OpenAI ChatGPT je i dalje hit na internetu, a novi slučajevi uporabe na tržištu se sve češće otkrivaju. Asisetent kojeg pokreće umjetna inteligencija, može nam pomoći da kupimo TV, automobilili eventualno da nešto jednostavnije iskodiramo. Navodno, ChatGPT može upravljati dronom i kontrolirati robote. Kako se proširila priča o prednostima ChatGPT-a, te kako će sve promjeniti naše živote, tako su se počeli pojavljivati konkurenti.
Prema pisanju Web Mind Elon Musk i Mark Zuckerberg su najavili stvaranje vlatite Chat GPT inačice. Čini se da je ova usluga umjetne inteligencije nezaustavljiva. Svakog dana saznajemo gdje se sve može primjeniti ova usluga i kakve izvanredne rezultate daje.
Zuckerberg o vlastitom modelu Chat GPT
U objavi na vlastitoj društvenoj mreži – Facebook Mark Zuckerberg je najavio ultramoderni AI bot. Trebao bi imati veliki jezični model (large language model – LLM) nazvan LLaMa. Posebnu komparativnu prednost pred postojećim servisima ističe pomoć istraživačima da unaprijede svoj rad. Po Zuckerbergu, LLM-ovi su pokazali značajne kapacitete u generiranju teksta i razgovoru. Mogu rješavati složene zadatke kao što su matematičke teoreme ili predviđanje proteinskih struktura.
Primarna razlika Zuckerberg-ove LLaMa-e i AI konkurenata je u otvorenosti prema znanstvenoj zajednici. Naime, i Google LaMDA i OpenAI ChatGPT imaju privatni osnovni model. Nasuprot tome, LLaMa će biti dostupna cijeloj znanstvenoj zajednici, kao pomoć.
Kao i ostali veliki jezički modeli, LLaMa proizvodi tekst rekurzivno tako što implementira nizove riječi kao upit i predviđa naredni termin. Kompanija navodi da je za obuku modela koristila literaturu sa čak 20 jezika sa velikim brojem govornika, fokusirajući se na jezike zasnovane i na latinici i na ćirilici.
Ipak, Meta još ne garantira da će LLaMa raditi savršeno. Odnosno da neće pokazivati znake halucinacija kao njeni konkurenti. Kompanija je objasnila da je neophodno sprovesti dodatna istraživanja kako bi se pozabavili rizicima od halucinacija, pristrasnosti i toksičnih komentara koji se pojavljuju u velikim jezičkim modelima.
Model Elon Musk-a baziran na umjetnoj inteligenciji
Malo je poznato da je Elon Musk bio jedan od suosnivača OpenAI. Međutim, samo tri godine kasnije, 2018, Musk je napustio odbor prekinuvši veze sa kompanijom uslijed neslaganja oko razvoja OpenAI-a, financa.ba je pisala o tome.
Danas, tech milijarder aktivno zapošljava stručnjake za umjetnu inteligenciju koji će razvijati alternativu Chat GPT. Navodno, Musk se poprilično zainteresiran za AI stručnjaka koji je radio za Alphabet.
Razlog za takav korak je nezadovoljstvo glavnog i odgovornog na Twitteru zbog pravca u kom OpenAI ide. Kako je Musk objasnio, OpenAI je trebalo biti otvoren i neprofitan. Naime, tako mu i ime sugerira. Međutim, kompanija se u međuvremenu pretvorila u maksimalno profitabilnu kompaniju zatvorenog izvora koju kontrolira Microsoft.
Elon Musk se još nije službeno oglasio o vlastitom projektu umjetne inteligencije. Glasine kažu da on aktivno pokušava angažirati Igora Babuschkina, istraživača sa iskustvom u modelima strojnog učenja koji su osnova chatbotova. Očekuje se da će Babuschkin biti vođa Musk-ovog projekta.