Kolaps Credit Suisse, te američkih banaka potakla je kreatore zakona da preispitaju postojeća globalna tržišna pravila koja reguliraju bankarstvo. Pod povećalom će biti financiranje klijenata van granica djelovanja banke. Redefinirat će se i način osiguranja depozita piše u svom izdanju Financial Times, a prenosi Financa.ba.
Financial Times-ov City Network tim je skupina od oko 50 visoko rangiranih zaposlenika u financijama i bankarstvu. Posao im je da kreiraju bankarske procedure u Velikoj Britaniji. Svoja razmišljanja su iznijeli, kao odgovor trebaju li neodrživi poslovni modeli banaka potaknuti kreatore zakona i procedura da se preispitaju jeli potreban doregulacija financijskog sektora.
Aktualizirat će se pitanja jeli i dalje adekvatno da se održava likvidnost banaka s djelomičnom rezervom likvidnosti. Naime, ovo pravilo dopušta bankama da dio depozita drže deponirana u likvidnoj imovini, a ostatak koriste za kreditiranje. Očekuje se da će se otvoriti rasprava za koju nije bilo hrabrosti u krizi 2008. godine. Zbog nagomilanih problema bankarskog sektora tada nije bilo razumijevanja da se prisili na veliku promjenu u strukturi bankarstva. Nedavni događaji su dokazali da “depozitna baza” više nije stabilan izvor financiranja poslovanja banaka. Ovo je temelj likvidnosti još od uvođenja osiguranja depozitima za vrijeme velike depresije.
Može li bankarstvo uvijek biti likvidno
Credit Suisse je bio prisiljen prodati se UBS-u. Banka je doživjla toliki pad depozita da su regulatori vjerovali da je banka udaljena nekoliko dana od toga da ne bude u stanju ispuniti zahtjeve klijenata. Banka Silicon Valley suočila se sa zahtjevima za povlačenjem 40 milijardi dolara iz svoga depozitnog portfolio-a u roku 24 sata. Inače. Ukupni depozitni portfolio banke je iznosio 170 milijardi dolara.
Kreatori globalnih pravila, uključujući zamjenika guvernera Bank of England Sam Woods-a, rekli su da bi se mogla ponovno razmotriti pravila i zakoni koji kontroliraju likvidnost banaka. Ona bi trebala biti osigurač i osmišljena su da spriječe propadanje banaka. Woods je prošli tjedan rekao komisiji za financije da je nemogće osigurati sustav “nultog rizika” u kojem bi 100 posto depozita uvijek bilo dostupno.
Lord Mervyn Davies, bivši britanski ministar trgovine, danas viši savjetnik Corsair Capitala, rekao je da odluka američkog regulatora da spasi sve štediše posrnulih banaka “mijenja globalnu igru”. SAD je pomalo kontroverzno ponudio štedišama SVB-a i Signature Banke pristup svim njihovim depozitima. Ovo uključuje iznose iznad 250.000 dolara. Naime do sada je navedeni iznos bio pokriven američkim jamstvenim programom osiguranja depozita. Regulator je odluku obrazložo zaštitom bankarskog sektora i željom za financijskom stabilnosti. “Ako najveća ekonomija uskoči kako bi spasila štediše, druge zemlje će morati slijediti taj primjer“, smatra Davies. On tvrdi da “ne možemo dopustiti da SAD ide u drugom smjeru od Ujedinjenog Kraljevstva i Europe“.
Bankarstvo mora postati rizična industrija
Paul Drechsler, predsjednik CBI-a, također se zalagao za veću globalnu koordinaciju nakon neuspjeha u Švicarskoj i SAD-u. Malo je razočaran odstupanjem od globalno dogovorenih postkriznih pravila o sanaciji banaka. “Ne vidim kako regulacija na nacionalnoj osnovi može održati globalni financijski sustav. Potrebna su vrlo jasna i zajednička globalnih pravila i angažman”, smatra Drechsler.
Anne Richards, izvršna direktorica Fidelity Internationala, također zagovara “ponovno razmatranje” globalnih pravila koja definiraju bankarstvo. Za nju je rješenje i izrada “posve novih” zakona i procedura u temeljnih na najsvježijim iskustvima i problemima. “Prilično je jasno da je spašavanje Credit Suissea unazadilo koncept prevencije ‘prevelikog da bi propao’“, dodala je.
Robert Swannell, bivši predsjednik UK Government Investments, smatra da je “ključna lekcija” neuspjeha Credit Suissea i SVB-a da “kultura nadmašuje sve”.
Ako regulatori nisu u stanju shvatili stanje u bankarstvu, krajnje je vrijeme da to učine. Trebaju poduzeti sve da se pomire s činjenicom da je dosadašnji način razmišljanja greška. Mislim da će jednaka pravila za sve banke biti produktivnija od još složenije regulacije.
Robert Swannell, bivši predsjednik UK Government Investments.
Bankarstvo je palo na osnovnim problemima
Sir Douglas Flint, predsjednik Abrdna, kompanije koja upravlja imovinom, smatra da su propusti u poslovanju Credit Suisse i SVB “osnovni”. Regulatori su ih prepoznali, ali nisu poduzimali ništa po pitanju otklanjanja nedostataka.
Ne radi se o neadekvatnoj regulaciji – uključujući postojanje pravih ljudi u upravi i odborima s pravim odlučivanja. Radi se o snažnoj primjeni kontrola, upravljanja i nadzora unutar trenutne regulative. Ako najveća ekonomija uskoči kako bi spasila štediše, druge će zemlje morati slijediti njezin primjer.
Sir Douglas Flint, predsjednik Abrdna.
Izvršni direktor CityUK-a, Miles Celic, također se protivi, da zbog nedavnih problema dijela banaka se treba pristupiti strožoj regulaciji. Riskira se da idemo u krajnost u kojoj se nijednoj instituciji ne smije dopustiti da propadne. Svaki se neuspjeh na neki način smatra posljedicom lošeg nadzora regulatora i vlade.