Nedjelja, 12 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Novi sveti gral – Švedska nalazište rijetkih zemnih metala

U Laponija se krije nalazište Per Geijer, koji je izgleda novi sveti gral rijetkih zemnih metala u Europi. Švedska, prema procjenama, krije više od milijun tona ključnih sirovina za proizvodnju mnogih tehnoloških proizvoda. Uskoro bi nas Laponija mogla asocirati na rijetke zemne metale, a ne više na stanište Djeda Mraza.

Rijetki zemni metali čine skup od sedamnaest kemijskih elemenata u periodnom sustavu elemenata – petnaest lantanoida, skandij i itrij. Njihova je pojava na Zemlji, kako i samo ime govori, rijetka, ali su vrlo korisni u modernim proizvodnim procesima. Koriste se u tehnološkoj industriji, proizvodnji baterija, katalizatora, za razne vrste keramike i slično. Prilično su vrijedni, a njihova se nalazišta smatraju pravim prirodnim bogatstvima, kako sada, tako i za budućnost, piše Bug.hr.

Sjeverna Švedska je jedno takvo nalazište. Otkriveno je nedavno u blizini grada Kiruna u Laponiji. Rudarska kompanija LKAB potvrdila je, nakon uspješnih prvi ispitivanja, da se na ovom nalazištu može očekivati više od milijun tona rijetkih metala. To nalazište Per Geijer čini najvećim tog tipa u Europi. Zbog njihovog značaja, Europska komisija smatra ih i bitnim geopolitičkim alatom, koji je trenutačno većinom u kineskim rukama.

U Europi se trenutno ovi metali ne rudare uopće

Ovo je dobra vijest, ne samo za LKAB, nego i za regiju, Šveđane, ali i za Europu i klimu. Ovo je najveće nalazište rijetkih zemnih metala u našem dijelu svijeta i moglo bi postati značajna sastavnica za proizvodnju ključnih sirovina, koje su apsolutno nužne za zelenu tranziciju. Suočavamo se s problemom ponude. Bez ovakvih rudnika nema niti električnih vozila“, poručio je Jan Moström, direktor LKAB-a.

Otkriće je značajno jer se u Europi trenutačno ovi metali ne rudare uopće. Globalna potražnja za njima raste – procjenjuje se da će do 2030. godine narasti za pet puta u odnosu na današnje razine. Tržištem sada dominira Kina, pa je za europsku ekonomsku neovisnost važno imati i lokalne izvore. “Elektrifikacija, europska samodostatnost i neovisnost o Rusiji i Kini započet će u rudniku“, poručila je švedska ministrica energetike, gospodarstva i industrije, Ebba Busch.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno