Europi prijeti sve veći nedostatak radne snage

20
njemačka-radna dozvola
ilustracija

Tvrtkama koje ugrađuju solarne panele u Europi prijeti sve veći nedostatak radne snage. Najveća potreba za kvalificiranom radnom snagom je u Njemačkoj. To bi mogao postati problem za energetsku tranziciju u nadolazećim godinama.

Europska solarna industrija trebat će nekoliko stotina tisuća dodatnih kvalificiranih radnika u sljedećih nekoliko godina. Posebice su potrebni građevinski obrtnici za montažu te inženjeri projektiranja i elektrotehnike. Pokazuje izvješće krovne europske organizacije Solar Power Europe (SPE), prema kojem je solarni sektor u EU stvorio 648.000 stalnih radnih mjesta do prošle godine.

Prema izračunima, do 2027. – ako se bum solarne energije nastavi – moglo bi biti potrebno 1,2 milijuna radnih mjesta s punim radnim vremenom.

Radna snaga je usko grlo u realizaciji projekata

Industrija je zabrinuta da bi nedostatak radnika mogao postati problem za očekivani rast solarne energije.

‘Premalo zaposlenih u obnovljivim izvorima energije znači da se ne može realizirati dovoljno projekata’, rekla je Sanda Bozic, voditeljica ljudskih resursa u tvrtki Baywa r.e. Ona razvija velike projekte za solarne sustave s podružnicama u 31 zemlji i sjedištem u Münchenu.

Najveća potreba za kvalificiranom radnom snagom je u Njemačkoj. Prošle godine, prema izvješću PES-a, Poljska je bila na vrhu s gotovo 147.000 radnih mjesta s punim radnim vremenom u sektoru solara. Slijedi Španjolska s 103.000 radnih mjesta. U Njemačkoj ih ima gotovo 96.000. No prema Solar Associationu, to će se uskoro promijeniti. Autori studije očekuju da će do 2027. u Njemačkoj biti više od 210.000 radnih mjesta u montaži i proizvodnji solara.

‘Ambiciozni ciljevi u gotovo svim europskim zemljama znače da potražnja za radnicima u području obnovljive energije – a posebno u solarnom sektoru – raste brže nego drugdje’, rekla je Bozic.

U proizvodno-industrijskom i tehnološkom sektoru solarna industrija se natječe s proizvođačima i distributerima energije, automobilskom industrijom. Pa čak i velikim IT tvrtkama.

Izvor: tportal

Prijavite se na naš Newsletter