Subota, 23 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Biometrija u online kupovini: Sigurnija budućnost plaćanja

Biometrija se sve više koristi za potvrđivanje identiteta u online plaćanjima, a mlađe generacije su je lako prihvatile. Razlog tome je sve veći broj prijetnji koje ugrožavaju online poslovanje i transakcije. Uz napredak umjetne inteligencije, ovi rizici postaju još sofisticiraniji, što zahtijeva robusna rješenja za obranu osjetljivih podataka i imovine.

Tradicionalne metode zaštite, poput lozinki, PIN-ova ili fizičkih kartica, često su nedovoljno sigurne. Lozinke se mogu ukrasti, a kartice izgubiti. Zbog toga sve više kompanija uvodi biometriju kao sigurnosno rješenje, posebno u skladu sa zahtjevima poput Europske direktive o uslugama plaćanja (PSD2), koja traži snažno potvrđivanje identiteta pri online transakcijama.

PSD2 direktiva nalaže višestupanjsku potvrdu identiteta. To znači da su potrebna dva od tri elementa: nešto što znate (poput lozinke), nešto što posjedujete (primjerice, pametni telefon) i nešto što je vaše (otisak prsta ili prepoznavanje lica). Zbog sve većeg interesa za sigurnost, predviđa se kako će tržište biometrije do 2028. doseći gotovo 92 milijarde dolara.

Gen Z i milenijalci koriste biometriju za online kupnju

U svakodnevnom životu, biometrija je sve prisutnija, bilo kroz prepoznavanje lica ili skeniranje otiska prsta na pametnim telefonima. Generacija Z i milenijalci sve češće koriste ove metode, a jedno istraživanje u SAD-u pokazalo je da većina ispitanika iz tih generacija koristi biometriju za online kupnju.

U Hrvatskoj, primjer biometrijskog rješenja predstavlja Mastercardov ID Check, koji se automatski aktivira ako je potrebna provjera identiteta. Kada banka primijeti sumnjivu transakciju, obavijest se šalje putem aplikacije, a korisnik može potvrditi identitet otiskom prsta, što eliminira potrebu za posjetom banci ili pozivom.

Tokenizacija je dodatna zaštita koju Mastercard koristi za sprječavanje krađe podataka. Ova tehnologija zamjenjuje podatke kartice jedinstvenim brojem ili tokenom koji je beskoristan izvan specifične transakcije. Tokeni se mogu koristiti na različitim uređajima, poput pametnih satova, čime se povećava sigurnost i praktičnost, zaključuje Bug.

Napredak tehnologije omogućuje i razvoj biometrijskih metoda poput prepoznavanja glasa ili skeniranja vena. Banka Barclays koristi skeniranje vena na prstu za sigurniju provjeru identiteta. Biometrija će također omogućiti personalizaciju online kupovine, kao i analizu emocija korisnika tijekom pregledavanja, što bi moglo unaprijediti preporuke proizvoda.

Uz podršku umjetne inteligencije i strojnog učenja, biometrijski sustavi postat će još precizniji i prilagodljiviji. Biometrija će se sve više koristiti u e-trgovini, čime će se dodatno poboljšati sigurnost i korisničko iskustvo.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno