Kina je upozorila da će poduzeti neophodne mjere kako bi zaštitila kineske tvrtke ako SAD odluči eskalirati kontrolu čipova. Ova prijetnja dolazi nakon izvještaja da bi administracija predsjednika Bidena mogla najaviti nova ograničenja izvoza već ovog tjedna.
Prošlog tjedna, Američka gospodarska komora obavijestila je svoje članove putem e-maila o mogućem dodavanju 200 kineskih tvrtki na crnu listu. To bi spriječilo većinu američkih dobavljača u isporuci prema tim firmama. Na novinarevo pitanje o tom izvještaju, glasnogovornik kineskog ministarstva trgovine, He Yadong, izjavio je da Kina čvrsto proturječi takvim mjerama.
On je također naglasio da SAD zloupotrebljava koncept nacionalne sigurnosti kako bi opravdao ograničenja prema kineskim firmama. Ove akcije, prema Heu, ozbiljno narušavaju međunarodni ekonomski i trgovinski poredak. Dodao je da destabiliziraju globalnu industrijsku sigurnost i štete naporima obje strane u poluvodičkoj industriji.
Kina upozorava na destabilizaciju globalne industrijske sigurnosti
Kina smatra da bi nastavak eskalacije mogao ozbiljno ugroziti zajedničke napore Kine i SAD-a u industriji poluvodiča. Ako SAD nastavi s ovim mjerama, Kina će poduzeti odgovarajuće korake za zaštitu legitimnih prava svojih tvrtki, rekao je He Yadong.
Izvještaji sugeriraju da administracija predsjednika Bidena razmatra i dodatna ograničenja na opremu za proizvodnju poluvodiča. Na meti su posebno AI čipovi za memoriju, koji su ključni za naprednu tehnologiju. Prema izvjesnim izvorima, najnoviji prijedlog sankcionirat će samo manji broj dobavljača Huaweija nego što je prvobitno planirano, doznaju Financije.
Konkretno, prijedlog bi mogao izuzeti ChangXin Memory Technologies, tvrtku koja pokušava razviti tehnologiju čipova za AI memoriju. Također se razmatraju sankcije prema dvije tvornice čipova u vlasništvu Semiconductor Manufacturing International Corp.. Ove tvrtke surađuju s Huaweijem, što bi dodatno moglo otežati njihov poslovni rad.
Dok se administracija Bidena priprema za eventualna nova ograničenja, postoje i zabrinutosti zbog narednog izbora predsjednika SAD-a. Izabrani predsjednik Donald Trump najavio je dodatnu carinu od deset posto na sve proizvode iz Kine, uz već postojeće carine. On je optužio Kinu da ne poduzima dovoljno mjera za suzbijanje protoka ilegalnih droga u SAD iz Meksika.
Kinesko ministarstvo trgovine je odgovorilo da carine neće riješiti unutarnje probleme SAD-a. Smatraju da su takve mjere kontraproduktivne za dugoročne interese obje strane i globalnu ekonomiju.