Subota, 4 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

11 jednostavnih navika koje će vas učiniti sretnima svaki dan, prema znanstveniku s UCLA

Želite li biti sretniji? Većina nas misli da je ključ veće sreće napraviti velike promjene u svojim životima. Iznenađujuće, istraživanja pokazuju da povećana sreća često dolazi od sitnih promjena u našim dnevnim ili tjednim rutinama. Svaka od ovih 11 navika sreće može snažno podići vaše raspoloženje i pogled na život. Učinite ih nekoliko zajedno i sigurno ćete biti sretniji, piše Minda Zetlin za Inc.

Taj savjet dolazi od Cassie Holmes, profesorice na Anderson School of Management pri UCLA-i i autorice knjige Happier Hour: How to Beat Distraction, Expand Your Time, and Focus On What Matters Most. U recenziji objavljenoj na stranici Greater Good UC Berkeley, psihologinja Jill Suttie istražuje kako se Holmesove preporuke mogu pretvoriti u sretniji život bez stresa za sve nas.

Ključ povećane sreće, piše Holmes, je kako provodimo svoje diskrecijsko vrijeme – sate u kojima možemo birati što ćemo raditi. Studije pokazuju da provođenje previše vremena gledajući televiziju ili na društvenim mrežama može dovesti do nesreće, pa čak i depresije. Aktivnosti poput društvene interakcije, tjelovježbe i provođenja vremena u prirodi dovode do veće sreće.

Imajući ovo istraživanje na umu, započinjanje s nekoliko malih navika može imati ogroman učinak na to kako se osjećate. Isprobajte nekoliko njih ili isprobajte sve zajedno ako želite istinski poticaj zadovoljstvu.

1. Usredotočite se na odnose.

Svi smo to učinili. Išli ste na večeru s voljenom osobom ili dobrim prijateljem, ali vaša pozornost stalno luta na poruke društvenih medija ili poslovne e-poruke koje vam iskaču na telefonu. Instinkti nam govore da ove važne poruke zahtijevaju našu pozornost upravo sada. Kada se prepustimo tim instinktima, naša vlastita sreća i dobrobit pate jer gubimo dio prilike za interakciju i vezu s osobom ispred nas .

Čak i kada smo sami, pravi razgovor s nekim do koga nam je stalo nadjačava poruku na društvenim mrežama. Stoga Holmes ima nevjerojatno jednostavan prijedlog: “Jednostavno zatvorite tu aplikaciju u kojoj se nalazite i nazovite prijatelja da stvarno razgovarate.

2. Dajte si trenutke flow-a.

Kada radite na nečemu – na poslu, gužvi, kreativnom pothvatu ili čak hobiju – bit ćete najsretniji kada možete ući u “flow“, stanje u kojem ste potpuno angažirani na čemu radite do te mjere da izgubite pojam o vremenu. Dakle, dajte si prilike za flow planirajući dijelove vremena da se usredotočite na svoj projekt i radite sa što manje prekida.

Suprotno tome, u trenucima kada niste usredotočeni na projekt ili složen zadatak, potražite prilike za interakciju i pravi razgovor sa svojim kolegama. Baš kao što nas jači odnosi čine sretnijima u našim osobnim životima, jači odnosi na poslu učinit će nas sretnijima na poslu.

3. Vježbajte svaki dan.

Već znate da će vam redovita tjelovježba pomoći da se osjećate zdravije i živite dulje, ali postoje i brojni dokazi koji pokazuju da ćete se zbog nje osjećati sretnijim i manje pod stresom. To je vrlo dobar razlog da odvojite vrijeme za tjelovježbu svaki dan. Ili onoliko koliko možete svaki dan. I ne samo to, nedavna istraživanja pokazuju da vam tjelovježba pomaže da bolje spavate i da se sljedećeg dana osjećate svježije i energičnije. Dakle, sat ili pola sata koje uložite u šetnju, trčanje ili vježbanje donosi dividende koje ih čine vrlo vrijednima.

4. “Spajajte” teške aktivnosti sa zabavnima.

Možda već radite nešto od ovoga, na primjer ako slušate svoj omiljeni podcast ili gledate svoju omiljenu emisiju dok ste na traci za trčanje. Život je pun prilika da zamorne zadatke učinite zabavnijima. Na primjer, slušanje plesne glazbe dok savijate rublje ili zabavne audio knjige tijekom putovanja na posao. A možete povećati kvocijent sreće dodavanjem odnosa u neugodan zadatak. Na primjer, organizirajte kuharsku zabavu s jednim ili više prijatelja gdje ćete se zajedno družiti u kuhinji, pripremajući obroke za nadolazeći tjedan.

5. Meditirajte – ili samo dišite.

Mnogo je znanstvenih dokaza da nas meditacija usrećuje i poboljšava rad mozga. Zapravo, mjerljivo najsretniji čovjek na planeti je tibetanski redovnik koji većinu svog vremena provodi meditirajući. Ali nije svima ugodno meditirati. Holmes piše da je “previše nemirna i nestrpljiva” da bi to učinila. Ali čak i nekoliko polaganih udisaja možete vas umiriti kad ste pod stresom i poboljšati vam raspoloženje. Općenito pažljiviji fokus na sadašnji trenutak i ono što vidite, osjećate i doživljavate smanjuje stres i poboljšava dobrobit.

6. Obranite svoje vikende.

Holmes preporučuje da vikend tretirate “kao odmor”. To znači da ga ne opterećujete poslovima i obvezama i da provodite vrijeme radeći nešto u čemu zaista uživate.Vikend može biti i ugodniji i nezaboravniji ako radite nešto što inače ne radite, poput odlaska na izložbu ili koncert. Vratit ćete se radnom tjednu opušteniji i energičniji nego ako ta dva dana provedete nadoknađujući papirologiju.

Ilustracija

7. Pronađite strahopoštovanje.

Fascinantna studija otkrila je da se ljudi koji doživljavaju strahopoštovanje, definirano kao “emocija koja se javlja kada se susretne s nečim tako zapanjujuće golemim da izaziva potrebu za ažuriranjem svojih mentalnih shema”, osjećaju manji pritisak vremena kao rezultat toga. Jedan od najboljih načina da doživite strahopoštovanje je otići u prirodu, čak i u park, ako šuma ili plaža nisu odmah dostupni. Pokazalo se da 15-minutna “šetnja strahopoštovanja” prirodom koja svjesno traži strahopoštovanje ljude čini sretnijima. Isplati se odvojiti tih 15 minuta da pronađete strahopoštovanje prema sebi.

8. Činite mala djela dobrote.

Još jedan iznenađujući način da se manje vremena osjećate pritisnuti je da činite mala djela dobrote za druge. Činilo mi se da je to vrlo kontraintuitivno kad sam prvi put čitao o tome – na kraju krajeva, djela dobrote sama po sebi oduzimaju vrijeme. Ali eksperiment koji je vodila Holmes pokazao je da kada su sudionici učinili mali čin ljubaznosti (u ovom slučaju napisali kratko pismo teško bolesnom djetetu), njihov osjećaj za vlastito raspoloživo vrijeme se proširio.

Zasebno istraživanje pokazalo je da ćete trošenje novca na druge učiniti sretnijim nego ako ga trošite na sebe. Stoga samo naprijed i učinite nešto lijepo za nekoga – to će zajamčeno povećati vašu vlastitu sreću kao i njihovu.

9. Vježbajte zahvalnost.

Istraživanja dosljedno pokazuju da će vas osjećaj zahvalnosti učiniti sretnijima. A zahvalnost je jedna od rijetkih emocija koja je, barem prema mom iskustvu, pod našom kontrolom. Većina nas ne može se osjećati sretno ili voljeno. Ali svi mi imamo mnogo toga u životu na čemu možemo biti zahvalni, a ako zastanemo na trenutak i razmislimo o nekim od tih stvari, osjećat ćemo se zahvalni, barem tih nekoliko trenutaka.

Godinama sam započinjao dan mentalno nabrajajući tri stvari na kojima sam zahvalan prije nego što ustanem iz kreveta i (što je važno) prije nego što uzmem svoj pametni telefon ili tablet. Isprobajte i provjerite popravlja li vam zahvalnost i raspoloženje.

10. Miksajte!

Mnoge stvari koje nas čine sretnima s vremenom nas manje oduševljavaju. Imao sam upečatljivu verziju tog iskustva kada sam, nakon što sam ga godinama želio, konačno kupio svoj prvi električni automobil. Svaki put kad bih sjeo za volan, čudio sam se koliko je uglađen i tih, kako brzo reagira na papučicu gasa i kako je uvijek započinjao dan potpuno napunjen, tako da nikada nisam morao brinuti o žurbi na benzinsku crpku kad sam već kasnio na dogovoreni sastanak. Šest mjeseci kasnije, još uvijek sam volio automobil – ali nije me ispunjavao radošću kao u prvih nekoliko tjedana.

To se zove hedonistička prilagodba, a odnosi se na sve što nam pričinjava zadovoljstvo ako to dovoljno često ponavljamo. Zato promijenite stvari – radite nešto što volite u drugom okruženju, s drugom osobom, u drugo vrijeme ili na drugačiji način. “Prestajemo primjećivati kada se ista dobra stvar događa iznova i iznova. Promjena nas, međutim, tjera da zastanemo i obratimo pozornost“, piše Holmes.

11. Neka sreća bude dio vašeg rasporeda.

Jedna od najljepših stvari koje možete učiniti za sebe je napraviti plan sreće. Holmes preporučuje da pregledate svoj raspored svaki tjedan i odvojite vrijeme koje ćete provesti s prijateljima ili voljenima, vrijeme u prirodi, vrijeme za sanjarenje – bilo koji od deset gornjih prijedloga i bilo što drugo zbog čega se osjećate istinski ispunjeno. Kad nešto zapišemo u naš kalendar, skloni smo to i učiniti. To je izvrstan alat za osiguravanje da je sreća dio vašeg tjedna.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno