Kako se kaže, dok nekome ne smrkne, drugome ne svane. Tako se desilo u proteklih petnaestak dana i u bankarskom sektoru. Naime, Goldman Sachs, JPMorgan Chase i Fidelity su najveći dobitnici od investitora koji su ulivali gotovinu u fondove američkog tržišta novca. Kolaps Silicon Valley Bank i Signature Bank, te sporazum o spašavanju Credit Suisse izazvali zabrinutost za sigurnost bankovnih depozita.
Više od 286 milijardi dolara prelilo se u fondove tržišta novca do sada tijekom tekućeg mjeseca. Ovo je najsnažniji priljev od vrhunca pandemije Covid-19, prenosi Financial Times. Goldman Sachs preuzeo je skoro 52 milijarde dolara, što je povećanje od 13 posto od 9. ožujka, dan prije nego što su američke vlasti preuzele banku Silicon Valley Bank (SVB).
JPMorgan je primio skoro 46 milijardi dolara. Fidelity je zabilježio priliv od skoro 37 milijardi dolara, prema podacima kompanije iMoneyNet. Fondovi tržišta novca obično drže sredstva sa veoma niskim rizikom. Bitno im je da ih je lako kupiti i prodati, ukljulujući kratkoročne obvezniceObveznica (engl. bond), ili zadužnica (obligacija), dužni... američke vlade.
Dostupni prinosiPrinos (engl. Yield) se odnosi na zaradu ostvarenu na ulagan... na ova ulaganja trenutno su nabolji posljednjih godininu dana. Američke federalne rezerve podigle su kamateKamata je cijena uporabe tuđih novčanih sredstava. Kamate ... na petnaestogodišnji maksimum u pokušaju obuzdavanja inflacijeInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre.... U siječnju i veljači bilo je manje neto priliva. Tempo priliva se ubrzao kako je krenula bankarska kriza, a primjetno je da velike štediše traže sigurno utočište.
Američka Vlada se složila da podrži sve depozite u Silicon Valley Bank i Signature Bank, koje su ostali zatočeni istog vikenda, kada su banke propale. Ipak, u drugim financijskim institucijama je odlučeno da garantuju one više od 250.000 dolara, navodi Biznis.rs.