Petak, 16 svibnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Unutar europska ulaganja jačaju dok FDI iz SAD-a slabi

Izravna strana ulaganja (FDI) u europsko gospodarstvo pala su u 2024. godini po drugi put zaredom, dosegnuvši najnižu razinu u posljednjih devet godina, prema novom istraživanju tvrtke EY. Ukupan pad iznosio je 5 posto, što ukazuje na nastavak zabrinutosti investitora u vezi s budućim gospodarskim kretanjima u Europi.

Njemačka bilježi pad FDI projekata

Njemačka je zabilježila pad FDI projekata od 17 posto, prvenstveno zbog gospodarske stagnacije i političke nestabilnosti. Ipak, usprkos padu broja projekata, u Njemačkoj je porastao broj novootvorenih radnih mjesta za čak 35 posto, što upućuje na promjenu strukture ulaganja.

Prema rezultatima istraživanja, tri ključna faktora koja koče strane investicije su spori rast, visoke cijene energije i geopolitička nesigurnost. Posebno zabrinjava smanjenje interesa američkih investitora, čiji je broj projekata u Europi pao za 11 posto u odnosu na 2023. U usporedbi s 2022. godinom, pad iznosi 24 posto, što dodatno potvrđuje premještanje kapitala u SAD.

Povoljni gospodarski uvjeti u Sjedinjenim Američkim Državama postaju sve jači konkurent europskom tržištu. Istovremeno, unutar Europe bilježi se sve izraženiji trend ulaganja između europskih država, koji popunjava dio praznine nastale padom vanjskih investicija.

Preko 60% ulaganja u Europi dolazi iz Europe

Podaci EY-a pokazuju da se udio unutareuropskih ulaganja od 2015. povećao za 5 postotnih bodova, što ilustrira pomak prema jačoj regionalnoj povezanosti. Partnerica EY-a za regiju EMEIA, Julie Teigland, ističe da preko 60 posto ulaganja u Europi dolazi upravo iz Europe.

Teigland upozorava da je Europa previše fokusirana na regulative i da mora više pažnje posvetiti jačanju konkurentnosti. Izravna ulaganja iz SAD-a čine samo 18 posto ukupnog europskog FDI-ja, što je znatno manje nego prijašnjih godina.

Zbog uvođenja američkih carina, očekivanja o skorašnjem oporavku ulaganja ostaju niska. Dodatno zabrinjava činjenica da je 37 posto investitora već odgodilo, smanjilo ili otkazalo planirana ulaganja u Europi.

Unatoč negativnim trendovima, 61 posto ispitanih menadžera vjeruje da će se privlačnost Europe povećati u sljedeće tri godine. Iako je to 14 postotnih bodova manje nego prethodne godine, optimizam i dalje postoji i u skladu je s razinama iz 2021. i 2022. godine.

Prema riječima Teigland, važno je da Europljani prepoznaju koristi ulaganja unutar vlastite regije i pretvore ih u priliku. Španjolska je u 2024. godini zabilježila rast stranih ulaganja od 15 posto u odnosu na godinu ranije, čime se pozicionirala kao četvrta najatraktivnija destinacija za strane ulagače u Europi.

Zajedno s Italijom, južna Europa pokazuje znakove rastuće konkurentnosti i sve više privlači interes međunarodnog kapitala. Francuska je ostala vodeća destinacija za FDI u Europi, iako je broj projekata u 2024. smanjen za 14 posto.

U Francuskoj je zabilježen i pad u stvaranju novih radnih mjesta od čak 27 posto, uzrokovan političkom nestabilnošću. Velika Britanija je zauzela drugo mjesto na listi, no broj projekata također je pao za 13 posto.

Kao glavni razlozi pada u Ujedinjenom Kraljevstvu navode se slaba produktivnost i među najvišim cijenama energije u Europi. Podaci iz ovog istraživanja, koje prenose Financije, oslikavaju kompleksnu sliku sadašnjeg investicijskog okruženja u Europi.

Unatoč izazovima, analitičari smatraju da Europa još uvijek ima potencijal za privlačenje kapitala, osobito ako se fokusira na povećanje efikasnosti i uklanjanje regulatornih prepreka. U konačnici, opstanak i rast FDI-ja u Europi ovisit će o sposobnosti regije da se prilagodi novim globalnim uvjetima.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno