Vaš je posao zainteresirati publiku za vaše opsesije, napisao je filmski majstor Martin Scorsese (80).
Tvorac filmova Taksista (1976), Razjareni bik (1980), Dobri momci (1990), Doba nevinosti (1993), Casino (1995), Bande New Yorka (2002), Vuk s Wall Streeta (2013) gotovo 65 godina živi od filma i svoje vizije od koje ne odustaje. Svoje opsesije i interese nikada nije ‘prodavao’, već ih je pretvarao u filmske priče i slike potpuno neovisne o strujanjima koja su ga okruživala. Ovakva iskrenost i s njom prateća svojeglavost jedini je način da privučete svoju publiku i napravite dobre stvari u svemu što radite – rekao bi vam Scorsese, okrenuo se i nastavio film koji je započeo u svom osmom desetljeću,piše bonitet.com.
Bolne faze
Scorsese je vrlo pristupačan i govorio je o svojim padovima u nekoliko velikih intervjua. Bilo ih je nekoliko. Razvoj filma pratio je velike promjene društvenih i estetskih prilika druge polovice dvadesetog stoljeća. Tako je Scorsese prelazio iz jedne faze stvaranja u drugu, ali prilično bolno.
Robert De Niro čak ga je izvukao iz jedne od kriza i ovisnosti o kokainu. Scorsese nije bio za snimanje Razjarenog bika, De Nirova rečenica ‘Ako ne snimiš ovaj film, nećeš preživjeti’ vratila ga je na posao. Scorsese je više puta istaknuo kako voli raditi s ljudima kojima vjeruje, koje razumije i s kojima dijeli iste vrijednosti. Zato i ne čudi što je snimio nekoliko filmova s istim glumcima (De Niro i Leonardo DiCaprio).
Dvije točkice
Scorsese je izgradio brilijantnu karijeru. Ušao je u povijest i najveća je inspiracija budućim kreativcima. Kad biste se osvrnuli na ovaj put, primijetili biste dvije važne točke.
Jednu je istaknuo i sam Scorsese u intervjuu za Bafta Guru sa željom da podrži sve početnike i podijeli svoje iskustvo. On je rekao:
“Ne obraćajte pozornost na industriju oko sebe. Radite svoj posao, napravite svoj. Tehnologija ide dalje i vi mladi stvarate novu umjetnost. Uzmi ono što ti je dostupno i guraj, jer što god napraviš ići će u eter, a ti možeš sve. I ne mora koštati milijune da bi vrijedilo.”
Martin Scorsese i šah
Još jedna stvar bitna za put stvaranja poput Scorseseovog je njegov urođeni voditeljski talent, što je jedna od karakteristika dobrog redatelja. Genijalnost vođe kakvog je nosio Scorsese s entuzijazmom je dočarao glumac Jonah Hill. Usporedio ga je sa šahom:
“Voliš šah, zar ne!? Zamislite da morate napraviti najteži potez u igri i da imate četiri sata za to. I dalje ste briljantan šahist.
Sada zamislite da trebate napraviti isti potez za 30 sekundi. I, učinite to, ali učinite potez još boljim.
Genijalnog redatelja čini upravo to – on je šahovski majstor. Takav majstor redatelj može riješiti svaki problem u 30 sekundi i doslovno ga gledate kako zatvara oči i dolazi do rješenja, ma koliko ono bilo složeno. Posao redatelja je neumorno rješavanje problema.”
Kako rješavate probleme, tako i poslujete. A vaš posao je privući publiku svojim interesima, ne oslanjajući se na trendove – rekao bi jedan i jedini Martin Scorsese.