Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Wimbledon – priča o komercijalnom i financijskom aspektu najpoznatijeg teniskog turinira

Najstariji i najcjenjeniji teniski turnir na svijetu, službenog naziva Wimbledon Championships, igra se od 1877. godine. Treći Grand Slam sezone, jedini koji se igra na travnatoj podlozi održava se u londonskom All England Clubu. Turnir je posebno zanimljiv što i u svom 136. izdanju je zadržao većinu tradicionalnih običaja, a neki su stari koliko i turnir. Bez obzira na svoju tradicionalnost, turnir ima snažne poslovne partnere i sponzore, koji su s ponosom uz ovaj turnir.

U Londonu će se podjeliti 52 milijuna eura

Ukupan nagradni fond ovogodišnjeg izdanja Wimbledona iznosi 52 milijuna eura. Ukupan nagradni fond je povećan za 11 posto u odnosu na proteklu godinu, a 17 posto u odnosu na predpanedmijsku 2019. godinu. Pobjednici u sngl konkurenciji (isti nagradni fond u muškoj i ženskoj konkurenciji) bit će bogatiji za 2,75 milijuna eura. Finalisti će utjehu za poraz na posljednjem koraku prije podizanja trofeja pokušati pronaći u nagradi od 1,4 milijuna eura. Zanimljivo, učesnici poraženi u prvom kolu na All England Club-u kući će otići s 64 tisuće eura.
Pobjednici u muškim i ženskim parovima će osvojiti nagradu u iznosu od 700 tisuća eura. Poraženi u finalu će otići bogatiji za 350 tisuća eura. Wimbledon je za pobjednike mješovitih parova pripremio nagradni fond u iznosu 150 tisuća eura. Poraženi u finalu će se morati zadovoljiti s nagradom od 75 tisuća eura.

Zašto je Wimbledon drukčiji

Kao i ostali Grand slam turniri i Wimbledon je u ovogodišnjem izdanju glavnog turnira imao 128 sudionika u pojedinačnoj muškoj i ženskoj konkurenciji. U muškom, ženskom, te mješovitom turniru parova nastupit će 64 sudionika. Tu prestaje sličnost sa ostala četiri grand slam turnira.
Na baš svakom koraku se osjeti teniska tradicija i glamur Wimbledon-a. Iako, ovaj prestižni turnir organizira All England Club, turnir nije baš za svakoga. Prije svega, organizatori su potpuno konzervativni prema sponzorima, koje nazivaju partnerima. Nisu puno bolji ni prema igračima. I danas sve tenisačice i tenisači moraju nositi bijelu odjeću i obuću. Sponzori, koliko god novca nudili, nisu uspjeli izmjeniti 136 godina star običaj.
Pomalo je fascinantno, kako je Wimbledon bez problema uspio zadržati luksuz povezan s elegantnom aurom kojom cijeli turnir nesramežljivo zrači, te se svi gledatelji, pa čak i preko malih ekrana osjećaju jedinstveni karakter turnira.

All England Club je stvorio je odnos u kojem je s više stotina milijuna eura vrijednim brendovima stvorio vezu partnera, a ne komercijalnih sponzora. Shodno tome, turnir je uspio zadržati visoku dozu otmjenosti, te se nije prepustio vulgarnoj komercijalizaciji koja je zadesila svijet sporta u modernim vremenima. U skladu sa čvrstim uvjerenjem organizatora, vrlo je malo kompanija imalo privilegiju biti viđene pod sjajnim svjetlima reflektora Wimbledon-a kroz 136 godina bogatu i legendarnu povijest.

Partneri Wimbledon teniskog turnira (ilustracija financa.ba)
Partneri Wimbledon teniskog turnira (ilustracija financa.ba)

Cijene karata

Malo smo istražili koliko koštaju cijene karata za ovogodišnji Wimbledon. Sam pristup kompleksu All England Club-u se prvih 8 dana naplaćuje 32 eura. Nakon toga, se smanjuje cijena na 23 eura, obzirom da se za sve mečeve kupuje dodatna karta. Sa ovom samom ulaznicom nemate pravo pristupa centralnom terenu, te još pet terena. Tijekom svih dana, ovisno o razini natjecanja potrebno je platiti kartu da bi se gledali vrhunski tenisači. Naravno, najveće zvijezde igraju upravo na tim terenima. Cijene su između 70 i 150 eura. Kada se primaknu četvrtfinala u svim konkurencijama, cijene karata skaču do 215 eura. Ukoliko želite uživo gledati pojedinačna polufinala ćete morati izdvojiti 257 eura. Ukoliko vam se posreći, pa dobijete priliku da gledate finale u ženskoj ili muškoj konkurenciji, pripremite se da izdvojite 300 eura za kartu.

Od svih grand slam turnira, Wimbledon je možda najatraktivniji za slavne osobe. Gotovo ga ne propuštaju Tom Cruise, Rita Ora, Kate Winslet, Andrew Garfield, Rebel Wilson, David Beckham. Treba napomenuti da još od davne 1922. godine 74 sjedala u loži koriste članovi kraljevske obitelji. Bez princeze Kate i princa William-a je gotovo nezamisliv turnir, a i ostali članovi ne propuštaju dešavanja u All England club-u.

I na kraju – Wimbledon je jako profitabilan

U regiji često slušamo da je organizacija teniskih turnira neprofitabilna, da je teško naći sponzore, te teniski turniri u regiji nakon jedne ili više godina se više ne organiziraju. Ipak, s Wimbledon-om, nije baš tako. Zanimljivo, All England Lawn Tennis and Croquet Club (AELTC), organizator Wimbledonskog turnira, izvijestio je o operativnoj dobiti od 53,6 milijuna eura za financijsku godinu koja je završila 31. srpnja 2022. Godinu prije, odnosno za financijsku godinu koja je završila 31. srpnja 2021. Wimbledon je završio s operativnom dobiti od 50,6 milijuna eura.

Popularn jagode sa šlagom i ove godine koštaju 3 eura. Zanimljivo, cijena se nije mjenjala desetljećima, a čak se britanski Telegraph zapitao kako su Wimbledonske jagode imune na inflaciju. Ukoliko se odlučite počastiti čašom britanskog Gin-a Pimm’s-a prilikom posjete Wimbledonu, platit ćete je 13 eura. Pivo košta 9 eura, a sendvić 14 eura.

Autor: Uredništvo financa.ba Prilikom preuzimanja obvezno navesti izravni link na članak.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno