Utorak, 30 travnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kina je i dalje ključna za američke proizvođače čipova

Kina je i dalje ključno tržište za većinu američkih proizvođača čipova. Unatoč naporima Washingtona da ograniči prodaju čipova u tu zemlju i usred nastojanja Pekinga da postane samodostatna u sektoru poluvodiča.

Podaci S&P Globala pokazali su da američki divovi Intel, Broadcom, Qualcomm i Marvell Technology ostvaruju više prihoda iz Kine u usporedbi sa SAD-om.

SAD su prošle niz kontrola izvoza počevši od listopada 2022. s ciljem ograničavanja pristupa Kine naprednoj tehnologiji čipova. Posebno onima koji se koriste u aplikacijama umjetne inteligencije.

“Kina ostaje važno tržište za američke proizvođače čipova, a američka ograničenja prodaje naprednih AI čipova Kini osmišljena su posebno kako bi omogućila većini američkih tvrtki da nastave s prodajom većine vrsta čipova kineskim kupcima”, Chris Miller, autor knjige “Chip War ”, rekao je CNBC.

Korišteni u širokom rasponu proizvoda, od pametnih telefona do električnih vozila, poluvodiči su postali glavni prioritet za vlade diljem svijeta.

Prema podacima tehnološkog savjetovanja Omdia, Kina, obzirom da je najveće tržište, troši gotovo 50% svjetskih poluvodiča za sklapanje potrošačkih uređaja.

Američki proizvođači čipova, koji uživaju tehnološko vodstvo u odnosu na kineske konkurente, uspjeli su iskoristiti tu potražnju budući da su ograničenja izvoza u SAD-u usmjerena na neke vrlo specifične proizvode.

Još uvijek postoji mnogo ‘high end’ čipova sa svim vrstama dopuštenih slučajeva upotrebe koji su dobri za ići tamo gdje američke kompanije za proizvodnju čipova imaju dominantnu, vodeću prednost.

William B. Bailey, vodeći analitičar za tehnologiju, medije i telekomunikacije. u Nasdaq IR Intelligence.

Na rubu izazova

Američki proizvođači čipova, čak i oni s većinskim poslovanjem u SAD-u, kao što su Micron Technology, AMD i Nvidia, nastojali su služiti svojim kineskim klijentima. Čak i u uvjetima kontrole izvoza.

Kad je krajem 2022. prvi val američkih ograničenja stupio na snagu, Nvidia i Intel dizajnirali su modificirane verzije proizvoda AI čipova za kinesko tržište.

Godinu dana kasnije, SAD su ažurirale izvozna pravila kako bi riješili uočene rupe u zakonu. Ali, ubrzo nakon toga, objavljeno je da Nvidia radi na novom čipu napravljenom za Kinu.

Intel je navodno nastavio prodavati stotine milijuna dolara vrijedne procesorske čipove za prijenosna računala kineskoj telekomunikacijskoj tvrtki Huawei. Huawei je pod sankcijama SAD-a, zahvaljujući izvoznoj dozvoli koju je izdala administracija Donalda Trumpa.

Tvrtka nije odgovorila na upit za komentar svojih planova za kinesko tržište.

AMD je također dizajnirao AI čip za Kinu. Ali će morati podnijeti zahtjev za izvoznu dozvolu nakon što ga prošli mjesec nisu uspjeli proći američki regulatori.

Rukovoditelji Intela, Qualcomma i Nvidije navodno su bili dio grupe koja je planirala lobirati u Washingtonu protiv strožih ograničenja čipova u srpnju prošle godine.

Tvrtke su također članice Semiconductor Industry Association, velike američke trgovačke organizacije za poluvodiče. Koja je otprilike u isto vrijeme objavila izjavu u kojoj zahtijeva popuštanje napetosti i obustavu daljnjih sankcija zbog važnosti kineskog tržišta za domaće tvrtke čipova.

Usred oštrog političkog stava SAD-a, Kina je također odgovorila istom mjerom. U svibnju prošle godine, čipovi koje je proizveo američki Micron zabranjeni su u kritičnoj informacijskoj infrastrukturi u Kini nakon što nisu prošli reviziju državne Cyberspace Administration.

Micron gradi novi pogon za montažu i testiranje na postojećem mjestu u Xi’anu u Kini, budući da je zemlja “i dalje važno tržište za Micron i industriju poluvodiča”, rekao je glasnogovornik tvrtke za CNBC. Procjenjuje se da će proizvodnja početi u drugoj polovici 2025. godine.

Brige za tržišni udio

Kina teži samopouzdanju izgradnjom svoje domaće industrije poluvodiča. Kao odgovor na zemlje poput SAD-a i Nizozemske koje ograničavaju njezin pristup naprednoj tehnologiji.

Peking je dodijelio milijarde juana subvencija svojim tvrtkama za proizvodnju čipova u pokušaju da potakne domaću proizvodnju.

Analiza Huaweijevog pametnog telefona Mate 60 Pro koju je proveo TechInsights otkrila je napredni čip koji je napravio najveći kineski proizvođač čipova, SMIC. Također se navodi da je pametni telefon opremljen 5G vezom – američke sankcije imaju za cilj blokirati Huawei u pristupu ovoj tehnologiji.

Kineska vlada je “sve više usredotočena” na to da svoje tvrtke kupuju lokalno proizvedene čipove, rekao je Miller. “Ukoliko strane tvrtke nemaju znatnu tehnološku prednost nad domaćim kineskim konkurentima, izgubit će tržišni udio u Kini.”

Međutim, Phelix Lee, analitičar kapitala u Morningstaru, rekao je da se ne očekuje “revizija opskrbnog lanca” iako bi kineske tvrtke mogle inovirati naslijeđene čipove koji se nalaze u svemu, od kućanskih aparata do medicinske opreme.

Naslijeđeni čipovi obično su zreli ili jeftiniji poluvodiči, piše CNBC. Ministrica trgovine SAD-a Gina Raimondo rekla je da je oko 60% ovih čipova proizvedeno u Kini.

Prema Bradyju Wangu, pomoćniku direktora u Counterpoint Researchu, u segmentu tržišta AI GPU-a, procjenjuje se da američke tvrtke kao što su Nvidia i Intel imaju tehnološko vodstvo od oko tri do pet godina nad kineskim konkurentima.

“Vjerujemo da Kina još uvijek može izgraditi svoj lokalni opskrbni lanac GPU-a za određene tržišne segmente, ali količina će biti ograničena, a trošak puno veći,” dodao je.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno