Subota, 11 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kako se dogodio najveći korporativni skandal u povijesti SAD-a?

Tvrtka, koja je 2000. zapošljavala 21.000 ljudi i ostvarila prihod od 111 milijardi dolara, tijekom sljedeće godine suočila se s dramatičnim padom dionica i jednim od najvećih korporativnih skandala u povijesti SAD-a. Prije više od 20 godina energetska tvrtka Enron Corporation podnijela je zahtjev za zaštitu od bankrota sudu u New Yorku.

Kako su cijene dionica padale, tadašnji izvršni direktor Kenneth Lay prodao je velike količine svojih dionica Enrona, istovremeno potičući Enronove zaposlenike da kupuju još dionica i uvjeravajući ih da se tvrtka oporavlja. Do kraja godine, propast Enrona koštala je investitore milijarde dolara. Izbrisala oko 5600 radnih mjesta i likvidirala gotovo 2,1 milijardu dolara u mirovinskim fondovima, čineći Enron sinonimom za goleme korporativne prijevare i korupciju.

Glavni razlozi propasti Enrona bile su prijevara, prikrivanje duga i loše upravljanje tvrtkom. Evo što je dovelo do kolapsa Enrona.

Računovodstvena prijevara

Enron je koristio složene računovodstvene trikove kako bi sakrio dugove i loše financijsko stanje tvrtke. Korišteni su različiti računovodstveni obrasci za dovođenje u zabludu investitora i regulatornih agencija. Ove su prakse omogućile Enronu da predstavi lažnu financijsku sliku svog poslovanja.

Nedostatak transparentnosti

Enron nije davao odgovarajuće informacije o svom financijskom poslovanju, a način na koji su vodili tvrtku bio je nedovoljno transparentan za investitore i javnost. Nedostatak transparentnosti otežavao je investitorima razumijevanje pravog stanja u tvrtki.

Pretjerano zaduživanje

Enron se prekomjerno zadužio kako bi financirao svoje ambiciozne projekte i širenje poslovanja. Kada su investitori počeli sumnjati u održivost tvrtke i zahtijevali povrat svojih ulaganja, Enron nije mogao ispuniti svoje obveze. To je dovelo do financijske krize.

Loše upravljanje

Postojao je problem lošeg upravljanja unutar tvrtke, uključujući nemogućnost menadžmenta da adekvatno prati poslovanje i rizike, kao i ignoriranje internih upozorenja o potencijalnim problemima.

Kada su otkrivene računovodstvene prijevare i financijske nepravilnosti, investitori su brzo izgubili povjerenje u Enron, a vrijednost dionica tvrtke dramatično je pala. U prosincu 2001. Enron je podnio zahtjev za stečaj, što je rezultiralo gubicima za dioničare, zaposlenike i druge povezane strane. Ovaj je slučaj izazvao veliku zabrinutost u financijskoj zajednici i doveo do značajnih reformi propisa i računovodstvenih standarda.

Izvor: bonitet

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno