Nedjelja, 8 rujna, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Od bodybuildera do milijardera – Put ka financijskom uspjehu

Istinski život Arnolda Schwarzeneggera ima akcijsku priču poput mnogih njegovih filmova. Rođen je u skromnoj obitelji u malom austrijskom selu Talu s tek 2500 stanovnika. A otkrio je da mu je otac bio član nacističke stranke. Postao je zvijezda filmova poput “Terminatora” i “Policajca iz vrtića”. Koristio je svoju snagu i šarm da četiri puta osvoji titulu Mistera Svemira, dominira Hollywoodom te zauzme najvišu političku poziciju u Kaliforniji. Na putu prema vrhu, pretvorio je svoju slavu u ogromno bogatstvo i od bodybuildera došao do milijardera. Prema Forbesu, sadašnja neto vrijednost ovog 76-godišnjaka procjenjuje se na milijardu dolara.

Preseljenje u SAD 1968.

Među svjetskim milijarderima za 2024. godinu, Forbes je identificirao 14 poznatih osoba koje su svoju slavu pretvorile u ogromno bogatstvo. Jedan od njih je holivudski glumac Arnold Schwarzenegger (76), koji se pridružio tom ekskluzivnom krugu zajedno s drugim zabavljačima poput pjevačice Taylor Swift (34), tvorcem serije “Red i zakon” Dickom Wolfom (77) te komičarem Jerryjem Seinfeldom (70). Schwarzenegger je drugi glumac na toj ljestvici. Nakon Tylera Perryja (54), poznatog po franšizi “Madea”, čije se bogatstvo procjenjuje na 1,4 milijarde dolara. No, Schwarzenegger je svoje bogatstvo stekao drugačijim putem – pametnim ulaganjem, a ne samo glumačkim angažmanima.

Kada se Schwarzenegger preselio u SAD 1968., suočio se s izazovima zbog svog jakog naglaska, što je otežavalo njegovo uklapanje u filmske uloge. Unatoč početnim poteškoćama, snimio je otprilike 50 filmova koji su zajedno zaradili impresivnih 5,5 milijardi dolara na blagajnama. Procjenjuje se da je od tih filmova sam zaradio oko 500 milijuna dolara. Kada su direktori studija odbili financirati njegovu prvu komediju “Gemini” (1988.), u kojoj je glumio uz Dannyja DeVita, Schwarzenegger je pristao na neuobičajeni aranžman. Umjesto uobičajene plaće, postigao je dogovor prema kojem bi dobio gotovo 20 posto bruto prihoda filma. Ovaj rizik se isplatio – film je postao hit. A Schwarzenegger je na kraju zaradio više od 35 milijuna dolara, što je znatno nadmašilo iznos koji bi dobio unaprijed. “To je bio povijesni dogovor, a studio nikada više nije ponudio takve uvjete”, izjavio je Schwarzenegger u intervjuu 2016. godine.

Milijuni od reklama

Schwarzenegger je zaradio milijune i od reklamiranja proizvoda te nastupa u reklamama, uključujući i onu na Super Bowlu 2024. Međutim, prema procjenama Forbesa, većina njegovih prihoda od zabavne industrije, otprilike 65 posto, odlazi na poreze i različite naknade, poput plaćanja agenta, menadžera i odvjetnika. Nakon obračuna poreza i svih troškova, Schwarzenegger zadržava oko 170 milijuna dolara. Također, prema vlastitoj procjeni, odrekao se dodatnih 200 milijuna dolara prihoda u Hollywoodu kako bi obnašao funkciju guvernera Kalifornije od 2003. do 2011.

Oni koji su bliski Schwarzeneggeru ističu kao jedan od ključnih razloga njegovog financijskog uspjeha njegovu sposobnost procjene pravog rizika. Schwarzenegger je uvijek bio sklon velikim ulaganjima koja su bila inovativna, kreativna i nekonvencionalna, kako je opisao u svojoj knjizi “Total Recall”. “Nisu me zanimale konzervativne oklade koje bi donosile npr. četiri posto godišnje”, istaknuo je milijarder.

Preseljenje u SAD 1968.

Schwarzeneggerov rizik

Ovakvo preuzimanje rizika donijelo mu je uspjeh kao investitoru, ali možda nije uvijek bilo uspješno u njegovom privatnom životu. Schwarzeneggera je nedavno spomenuo bivši izdavač National Enquirera, David Pecker. I to u kontekstu suđenja bivšem predsjedniku Donaldu Trumpu zbog tajnog plaćanja novca (o kojem trenutno odlučuje porota). Pecker je izjavio da je imao sličan “uhvati i utišaj” dogovor s Schwarzeneggerom kada se kandidirao za guvernera kao što je imao s Trumpovim timom.

Tvrdio je da se čak 40 žena obratilo American Media Inc., tadašnjem vlasniku National Enquirera, s optužbama protiv kandidata. Pecker je dodao da je u ime Schwarzeneggera izdvojio “stotine tisuća” dolara kako bi spriječio te razgovore s National Enquirerom. A američki mediji su mu u jednom trenutku plaćali milijun dolara godišnje za promociju fitness magazina. Predstavnici glumca nisu odgovorili na zahtjev Forbesa za komentarom u vrijeme objave. Schwarzenegger je u Netflixovoj dokumentarnoj seriji o svom životu 2023. priznao da je njegovo ponašanje bilo “pogrešno”; Los Angeles Times prvi je izvijestio o brojnim navodima o pipanju i seksualnom uznemiravanju 2003.

Njegov razvod od bivše novinarke i Kennedyjeve nasljednice Marie Shriver okončan je 2021. Iako detalji razvoda nisu javno objavljeni, prema nagađanjima Forbesa, par nije imao predbračni ugovor. Što znači da su imovinu vjerojatno podijelili pola/pola prema kalifornijskom zakonu. Da su imali predbračni ugovor, Schwarzeneggerova neto vrijednost danas bi vjerojatno bila gotovo dvostruko veća.

Ulaganje u razne poslove

Od samih početaka, Schwarzenegger je bio uključen u različite poslove kako bi uložio svoj novac. Po dolasku u Kaliforniju 1968. godine, počeo se intenzivno baviti bodybuildingom. Uz dodatni prihod od sporednih poslova poput postavljanja cigli s prijateljem i kolegom bodybuilderom Francom Columbom te prodaje pamfleta o fitnessu putem pošte. Također je počeo ulagati u stambene zgrade u Santa Monici. Schwarzenegger tvrdi da je već bio milijunaš prije nego što je dobio bilo koju značajniju filmsku ulogu tijekom 1970-ih.

Od tada je Schwarzenegger ulagao svoj novac u komercijalne nekretnine, privatni kapital i dionice. Osnovao je tvrtku Main Street Advisors. Otvorio ju je 1997. godine zajedno s dugogodišnjim financijskim savjetnikom Paulom Wachterom. I to s ciljem pružanja financijskog savjetovanja filmskim zvijezdama u upravljanju njihovim bogatstvom. Tvrtka se kasnije proširila na pružanje savjeta slavnim osobama poput LeBrona Jamesa i Billie Eilish.

Schwarzenegger je transformirao cijeli blok u Santa Monici prije nego što ga je prodao 2006. Također je kupio komercijalnu zgradu od 21.600 četvornih metara u Venice Beachu za otprilike 12 milijuna dolara 1980-ih. Prodao ju je 2013. godine uz značajan profit. Posjedovao je značajan udio u hotelu Waldorf Astoria u Beverly Hillsu. Te je dugogodišnji investitor u Easton Town Centeru, trgovačkom centru čiji je razvoj vodio milijarder Les Wexner. Schwarzenegger je istaknuo Wexnera kao jednog od svojih “učitelja” u govoru 2001. godine. A navodno je Wexner bio domaćin prikupljanja donacija od 2.500 dolara za Schwarzeneggera u svom domu u Ohiu 2004. godine.

Schwarzenegger i Shriver

Schwarzenegger je identificirao Warrena Buffetta iz Berkshire Hathawaya kao jednog od svojih ključnih mentora, opisujući ga kao “najvećeg investitora ikada”. Njih su se dvojica upoznali krajem 1990-ih, a Buffett je kasnije bio ekonomski savjetnik u Schwarzeneggerovoj kampanji. U intervjuu za New York Times 2021. Schwarzenegger je istaknuo “Proroka iz Omahe” kao razlog zašto ne bi ulagao u Bitcoin ili druge kriptovalute: “Ja sam poput Warrena Buffetta. Ne ulažem u stvari koje ne razumijem”.

Umjesto toga, Schwarzenegger je uložio u neke od najpoznatijih američkih brendova. Kladio se na Starbucks još tijekom 1990-ih i i dalje ima dionice u tom carstvu kave. Bio je investitor u Googleovoj seriji A 1999. godine, prodao je svoje dionice u nekom trenutku, a nedavno ih je ponovno otkupio. Druge dionice u koje je u nekom trenutku imao udjele uključuju Beyond Meat, AMC i IES Network.

Ne prodaje, niti planira prodavati dionice

Jedna od “kreativnijih” investicija koju su Schwarzenegger i Vochter osmislili bila je kupnja Boeinga 747 za 130 milijuna dolara, koji su potom iznajmili natrag Singapore Airlinesu. Glumac je unaprijed uložio oko 10 milijuna dolara. Iako Vochter tvrdi da su zaradili na tom poslu, nije otkrio koliko, priznaje da to nije bio “veliki pogodak” koji su očekivali. Dijelom zbog pada vrijednosti zrakoplovnih kompanija nakon napada 11. rujna 2001. godine.

Možda je jedna od njegovih najpametnijih investicija bila kupnja manjinskog udjela u Dimensional Fund Advisors, vrijednog 718 milijardi dolara, koji je osnovao kolega milijarder David Booth. Vochterov bivši poslodavac u to je vrijeme bio ulagač u tvrtku, koja je u to vrijeme upravljala imovinom od oko 12 milijardi dolara, i želio je prodati udio. Schwarzeneggera su brzo privukle Boothove veze s jednim od njegovih idola, pokojnim ekonomistom Miltonom Friedmanom. Booth je bio jedan od Friedmanovih studenata na Sveučilištu u Chicagu.

Schwarzenegger je isprva kupio nešto manje od pet posto dioničkog kapitala tvrtke za neobjavljenu sumu, ali prema Vochteru, “nikada nije prodao nijednu dionicu i nikada neće”. DFA je opisao kao jednu od najnevjerojatnijih investicija koje je ikada vidio. Taj početni udio sada vrijedi gotovo 500 milijuna dolara, prema Forbesovim procjenama. No, Vochter dodaje upozorenje da bi Schwarzenegger mogao prodati svoj udio ako tvrtka ikada izađe na burzu.

Vochter se sjeća vremena kada je Schwarzenegger bio guverner i morao je pažljivo upravljati ulaganjima svog klijenta kako bi izbjegao sukob interesa. Iako nisu smjeli raspravljati o njegovom portfelju, nakon pada tržišta 2009., Schwarzenegger mu je prišao na košarkaškoj utakmici Los Angeles Lakersa i rekao: “Bolje da ništa ne prodajete.” “On je takav”, prisjeća se Vochter. “Znao je da nije vrijeme za prodaju. I, naravno, pokazalo se da je bio u pravu nakon financijske krize.”

Održava posjedovanje nekoliko tvrtki

Uz ulaganja u nekretnine i dionice, Schwarzenegger i dalje održava posjedovanje nekoliko tvrtki: Oak Productions, filmska i produkcijska tvrtka, Fitness Publications Inc., kao i Pumping Iron America, koja se bavi filmskom produkcijom i merchandisingom. Njegov širok investicijski portfelj uključuje i Arnold Sports Festival, trodnevnu konvenciju posvećenu bodybuildingu i snazi koja se održava u Columbusu i Madridu. Također, posjeduje osobnu imovinu koja se procjenjuje na 40 milijuna dolara, uključujući skijalište u Sun Valleyju, Idahu, te vilu sa sedam spavaćih soba u Brentwoodu, Kalifornija.

Svako od Schwarzeneggerovih ulaganja imalo je svoje uspone i padove. Godine 1991., Schwarzenegger se udružio s Bruceom Willisom i Sylvesterom Stalloneom kako bi uložili u Planet Hollywood. Ovaj lanac tematskih restorana dosegnuo je vrhunac vrijednosti od više od tri milijarde dolara 1996. godine, ali tri godine kasnije završio je u stečaju. Iako vrijednost njegovih dionica nije dosegnula 120 milijuna dolara koliko su nekoć vrijedile na papiru, Schwarzenegger je ipak izašao relativno neoštećen. Po savjetu Vochtera, proveo je dvije godine pregovarajući o svom vlasničkom udjelu kako bi osigurao značajne “zaštite” kada odluči investirati. Njegova ključna prednost bila je mogućnost da proda dionice prije ostalih investitora, tvrdi Vochter, koji također tvrdi da je Schwarzenegger prodao i zaradio “značajan” novac u odnosu na svoje početno ulaganje.

Ključ Schwarzeneggerovog uspjeha leži u njegovoj nevjerojatnoj radnoj etici. Dok je bio guverner, njegovo osoblje nije imalo dopuštenje koristiti riječ “umoran”, ističe Margita Thomson, bivša tajnica za tisak.

Radi punom parom

Čak i danas, Schwarzenegger, koji je nedavno otkrio da mu je ugrađen srčani pejsmejker nakon višestrukih operacija srca, ne usporava. Nastavlja s punim rasporedom aktivnosti. Prošle godine je izdao dvije serije na Netflixu: “Arnold”, trodijelni dokumentarac o svom životu, i “FUBAR”, svoju prvu glavnu ulogu u akcijskoj TV seriji uživo. Nakon završetka snimanja, sprema se za snimanje božićne komedije. Također je pokrenuo besplatni dnevni bilten koji prati oko 800.000 pretplatnika, dok 20.000 članova plaća 99 dolara godišnje za pristup njegovoj fitness aplikaciji The Pump.

Schwarzeneggerov šef osoblja, Daniel Ketchell, koji je radio s njim od vremena kad je bio guverner, kaže da Schwarzenegger i dalje održava nevjerojatno aktivan ritam. Prema Ketchellu, većinu dana počinje već u pet sati ujutro, hraneći svoje životinje, uključujući tri psa, minijaturnog konja, magarca i svinju. Zatim pregledava hitnu e-poštu na svom iPadu i vježba prije nego što započne dan.

Drugima je gotovo nemoguće doći do Schwarzeneggera. “On ima krugove ljudi između sebe i svijeta”, primjećuje Steve Algermissen, direktor ureda Cushman & Wakefielda u Los Angelesu. Iako je njegov financijski savjetnik Vohter odgovarao na pitanja, odbio je komentirati neto vrijednost svog klijenta.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno