. godini.

Kristalina Georgijeva je istaknula olakšanje zbog izbjegavanja globalne recesije i perioda stagflacije, što su neki predviđali. Međutim, ističe da postoje još mnoge stvari o kojima treba brinuti.

U okviru EU, Njemačka predstavlja glavni izazov

Nedavno izdanje Bundesbanke iznijelo je zabrinjavajuće prognoze za njemačku ekonomiju. Oporavak još nije uočljiv, a postoji mogućnost blagog smanjenja aktivnosti u prvom tromjesečju 2024. godine. Uz drugi uzastopni pad, Njemačka bi mogla ući u tehničku recesiju.

Njemačka se suočava s izazovima od početka rata u Ukrajini 2022. godine, koji je rezultirao povećanim troškovima energije. S obzirom na to da je njemačka ekonomija oslonjena na industriju, već četvrti kvartal zaredom bilježi stagnaciju ili negativan rast, što dodatno opterećuje cijelu eurozonu.

Centralna banka navodi da su sezonski prilagođeni realni BDP prema preliminarnim procjenama u četvrtom kvartalu prošle godine opao za 0.3 posto u usporedbi s prethodnim kvartalom, nakon gotovo stagnacije u prva tri kvartala 2023. Oni predviđaju da će slabosti i dalje biti prisutne u bliskoj budućnosti.

Kamate se ne mijenjaju

Evropska centralna banka (ECB) donijela je odluku da zadrži nepromijenjene tri ključne kamatne stope. Prema objavi na službenoj web stranici ECB-a, kamatne stope za glavne operacije refinanciranja, graničnu kreditnu liniju i depozitnu liniju ostaju stabilne na nivou od 4,5%, 4,75% i 4%.

ECB ističe da je inflacija nastavila padati, posebno pod utjecajem nižih cijena hrane i roba. Većina mjera osnovne inflacije pokazuje ublažavanje, dok se rast plata postepeno usporava, a kompanije apsorbiraju dio povećanja troškova rada u svoj profit. Uvjeti financiranja ostaju restriktivni, a prethodna povećanja kamatnih stopa i dalje opterećuju potražnju, što doprinosi smanjenju inflacije. Ipak, domaći pritisci na cijene ostaju snažni, održavajući visoku inflaciju cijena usluga.

Izvor: kamatica.com

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno