Ponedjeljak, 13 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kako učiti brže? – Nobelovac Richard Feynman

Uz nevjerojatnu kreativnost i sposobnost zamišljanja predmeta i pojava kao slika, Richard Feynman je bio vrlo zanimljiv sugovornik. Volio je raspravljati o raznim temama – od toga kako čovjek razmišlja i vidi svijet. Do ideje o tome kako izgraditi kvantno računalo. U povijesti je zapisan kao jedan od najvećih znanstvenika dvadesetog stoljeća. Pretpostavlja se da je, sudeći po IQ-u, bio genij.

Pomoći da brže učite

Za razliku od mnogih velikih znanstvenika, Feynman je bio vrlo komunikativan i o čemu god pričao, nije ga bilo teško razumjeti.

Poznata je njegova teorija učenja.

Zapravo, znao je reći da je najbrži način da nešto naučite ako svoju ideju predstavite osmogodišnjaku. U tom slučaju birat ćete jednostavne i svakodnevne riječi, a ne komplicirane pojmove.

“Što god učite i proučavate, pokušajte to predstaviti što jednostavnije možete. Tako ćete se prisiliti da idete na dublje razine i da pojednostavite odnose i veze između ideja. Ako dođete do točke u kojoj se mučite i mučite, pogodili ste rupu. Ova napetost je dobra stvar. Sa sobom donosi priliku za učenje”, napisao je Feynman.

Richard Feynman o običnom čovjeku

U jednom od intervjua koje je dao prije 40 godina, a koji je nedavno objavljen, nobelovac je govorio o znanstveniku, geniju i običnim ljudima. Na pitanje može li običan, prosječan čovjek koji voli raditi doći do svojih ciljeva i zamisliti stvari koje može učiniti, odgovorio je:

“Naravno! Bio sam sasvim obična osoba. Ali sam puno radio, puno učio. Među ljudima nema čarobnjaka ni čuda. Dogodi se da se čovjek nešto jako zainteresira i onda o tome sazna. To su samo ljudi. Nema tu nikakvog talenta, ničeg posebnog. Ne postoji čudesna sposobnost razumijevanja kvantne mehanike ili posebna sposobnost zamišljanja elektromagnetskog polja. Sve to stječete radom, vježbom, čitanjem, učenjem, učenjem.”

“Biti znanstvenik zahtijeva običnu osobu koja je voljna posvetiti mnogo svog vremena radu, učenju i razmišljanju o matematici“, ustvrdio je Feynman.

Buran ljubavni život i svjedoci

Richard Feynman imao je buran ljubavni život. Dvaput se razvodio. U jednoj od izjava u zahtjevu za razvod, Feynmanova supruga je napisala da se on od ranog jutra u glavi bavio problemima s računanjem. Navela je da računa kada vozi auto i kada sjedi na sofi u dnevnoj sobi ili u bračnom krevetu.

A kako je židovskog podrijetla, Feynman je pedesetih godina bio pod lupom FBI-a te je u jednom od ispitivanja svojih supruga dotična opisala svog bivšeg muža, velikog znanstvenika:

…Vjerujem da je on vrlo opasna osoba koja ima povjerenje javnosti. On je iznimno bistar, vjerujem genijalac, nemilosrdan, nesputan moralom, etikom ili religijom i neće prestati ni pred čim kako bi postigao svoje ciljeve.”

Majka, spas i raj

Kao vrsnog predavača i pedagoga, Feynmana slušaju i velika imena iz poslovnog svijeta. Bill Gates ga često navodi kao najboljeg učitelja kojeg nikada nije imao. Apple je fotografiju s jednog od njegovih predavanja iskoristio u marketinške svrhe za promociju kampanje ‘Think Different’. Iako je sebe smatrao običnim čovjekom koji puno radi i uči, njegova majka je najbolji dokaz da je njen sin ipak bio drugačiji.

Na pitanje što misli o tome da je njezin sin Richard jedan od najpametnijih ljudi na svijetu, začuđeno je rekla:

“WHO!? Naš Richie!? Bože sačuvaj nas!”

Richard Feynman također je preporučeno štivo. Nekoliko dana prije smrti rekao je prijatelju Danielu Hillsu da je dobro kada čovjek za života ispriča toliko priča tolikom broju ljudi. Čak i kad umreš, nisi potpuno nestao, rekao je.

Kao znanstvenik do posljednjeg dana vjeran svom učenju, Freinman je tvrdio da svaki čovjek sa sobom ima ključeve raja koji otvaraju i vrata pakla. Isto je i u znanosti, napisao je.

Izvor: bonitet

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno