Indija će u tekućoj godini predsjedavati skupinom G20. Do kraja godine Indija bi trebala postati najmnogoljudnija zemlja svijeta. Do kraja desetljeća i treća ekonomska sila na svijetu.
Jedna zemlja, jedna obitelj, jedna budućnost. Ovo je glavna poruka Indije, predsjedavajuće skupinom G20 ove godine. Ipak, najveća prijetnja zacrtanom ekonomskom usponu Indije je unutarnja politika. Premijer Narendra Modi pokazuje sve veći interes za autoritarizmom.
Indija zauzima pacifistički i neutralan stav
S velikim ambicijama koje je pokazala već na summitu u studenome prošle godine na Baliju. Indijska moćna diplomacija uložila je velik napor da u deklaraciju ude rečenica “današnja era ne smije biti ratna” na kraju četvrte točke, piše Jutarnji.hr. Sa summita druge organizacije, Šangajske (SCO), održanom u Uzbekistanu, u javnost je izašla vijest da je to bila poruka indijskog premijera Narendre Modija ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu. I prerasla je u zajednički stav G20, čija je članica i Rusija. Indija, dakle Modi, želi predsjedanje iskoristiti dvosmjerno, profilirati se na globalnoj sceni kao još jedan pol (uz SAD, EU i Narodnu Republiku Kinu), gradeći ideju strateške neutralnosti na razvalinama nesvrstane politike.
Domaća proizvodnja oružja umjesto uvoza iz Rusije
Zadatak je izazovan jer će trebati umješnosti da se nadiđe jaz koji dijeli zemlje saveza demokracija (Zapada i azijskih stvarnih demokracija) te autokracija, primarno NR Kine i Rusije. Mnogo će toga ovisiti o tijeku rata u Ukrajini gdje je Indija zauzela neutralni položaj ne osuđujući Moskvu. Premijer Modi je osudio i politiku rata. Vjerojatno je veći udarac Kremlju otvoreno okretanje Indije od kupnje ruskog oružja. Od 2018. do 2021. godine Indija je kupila 5,51 milijardu dolara vrijednog ruskog oružja. Ovo je činilo 49 posto uvoza Indijskog oružja, te 23 posto ruskog izvoza oružja. New Delhi je krajem prosinca objavio da će za nabavu oružja izdvojiti deset milijardi dolara. Odluka je da bi 97% trebalo biti domaće proizvodnje. Indija želi ojačati vojne snage jer se pokazalo da nije u stanju parirati NR Kini koja u neredovitim razmacima izaziva sukobe na himalajskoj granici. Kina je testirala spremnost i odlučnost indijskih snaga da im pariraju. Sve veće približavanje Moskve i Pekinga razlog je indijske zabrinutosti. Stoga su se strateški odlučili na domaću proizvodnju oružja, te uvoz od Francuske i Izraela, navodi u analizi Jutarnji.hr.
SAD i Indija produbljuju partnerstvo
Istodobno New Delhi masovno kupuje rusku naftu po povoljnijim cijenama od tržišnih. Odluka skupine G7 i EU da se odredi gornja granica cijene ruske nafte ide u korist Indije i NR Kine. One i dalje jeftino kupuju rusku naftu pa zatim čak i izvoziti derivate i zarađju. Indija je postala dio američke strategije prebacivanja proizvodnje u prijateljske zemlje. Tako je Apple već prebacio dio proizvodnje.
Američka ministrica financija Janet Yellen u studenome je posjetila Indiju, ponovivši ondje stav predsjednika Joea Bidena da je “Indija je nezamjenjiv partner SAD-u”.
Geopolitički ovo je shvaćeno kao svojevrsni odgovor na rusko-kinesku deklaraciju od 4. veljače koja je istaknula da “prijateljstvo dviju zemalja nema granice”. Ministrica Yellen naglasila je da je bilateralna trgovina dosegla 150 milijardi u 2021. godini. Daleko je to od razmjene SAD s NR Kinom – 560 milijardi.
Svijetla perspektiva i unutarnje prijetnje
Ipak, brojke treba gledati u svjetlu trendova: Indija ove godine postaje najmnogoljudnija zemlja čije unutarnje tržište jača. Za prošlu se godinu predviđa rast od 6,9%, a pada ne bi trebalo biti ni ove i sljedeće godine. Ovi trendovi će Indiju do kraja ovog desetljeća učinilo trećom globalnom ekonomskom silom. Postat će jača od Japana i Njemačke.
Najveća je prijetnja zacrtanom usponu Indije unutarnja politika. Premijer Modi pokazuje sve veći interes za autoritarizmom. Ponašanjem podsjeća na turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana. Njegov neskriveni hinduistički nacionalizam, u zemlji s oko 200 milijuna muslimana, ne vodi k stabilizaciji.