Petak, 10 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Različiti simptomi stresa: Zašto svako tijelo reagira drugačije

Stres je pojam koji često čujemo u svakodnevnom životu – suradnici, članovi obitelji i prijatelji često se žale na prekomjerni rad i konstantan pritisak.

Motivira li nas stres?

Blaga količina stresa često se percipira kao korisna. Blagi osjećaj nervoze prije ispita potiče nas na učenje, dok umjerena količina stresa na poslu potiče želju za postizanjem uspjeha.

Sigurno ste već čuli ovo! Međutim, je li stres zapravo ono što nas motivira u takvim situacijama? Zapravo, motivacija dolazi od stimulacije i angažmana, kao što su postavljanje ciljeva ili rad na novim projektima, a ne od samog stresa. Stres je jednostavno rezultat nakupljenih negativnih emocija. Ako uspijete ostvariti uspjeh usprkos stalnom stresu, to znači da ste uspješni unatoč stresu, a ne zbog njega, ističe Andrew Bernstein, autor knjige “Mit o stresu”.

Kako alkohol djeluje na stres?

Razmislite pažljivo o tome je li zaista potrebno konzumirati nekoliko čaša vina nakon stresnog dana. Istraživanje objavljeno 2008. godine u časopisu Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism pokazalo je da alkohol zapravo potiče otpuštanje hormona stresa kortizola. Štoviše, alkohol i stres međusobno djeluju. Pri čemu se alkoholu pribjegava radi ublažavanja stresa. Dok stres, s druge strane, može umanjiti opijajući učinak alkohola, kako potvrđuje istraživanje sveučilišta Chicago.

Prekomjerno konzumiranje alkohola odnosi se na situaciju kada osobe konzumiraju toliko alkohola da se javljaju teškoće u obitelji, radnom okruženju i društvu, unatoč tome što se još ne smatraju alkoholičarima. Takve osobe se nazivaju “problem drinkers” ili “excessive drinkers”. Prema psihijatru dr. Robertu Torreu, oko 10% osoba koje umjereno piju s vremenom razviju alkoholizam. Pri čemu je broj umjerenih potrošača važan faktor u određivanju broja alkoholičara u društvu.

Stres izaziva želučane bolesti?

Većina gastrointestinalnih problema nije direktno uzrokovana stresom u svakodnevnom životu. Već su često posljedica infekcije bakterijama u želucu. Iako stres može povećati kiselost želučane kiseline i pogoršati simptome, on nije glavni uzrok gastrointestinalnih bolesti.

“Nemam simptome stresa. Nisam pod stresom.”

Stres može imati različite neugodne manifestacije, uključujući probleme poput nesanice ili povećanja tjelesne težine. Važno je napomenuti da nedostatak vidljivih simptoma ne znači nužno da osoba nije pod stresom. Kronični stres povezan je s nizom negativnih zdravstvenih problema, uključujući srčane bolesti i rak. Stres također može utjecati na povećanje razine kolesterola i povezan je s razvojem dijabetesa, čak i kada se simptomi ne manifestiraju na očit način.

Kako negativni događaji utječu na stres?

Stres može biti uzrokovan ne samo negativnim, već i pozitivnim događajima. On se često javlja kada se rutina naruši. Ili kada doživljavamo snažne emocionalne reakcije, bez obzira jesu li one pozitivne ili negativne.

Nemamo svi iste simptome stresa!

Stres može se manifestirati kroz različite fizičke i psihičke simptome, s obzirom na to da svatko reagira na stres na svoj jedinstven način. Primjerice, neki ljudi mogu imati problema s probavom tijekom stresnih razdoblja, piše Profitiraj. Dok drugi možda doživljavaju depresiju i osjećaj rastresenosti. Važno je naučiti prepoznati kako vaše tijelo reagira na stres kako biste uspješno upravljali njime.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno