Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Velika rasprodaja:Indeks S&P 500 u „medvjeđoj“ zoni

Wall Street je u ponedjeljak pao u ono što se naziva “medvjeđe tržište” nakon što su strahovi od slabljenja gospodarstva i porasta kamatnih stopa doveli do pada indeksa dionica S&P500 za više od 20 posto s rekordne vrijednosti ove godine.

Indeks je prvog dana trgovanja oslabio 3,9 posto nakon neugodnog izvješća Ministarstva rada od petka da je međugodišnja inflacija u SAD-u u svibnju dosegla 8,6 posto, prenosi Los Angeles Times. Industrijski indeks Dow Jones oslabio je za više od 1000 bodova prije nego što je završio svoju prvu sedmicu s gubitkom od 876 bodova, piše biznis.rs.

Termin “medvjeđe tržište” opisuje trend slabljenja vrijednosti i prodaje dionica, a to je potaknuto najavom Fed-a da će ovaj tjedan ponovno podići kamatne stope u pokušaju suzbijanja rastuće inflacije. Istodobno, ova mjera povećava rizik od usporavanja gospodarstva i ekonomske recesije. O značenju tržišta bika i medvjeda, pisali smo nedavno na financa.ba

Nakon pada u ponedjeljak, S&P 500 pao je u “medvjeđu” zonu prvi put od ožujka 2020. i izbijanja pandemije. Indeks Nasdaq pao je 33 posto od svoje maksimalne vrijednosti, a Dow Jones oko 17 posto. Dionice su također snažno pale na europskim burzama, pri čemu je FTSE 100 oslabio za 1,53 posto, njemački DAX za 2,43 posto i francuski CAC 40 za 2,67 posto.

Povijest medvjeđeg tržišta, mjerenog S&P burzovnim indeksom, izvor: Bloomberg; Loša vijest je da je gotovo svako medvjeđe tržište u povijesti dolazilo u paru sa recesijom

Dok se Fed suočava s imperativom agresivnog podizanja referentne kamatne stope, cijene dionica, obveznica i kriptovaluta pale su od New Yorka do Novog Zelanda. Neki od najoštrijih padova pretrpjele su tvrtke koje su najviše profitirale od niskih kamata.

Pale su i tehnološke tvrtke

Među njima su i tehnološke tvrtke, među kojima je i Tesla, čije su dionice izgubile 7,1 posto vrijednosti. Dionice Amazona pale su za 5,5 posto, a dionice GameStopa izgubile su 8,4 posto. Burzovni stručnjaci savjetovali su ulagače da ne paničare i ne prodaju dionice “na dnu”.

Ekonomisti nagađaju da bi Fed u srijedu mogao podići referentnu kamatnu stopu za 0,75 posto, što je tri puta više od uobičajenog iznosa i nešto što je američka središnja banka zadnji put učinila 1994. godine. Prije tjedan dana trgovci su vjerovali da je vjerojatnost da će se to dogoditi tri posto, a sada se taj postotak popeo na 28 posto.

Ne očekuje se da će Fed tu stati, ali se vjeruje da će u srpnju uslijediti identično povećanje kamatne stope. Prema mišljenju stručnjaka, američko gospodarstvo u cjelini je još uvijek dobro, ali prijeti mu opasnost od pregrijavanja tržišta rada daljnjeg rasta inflacije. Ove prognoze dovele su i do povećanja prinosa na američke državne obveznice.

Vrijednosti europskih dionica porasle su u utorak nakon prodaje prethodnog dana. Paneuropski indeks Stoxx 600 ojačao je 0,9 posto nakon što je u ponedjeljak pao na najnižu razinu u tri mjeseca, izgubivši 2,4 posto na vrijednosti, prenosi Reuters.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno