Petak, 10 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Tvorci Igre prijestolja i drugi autori tuže ChatGPT za krađu

John Grisham, Jodi Picoult i George R R Martin među 17 su autora koji su tužili OpenAI. Posljednji je to u valu pravnih postupaka pisaca. Oni su zabrinuti da programi umjetne inteligencije bez dopuštenja koriste njihova djela zaštićena autorskim pravima.

Predložena grupna tužba koju je podnio Ceh autora pridružuje se nekolicini drugih pisaca, vlasnika izvornog koda i vizualnih umjetnika protiv generativnih pružatelja AI-ja. Osim OpenAI-ja koji podržava Microsoft, u tijeku su i slične tužbe protiv Meta Platforms i Stability AI. I to zbog podataka korištenih za treniranje njihovih AI sustava.

Ostali autori uključeni u najnoviju tužbu uključuju pisca The Lincoln Lawyer Michaela Connellyja i odvjetnike-romanopisce Davida Baldaccija i Scotta Turowa.

OpenAI i drugi optuženici izjavili su da se njihova upotreba podataka o obuci izvučenih s interneta kvalificira kao poštena upotreba prema američkom zakonu o autorskim pravima. Glasnogovornik OpenAI-ja rekao je da tvrtka poštuje prava autora. I da “vodi produktivne razgovore s mnogim kreatorima diljem svijeta, uključujući i Ceh autora”.

U dokumentima podnesenim saveznom sudu u New Yorku, autori su naveli “flagrantna i štetna kršenja registriranih autorskih prava tužitelja”. Nazvali su ChatGPT program “masovnim komercijalnim pothvatom koji se oslanja na sustavnu krađu masovnih razmjera”.

Tužbu je organiziralo Udruženje autora. A među ostalima su i David Baldacci, Sylvia Day, Jonathan Franzen i Elin Hilderbrand, piše AlJazeera.

Imperativ je da zaustavimo ovu krađu ili ćemo uništiti našu nevjerojatnu književnu kulturu, koja hrani mnoge druge kreativne industrije. Sjajne knjige općenito pišu oni koji svoje karijere i, zapravo, živote provode učeći i usavršavajući svoje zanate. Kako bismo sačuvali našu literaturu, autori moraju imati mogućnost kontrolirati hoće li i kako njihova djela koristiti generativna umjetna inteligencija.

Mary Rasenberger, izvršna direktorica Udruženja autora

U tužbi se navode specifične pretrage ChatGPT-a za svakog autora. Poput one za Martina koja navodi da je program generirao prekršajni, neovlašteni i detaljan nacrt za prequel Igre prijestolja.

Glasnogovornik OpenAI-ja rekao je u izjavi da “tvrtka poštuje prava pisaca i autora i vjeruje da bi oni trebali imati koristi od AI tehnologije”. “Optimistični smo da ćemo nastaviti pronalaziti obostrano korisne načine za suradnju. Kako bismo pomogli ljudima da iskoriste novu tehnologiju u ekosustavu bogatog sadržaja.”

‘Poštena uporaba’

Ranije ovog mjeseca nekolicina autora, uključujući Michaela Chabona i Davida Henryja Hwanga, tužila je OpenAI u San Franciscu za “očito kršenje intelektualnog vlasništva”.

U kolovozu je OpenAI zatražio od saveznog suca u Kaliforniji da odbaci dvije slične tužbe. Jednu koja uključuje komičarku Sarah Silverman, a drugu autora Paula Tremblaya. U sudskom podnesku, OpenAI je rekao da tvrdnje “pogrešno shvaćaju opseg autorskih prava, ne uzimajući u obzir ograničenja i iznimke (uključujući poštenu upotrebu) koje ispravno ostavljaju prostor za inovacije poput velikih jezičnih modela koji su sada na čelu umjetne inteligencije”.

Prigovori autora protiv umjetne inteligencije pomogli su Amazon.com, najvećem prodavaču knjiga, da promijeni svoju politiku o e-knjigama. Online div sada traži od pisaca koji žele objavljivati putem njegovog programa Kindle Direct da unaprijed obavijeste Amazon da uključuju materijal generiran umjetnom inteligencijom.

U nastojanju da ograniči širenje AI tekstova, Amazon također ograničava autore na tri nove samostalno objavljene knjige na Kindle Directu dnevno.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno