Četvrtak, 19 rujna, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Elon Musk bilježi značajan pad neto vrijednosti unatoč burzovnom procvatu

U prvih šest mjeseci ove godine, glavne gospodarske vijesti ukazuju na stalni rast tržišta, značajan uspon Nvidije te očekivano smanjenje inflacije u SAD-u. Umjetna inteligencija je transformirala tradicionalne energetske tvrtke u jedne od najtraženijih dionica na Wall Streetu. Istovremeno, Intel nije uspio postići uspjeh s umjetnom inteligencijom, meme tokeni su nadmašili Bitcoin, a Elon Musk je pretrpio neočekivani pad svoje neto vrijednosti. Godina je također teška za radnike na daljinu. Dok najbrže rastuće cijene nekretnina u SAD-u nisu u San Franciscu, već u sjevernom dijelu New Yorka, prema Forbesu.

Nvidia se istaknula kao zvijezda prve polovice 2024. godine, s najvećim povratom među dionicama S&P 500. Unatoč tome, bilo je i neočekivanih pobjednika, uključujući energetski sektor, koji se obično smatra slabijim tijekom trenutnih makroekonomskih uvjeta.

Od kraja prošle godine, Nvidia je ostvarila povrat od 150 posto i godišnji rast dobiti od preko 600 posto. Time je postala najbolja među 500 komponenti S&P indeksa američkih dionica u prvoj polovici 2024. godine. Super Micro Computer, lider u području pohrane podataka, GE Vernova, spinoff General Electrica, i privatni kapitalni div KKR također su se našli među deset najboljih izvođača do sredine ove godine.

Super Micro je ostvario najveći povrat među trenutnim članovima S&P-a od početka godine s 188 posto. Iako su svi ti dobici postignuti prije ulaska u indeks 18. ožujka. Budući da su dionice pale za više od 15 posto od tada.

Među deset najboljih dionica S&P-a su i druge AI tehnološke tvrtke. Poput Microna (55 posto povrata) i CrowdStrikea (51 posto povrata), kao i proizvođač lijekova za mršavljenje Eli Lilly (57 posto povrata). Također, energetski sektor je imao uspješnu godinu s manje poznatim tvrtkama. Poput Vistre (119 posto povrata), Constellation Energy (73 posto povrata) i NRG Energy (52 posto povrata).

Nisu svi bili uspješni

Početkom 2024. godine, nekoliko velikih američkih kompanija gledalo je sa strane na povijesni rast burze, ostvarivši loše povrate ulaganja. Među njima su najstarija tvrtka poluvodiča i najveći američki proizvođač zrakoplova.

Walgreens, lanac drogerija, imao je najgore rezultate na S&P 500 indeksu tijekom prvih šest mjeseci, s padom cijene dionica na najnižu razinu u 30 godina. Ovo se poklopilo s planovima za zatvaranje do četvrtine lokacija i predviđanjem najgore godišnje dobiti od 2013.

Lululemon, proizvođač vrhunske sportske odjeće, bila je druga najlošija dionica ove godine na S&P-u. Analitičari očekuju da će tvrtka zabilježiti najgori godišnji rast prihoda otkako je izašla na burzu 2007. Osim fiskalne godine koja je završila u siječnju 2021. tijekom pandemije.

Intel je bio treći najlošiji na S&P indeksu, što je iznenađenje s obzirom na uspjeh konkurentske Nvidije i drugih proizvođača silicijskih čipova tijekom AI groznice. Intelove dionice pate zbog dugotrajnog pada uzrokovanog povećanom konkurencijom, a neki analitičari ga nazivaju “slomljenom tvrtkom”.

Intelov EBITDA u prvom tromjesečju iznosio je 1,8 milijardi dolara, što je drugi najgori tromjesečni rezultat od 2000. godine. Iako je to poboljšanje u odnosu na prošlogodišnjih 962 milijuna dolara EBITDA, predstavlja pad od 82 posto u odnosu na prvo tromjesečje 2020., kada je dobit bila 10,3 milijarde dolara.

Boeing među najlošijima

Boeing se našao među deset najlošijih dionica na S&P indeksu. Što nije iznenađenje s obzirom na probleme koje je tvrtka imala s kvarovima komercijalnih zrakoplova. Ti problemi izazvali su kritike javnosti, istragu Ministarstva pravosuđa i saslušanje u Kongresu, rezultirajući najgorim tromjesečnim rezultatima u dvije godine te frustrirajući investitore s pet godina negativne dobiti.

Godina 2024. također je bila teška za dionice zabavnih divova Warner Bros. Discovery i Paramount Global, koji su peti i dvanaesti najveći gubitnici na S&P indeksu. HBO i WBD u vlasništvu CBS-a Paramount imali su nestabilne bilance. S prijavljenim neto gubicima od 966 milijuna dolara za WBD i 563 milijuna dolara za Paramount u prvom kvartalu. Dok je Netflix ostvario neto prihod od 2,2 milijarde dolara u istom razdoblju.

Muskova neto vrijednost najviše pala

Neto vrijednost izvršnog direktora Tesle Elona Muska pala je više nego kod bilo kojeg drugog milijardera na svijetu u prvih šest mjeseci 2024., unatoč procvatu burze. Muskova neto vrijednost smanjila se s 251,3 milijarde dolara na 221,4 milijarde dolara od 31. prosinca 2023. do 28. lipnja 2024.

Pad vrijednosti dionica Tesle rezultirao je smanjenjem vrijednosti Muskovog 13-postotnog udjela za 20 milijardi dolara. Jer su dionice proizvođača električnih vozila pale za 20 posto, ponajviše zbog pada dobiti i isporuka automobila.

Dieter Schwarz, bivši izvršni direktor Lidla i vlasnik Schwarz grupe, doživio je drugi najveći materijalni gubitak ove godine. Njegov gubitak iznosi 15,4 milijarde dolara. Na trećem mjestu je Carlos Slim Helu sa svojom obitelji. S gubitkom od 13,9 milijardi dolara u prvih šest mjeseci 2024. godine.

Solana mim kovanice su se u prvom tromjesečju ove godine istaknule kao vodeće, nadmašivši Ethereum mim kovanice i AI tokene, prema nedavnom izvješću platforme CoinMarketCap. Ovaj rast popularnosti pokazuje promjenu u dinamici tržišta kriptovaluta, gdje mim kovanice dobivaju na popularnosti i izazivaju dominantne trendove poput pametnih ugovora, DeFi-a i NFT-a.

Izvješće CoinMarketCapa ističe da je Solana ekosustav bio na vrhu rasta posljednjih osam mjeseci, s više od 20 novih tokena predstavljenih samo u drugom kvartalu. Ethereumov ekosustav zaostaje s 14 novih tokena, dok su derivati i stabilcoini zabilježili manji rast s pet i četiri nova tokena. Povećanje broja Solana tokena ukazuje na rastući interes za mrežu i njen potencijal. SOL mim kovanice su ostvarile prosječni povrat od 8469 posto, znatno više u usporedbi s 962 posto za Ethereum mim kovanice.

Povratak rada iz ureda

Prema ZipRecruiteru, postpandemijsko smanjenje oglasa za posao na daljinu zabilježeno je u gotovo svakoj američkoj državi. Jer se tvrtke vraćaju radu u uredu. Mnoge velike korporacije, poput Applea, Amazona, Mete, Goldman Sachsa i JPMorgan Chasea, ponovno zahtijevaju od svojih zaposlenika da provode dio radnog vremena u uredima. Američki predsjednik Joe Biden već dugo zagovara povratak uredskom radu, uključujući i zaposlenike savezne vlade, najvećeg poslodavca u zemlji.

Jedan od glavnih razloga za smanjenje poslova na daljinu su masovna otpuštanja u tehnološkom sektoru, koja su posebno pogodila Kaliforniju, te produženi periodi nezapošljavanja u tehnološkim zanimanjima. Veliki broj tehničkih poslova bio je udaljen ili hibridan nakon pandemije, s oko 85 posto tehnoloških poslova koji su bili potpuno udaljeni ili hibridni, dok je 48 posto bilo potpuno udaljeno, prema podacima Morning Consulta. Kalifornijski tehnološki sektor posebno je teško pogođen, s oko 60.000 otkaza u tvrtkama kao što su Tesla, Google, TikTok i Microsoft od početka godine, prenosi portal Biznis.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno