Ponedjeljak, 13 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Klimanje glavom: znači li uvijek ono što mislimo da znači?

Poslovni je sastanak. Tema je osjetljiva i vodi se žustra rasprava između kolegica i kolega. Rukovoditeljica jednog odjela iznosi prijedlog koji nailazi na odobrenje rukovoditelja drugog odjela, te on svoje slaganje potvrđuje klimanjem glavom. Zatim rukovoditelj odjela kolegici rukovoditeljici iznosi drugi prijedlog, na koji ona potvrdno klima glavom. Sastanak se približava kraju, i rukovoditelj odjela sa zadovoljstvom svojoj kolegici zahvaljuje na produktivnom sastanku na kojem je postignut dogovor. Na opće iznenađenje, kolegica mu kaže da se, nažalost, ne slaže s njegovim prijedlogom na koji je samo nekoliko minuta prije potvrdno klimala glavom – i sastanak se vraća na početak!

Što se desilo? Kolega je klimao glavom u znak slaganja s prijedlogom, a kolegica je klimala glavom u znak razumijevanja prijedloga, a ne slaganja s prijedlogom. Razlika u značenju je ogromna, i bitno ju je razumjeti.

Klimanje glavom kod muškaraca i žena

Neka istraživanja (i praksa) pokazuju da žene češće klimaju glavom od muškaraca, i kada to rade, u većini slučajeva time poručuju “Čujem te” i “Razumijem te”. S druge strane, muškarci klimanjem glave u većini slučajeva poručuju “Slažem se s tobom”.

Ovo ne vrijedi uvijek, nego otprilike u 2/3 slučajeva, ali dovoljno je da izazove često nerazumijevanje i poteškoće u poslovnim i drugim odnosima. Razumijem da želiš s prijateljima otići na druženje nije isto kao i slažem se da odeš. Razmislite o ovome sljedeći put kada budete “podnosili zahtjev” supruzi.

Iluzija dogovora

Razlike u značenju klimanja glavom ne pojavljuju se samo između muškaraca i žena, nego i generalno. Prilikom provođenja većih organizacijskih promjena, često se desi da sastanci završe “iluzijom dogovora”. Dugo se raspravlja o osjetljivim temama, čini se da je bio postignut konsenzus na sastanku, ali nakon sastanka dolazi do konflikta. Sudionici sastanka imaju potpuno drugačiju perspektivu o onome što je “dogovoreno”, i ispada kao da se sastanak nije ni dogodio, ili da uopće nisu bili na istom sastanku.

Postoji različiti razlozi zašto se ove “iluzije dogovora” dešavaju, a jedan od njih je i klimanje glavom. Dešava se kada sudionik sastanka, posebno ako se radi o donositelju odluka, klima glavom u znak odobravanja ili razumijevanja, a nije dovoljno duboko ušao u problematiku. Možda klima glavom jer se samo površinski slaže, ili samo zato da oda priznanje za trud, međutim, problem nastaje kada drugi sudionici sastanka misle da je klimanje glavom značilo potpuno odobrenje i slaganje.

Značenje klimanja glavom u različitim zemljama

Klimanje glavom u većini zemalja znači “da” (potvrda, razumijevanje), dok pomicanje glave lijevo-desno znači “ne”.

U Bugarskoj je, međutim, obratno – pomicanje glave lijevo-desno znači “DA”, a jedno klimanje glavom (prema gore) znači “NE”! Bolje da ne zamišljamo poslovni sastanak između Amerikanca i Bugarke, a o izazovima braka da i ne govorimo.

Komunikacija je ključ

Ljudi komuniciraju verbalno i neverbalno, a jedan od važnih načina neverbalne komunikacije (“govora tijela”) je klimanje glavom. Trebamo biti oprezni kada klimamo glavom, i kada drugi klimaju glavom, da ne pošaljemo ili ne primimo pogrešnu poruku.

Osim svijesti i opreza da klimanje glavom može imati različito značenje kod različitih ljudi, uvijek je dobra ideja iskoristiti i blagodati verbalne komunikacije: “Znači, samo da potvrdim jesam li dobro razumio/la – složili smo se sa “A”, “B” i “C” iz razloga “F” i “G”? Jesam li išta propustio/la”?

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno