Petak, 26 travnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

5 trendova zapošljavanja koji će oblikovati radno mjesto u 2023.

Radna snaga bila je prisiljena dosljedno i brzo prilagođavati se socioekonomskim promjenama kao rezultatu pandemije. Dok se svijet kakvog poznajemo promijenio 2020., trenutno živimo u fazi “ponovne prilagodbe” koja je donijela niz promjena i izazova.

Poslodavci i zaposlenici jednako žongliraju kako izgleda njihova “nova normalnost”. Pitaju se kako integrirati ponašanja i aktivnosti naučena u pandemiji u svijet nakon pandemije. Primjena digitalnih alata koji omogućuju rad na daljinu, stvaranje virtualnih kultura poduzeća i interni fokus na angažman i zadovoljstvo zaposlenika. Sve su to primjeri ovih nastojanja temeljenih na pandemiji koje radna mjesta žele uklopiti u svoju svakodnevicu.

Kako nova godina počinje, potencijalno nadolazeća recesija dodaje još jedan element neizvjesnosti koji se mora uzeti u obzir u sektoru radnih mjesta. Od vitalne je važnosti gledati unaprijed na sve promjene koje se mogu očekivati. Na taj način bi se radnicima pružila prilika da se pripreme za te promjene.

Imajući to na umu, evo pet trendova za koje se očekuje da će postati istaknuti u Novoj godini, piše FastCompany.

UNAPREĐIVANJE VJEŠTINA I RAZVOJ “SOFT SKILLS” ZAUZET ĆE FOKUS

Usavršavanje i meke vještine (soft skills) bile su teme koje su dobile na značaju u razgovorima u industriji 2022. Kako ulazimo u Novu godinu s gospodarskom neizvjesnošću na horizontu, prilike za usavršavanje radne snage postat će istaknuta strategija zadržavanja. Time se pokazuje želja organizacije da potakne rast zaposlenika i razvoj. Današnje su organizacije shvatile želju zaposlenika za neprekidnim učenjem. Zato ćemo vidjeti jedinstvene programe učenja i razvoja postavljene jer stvaraju okruženje u kojem se potiče usavršavanje. Također i omogućuje tvrtkama da ubiru plodove razvoja visokokvalificiranih timova.

Trenutačno skučeno tržište stvorilo je izazov za poslodavce da privuku najbolje talente. Zbog toga je ključno i za zaposlenike i za poslodavce da budu svjesni ili popune sve nedostatke u vještinama. Pružanje prilike tražiteljima posla i zaposlenicima da razviju ili nauče nove vještine rješenje je za poslodavce. Na taj način se nadaju da će ostati konkurentni na tržištu i povećati učinkovitost svog trenutnog tima.

Osim toga, meke vještine posebno su neprocjenjive za organizaciju i posjedovanje tih vještina često izdvaja vrhunske vođe. Međuljudska komunikacija, donošenje odluka, upravljanje vremenom i suradnja meke su vještine na koje se zaposlenici i tražitelji posla trebaju usredotočiti u novoj godini. Sve kako bi povećali svoju vrijednost na tržištu radne snage.

HIBRIDNA RADNA OKRUŽENJA ĆE I DALJE BITI FAVORIZIRANA

Fleksibilnost na radnom mjestu nikada nije bila toliko cijenjena kao što je sada. Većina zaposlenika ne želi se osjećati vezano za svoje stolove osam sati dnevno. Ovo je izraženo nakon što su iskusili otvorenost rada na daljinu. Smanjenje putovanja na posao i mogućnost prebacivanja radnog vremena na netradicionalno radno vrijeme omogućili su zaposlenicima da poboljšaju ravnotežu između posla i privatnog života.

Uz povratak svijeta u “normalu” nakon dvije godine provedene kod kuće, zaposlenici nisu spremni potpuno se odreći elemenata koji su dramatično poboljšali njihovu kvalitetu života. Žele izbjeći povratak u ured pet dana u tjednu.

Mnogi timovi odabrali su hibridni pristup. U godini koja je pred nama nastavit ćemo vidjeti hibridna radna okruženja koja organizacije usvajaju, omogućujući zaposlenicima slobodu i neovisnost rada na daljinu u kojem uživaju. Istovremeno se timovima pruža priliku za osobno druženje i suradnju u uredu. Nefleksibilna radna okruženja mogu biti problem za radnike. Radna mjesta će zato nastaviti uzimati u obzir želje zaposlenika kroz hibridne modele rada.

Sa širokim prihvaćanjem hibridnog rada, poslodavci poduzimaju napore za mjerenje produktivnosti zaposlenika kada nisu u uredu. Od praćenja sati do softvera za praćenje, počeli smo uviđati da poslodavci pokušavaju dobiti uvid u to kako timovi troše svoje vrijeme. Međutim, ove mjere mogu negativno utjecati na razinu povjerenja na radnom mjestu. Vrlo je važno da poslodavci surađuju i budu transparentni sa svojim timovima te da zadrže osjećaj povjerenja.

POGODNOSTI ĆE IGRATI VEĆU ULOGU U STRATEGIJAMA ZAPOŠLJAVANJA

Očekujemo da ćemo 2023. vidjeti sve veću važnost naknada u paketima naknada za radnike. Nedavno provedena studija Talent.com pokazala je da blizu 60% tražitelja posla u SAD-u smatra da su dodatne pogodnosti važan element kada traže posao, odmah iza plaće.

S kontinuiranom krizom talenta na tržištu rada, mnoge će se organizacije okrenuti implementaciji sveobuhvatnijih i atraktivnijih paketa pogodnosti. Sve to kako bi privukle i zadržale najbolje talente. Netradicionalne pogodnosti kao što su pristup tretmanima za neplodnost i  programi financijske dobrobiti neće biti neuobičajene pogodnosti u nadolazećoj godini.

Štoviše, kako se sve veći broj država kreće u smjeru transparentnosti plaća, tražitelji posla također će se okrenuti beneficijama kao pregovaračkoj taktici. Povećani broj dana godišnjeg odmora i roditeljski dopust  samo su neki od mnogih načina koje će tražitelji posla iskoristiti za povećanje vrijednosti kompenzacijskih paketa.

TRANSPARENTNOST PLAĆA I DALJE ĆE DOBIVATI NA ZAMAHU

Transparentnost plaća je budućnost rada, a već smo vidjeli kako se ovaj pomak počinje događati 2022. New York City i Colorado već imaju zakone o transparentnosti plaća koji zahtijevaju od poslodavaca da navedu raspon plaća u opisu poslova. Kalifornija je sljedeća koja će legalizirati transparentnost plaća, a slična politika stupa na snagu 1. siječnja.

Transparentnost plaća jedan je od načina da se isprave razlike u plaćama i izbriše diskriminacija u plaćama, što bi bila velika pobjeda. Nedavno istraživanje koje je proveo Talent.com naglašava razmišljanja stanovnika New Yorka o transparentnosti plaća. Otkrili smo da je gotovo 35% tražitelja posla doživjelo diskriminaciju pri plaćanju, a više od 50% onih koji jesu bile su žene. Diskriminacija u plaćama problem je koji već predugo muči sektor zapošljavanja, a provođenje transparentnosti plaća može pomoći u rješavanju te situacije.

Također postoje prednosti angažmana u naporima za transparentnost plaća za poslodavce, uključujući povećanje kvalitete prijava. Kada tražitelji posla mogu osigurati da i kvalifikacije i naknada za ulogu odgovaraju onome što traže, najbolji radnici će se sami odrediti prema tome. Pružanje raspona plaća u dobroj vjeri – ne preširokog raspona – također može djelovati kao snažna izjava o robnoj marki i izgraditi pozitivno raspoloženje među kandidatima.

EKONOMSKA NEIZVJESNOST STVORIĆE POTREBU ZA PONOVNIM FOKUSOM NA MENTALNO ZDRAVLJE

Ekonomisti sugeriraju da je vjerojatno prijeti recesija, a uz rašireno izvještavanje o otpuštanjima u velikim tehnološkim organizacijama diljem zemlje, mnogi su zaposlenici zabrinuti za sudbinu vlastitog zaposlenja.

Pandemija je proizvela mnoge važne razgovore o mentalnom zdravlju i dobrobiti unutar i izvan radnog mjesta. Kao rezultat toga, mnoge organizacije sada zaposlenicima pružaju pogodnosti za dobrobit kao što su softver za meditaciju, ljetni petak za opuštanje ili pristup psihološkim uslugama. Premda smo prošli pandemiju, sada nije vrijeme da se pomaknemo unatrag na golemom napretku koji je omogućio zaposlenicima da otvoreno govore o svojim mentalnim problemima.

Vremena ekonomske nesigurnosti donose čitav niz novih strahova koji imaju moć negativno utjecati na mentalno zdravlje. Na poslodavcima je da prepoznaju te potencijalne prepreke i zaposlenicima omoguće stalan pristup resursima koji mogu poboljšati njihovu mentalnu dobrobit, a time i radni učinak.

Zaključno, stanje suvremenog radnog mjesta nastavlja se prilagođavati pred nama i potrebno je ići u korak s njegovim promjenama. Imajući na umu ovih šest trendova tijekom sljedeće godine, poslodavci i zaposlenici će biti spremni za uspjeh, pružajući organizacijama i pojedincima priliku da napreduju u radnoj snazi nakon pandemije.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno