Snažno i zdravo osjetilo njuha ključna je komponenta zdravog života. Osjet mirisa usko je povezan s pamćenjem i naš život čini zabavnim. Obogaćuje iskustvo svijeta oko nas. Sposobnost njuha jedan je od faktora koji igraju ključnu ulogu u zdravlju. Ako sposobnost njuha opadne, to može utjecati na našu prehranu, fizičko blagostanje i svakodnevnu sigurnost.
Ipak, naš je osjet mirisa u opadanju kao rezultat podmukle prijetnje našem zdravlju: zagađenja u zraku.
Anosmija (gubitak osjeta mirisa) postaje široko rasprostranjena bolest među ljudima svih dobi koji su izloženi kroničnim razinama zagađivača, sićušnih čestica koje mogu ući u naše tijelo sa svakim udahom.
Razlog je, smatraju znanstvenici, to što su olfaktorni režnjevi pogođeni izloženošću onečišćenom zraku. Ovi se režnjevi nalaze iznad naših nosnih šupljina i puni su živčanih završetaka za naše osjetilo mirisa. Sićušne čestice u zraku mogu izazvati upalu, ometajući s vremenom naš osjet mirisa.
Znanstvena otkrića
Znanstveni podaci pokazuju da postoji 1,6 do 1,7 puta veći rizik od razvoja anosmije s dugotrajnim onečišćenjem česticama. Ta i druga saznanja objavljena su u studiji o gotovo 2700 pacijenata u bolnici Johns Hopkins. Petina ispitanih pacijenata imala je anosmiju unatoč tome što mnogi od njih nisu bili pušači (koji su u većem riziku od razvoja stanja). Kad su znanstvenici pogledali prošlost oboljelih pacijenata, otkrili su da ti pacijenti uvijek žive u četvrtima sa znatno višim razinama onečišćenja zraka.
Zaključak je kako čak i mala povećanja izloženosti zagađivačima iz okoline može biti povezana s anosmijom.
To je zabrinjavajuće jer gubitak osjeta mirisa, prema riječima stručnjaka, ima duboke implikacije na sigurnost pacijenata, dobrobit i kvalitetu života, te je prediktor slabosti i smrtnosti pacijenata.
Ovo otkriće potvrđuje druge studije sa sličnim nalazima. Jedna od tih studija, provedena u gradu Brescia u sjevernoj Italiji, otkrila je da je više od 200 ispitanih tinejdžera i mladih u dobi od 15 do 25 godina imalo poremećaje njuha kao posljedicu izloženosti dušikovom dioksidu, uobičajenom komponenta u prometnim dimovima. Tako je uočena značajna negativna povezanost između NO2 i rezultata olfaktornog praga; smanjenje od 14% za svakih 10 jedinica povećanja NO2, pišu znanstvenici.
Zagađivači iz zraka, naravno, ne utječu samo na naše osjetilo mirisa. Vrlo se često zanemaruju, a povezani su s cijelim nizom kroničnih stanja od kardiovaskularnih bolesti do demencije. Alarmantno, čak i relativno niske razine onečišćenja zraka mogu biti smrtonosne.