Petak, 3 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Stupovi Rima: Zašto Italija ima više obeliska nego Egipat

Dok se Rim najčešće povezuje s Koloseumom i Fontanom Trevi, grad je također dom više egipatskih obeliska nego sam Egipat.

U svijetu postoji oko 30 obeliska, koji su isklesani kameni stupovi s piramidalnim vrhom i često ugravirani hijeroglifima.

Podrijetlom iz starog Egipta, danas se u Rimu može pronaći ukupno 13 obeliska, dok ih je samo šest ostalo u svojoj domovini.

Strukture su naručili faraoni u znak obilježavanja prošlih kraljeva i slave staroegipatskog kraljevstva, kao i poštovanja prema božanstvima egipatskog panteona.

Tradicionalno su se obelisci izrađivali u parovima i postavljali na ulazu u hramove, a često su se izrađivali u čast Raa, staroegipatskog boga sunca.

Kada je car Oktavijan (također poznat kao August) uključio Egipat u Rimsko Carstvo, novi vladari zemlje postali su očarani njegovim arhitektonskim čudima i nastojali su donijeti što više njegovih blaga u svoj rodni grad.

Neki su obelisci uzeti iz Egipta, dok su druge naručili rimski vladari u egipatskom stilu.

Obelisci su bili samo jedan aspekt rimskog interesa za stari Egipat s religijskim idejama, astrologijom i poljoprivrednim tehnikama koje je također usvojio Rim.

1. Lateranski obelisk

Jedan od najvećih i najviših obeliska u Rimu je Lateranski obelisk, izvorno naručen u Karnaku u Egiptu oko 1400. godine prije Krista za vrijeme vladavine faraona Tutmozisa III., a dovršio ga je njegov unuk Tutmozis IV.

Kamena konstrukcija bila je jedna od dvije koje je naručio Tutmozis III u čast sebi i svom ocu, Tutmozisu II, ali je završena tek nakon njegove smrti.

Lateranski obelisk je najviši obelisk u Italiji

Kada je Lateranski obelisk konačno završen pod Tutmozisom IV., obelisk je postavljen istočno od Velikog Amonovog hrama.

Početkom četvrtog stoljeća naše ere, obelisk je brodom kroz Nil prevezen u grad Aleksandriju, gdje je ostao nekoliko desetljeća. Car Konstancije II naredio je da se građevina pošalje u Rim.

Izvorno težak 413 tona, obelisk se s vremenom djelomično urušio i sada teži 300 tona nakon restauracije.

2. Obelisk na Trgu Svetog Petra

U samom srcu Vatikana nalazi se spomenik donesen iz Egipta 37. godine n. e., ali vjeruje se da ga je naručio nepoznati faraon prije otprilike 2000 godina, što ga čini znatno starijim od samog grada Rima.

Ponekad se naziva Kaligulin obelisk ili spomen igla, jedinstven je jer nema hijeroglife na svojim stranama kao što to obično imaju obelisci.

Iako je široko shvaćeno da je izgrađen u čast sunca, gole strane znače da je povjesničarima teško saznati više o njegovom podrijetlu.

Obelisk na Trgu Svetog Petra u Vatikanu donio je u Rim car Kaligula

Obelisk je donesen u Rim iz Egipta po nalogu Kaligule, cara zloglasnog po svom mentalnom slomu i tiranskoj vladavini.

Kako bi se obelisk prevezao u Vatikan, izgrađen je brod posebno za tu zadaću. Prijevoz velikog obeliska nije bio lak poduhvat, jer je težio oko 326 tona i visok oko 40 metara.

Obelisk je uzet iz Egipta i postavljen u Rimu u znak sjećanja na Kaliguline prethodnike, Augusta i Tiberija. Gravure posvećene njima oboma i danas se mogu vidjeti na bočnim stranama obeliska.

Godine 1817. na Trgu Svetog Petra ugrađen je sunčani sat, a sjena obeliska označavala je podne.

Prema srednjovjekovnim legendama, bakrena kugla koja je izvorno bila na vrhu obeliska sadržavala je pepeo Julija Cezara.

3. Macuteo obelisk

Sa svoje izvorne lokacije u Raovom hramu u Heliopolisu, Macuteo obelisk sada stoji ispred Panteona u Rimu.

Na četiri strane obeliska ispisani su hijeroglifi koji detaljno opisuju odnos između faraona i boga sunca (Ra).

Fotografija s kraja 19 stoljeća prikazuje strukturu nalik igli koju je izvorno naručio Ramzes II koji je vladao od 1279 do 1213 pr Krista

Igličasta struktura stvorena je za vrijeme vladavine Ramzesa II., koji je vladao od 1279. do 1213. pr. Kr., i bila je dio para.

Obelisk je izrađen od crvenog granita, a uzet je iz Egipta kako bi ukrasio hram Izide i Serapisa u starom Rimu; Egipatska božanstva koja su poštovali neki Rimljani stoljećima prije nego što je carstvo osvojilo Egipat.

Naime, talijanski kipar Filippo Barigioni 1711. obelisku je dodao kršćanski križ.

Malo je detalja poznato o tome kako je građevina prevezena u Rim.

4. Flaminijev obelisk

Na središnjoj pozornici Piazze del Popolo nalazi se jedan od prvih obeliska koji je donesen iz Egipta u Rim, poznat kao Flaminijev obelisk.

Visok oko 36 metara, ovaj spomenik izgrađen je oko 1300. godine prije Krista, a prvobitno se nalazio u Raovom hramu u Heliopolisu.

Obelisk je ondje ostao više od tisuću godina, sve dok August nije preuzeo kontrolu nad Egiptom i odlučio da se građevina preseli u Rim.

Obelisk Flaminio okružen je skelama tijekom obnove 2015

Kao i mnogi drugi obelisci napravljeni otprilike u isto vrijeme, Flaminio obelisk je napravljen od crvenog granita i ima hijeroglife ugravirane na njegovim stranama.

Tijekom godina struktura je nekoliko puta rastavljana i ponovno sastavljana radi održavanja.

Papa Siksto V. naredio je da se obelisk popravi i postavi na Piazza del Popolo 1589. Kasnije, 1823., talijanski arhitekt Guiseppe Valadier dodao je figure lavova na bazu obeliska.

5. Montecitorijev obelisk

Još jedan obelisk koji je August donio u Rim nakon osvajanja Egipta bio je obelisk Montecitorio.

Struktura je izrađena od crvenog granita i visoka je oko 20 metara, a datira iz vremena vladavine Psamtika II., koji je vladao između 595. i 589. godine prije Krista.

Dodatak izvornoj građevini je natpis ugraviran u Augustovu čast, koji se nalazi u njezinu podnožju.

Turisti se okupljaju oko obeliska Montecitorio u Rimu

Poput mnogih drugih obeliska u Rimu, vrijeme je uzelo svoj danak na stupu s potresima, požarima i napadom Normana 1084. koji su oštetili strukturu.

Godine 1748. arhitekt po imenu Antonio Zabaglia dobio je zadatak da popravi obelisk, koji je bio razlomljen na mnogo dijelova. Obnova je dovršena 1792. godine

Obelisk je u početku služio kao sunčani sat i kalendar, a postavljen je tako da je bacao sjenu na Oltar Augustova mira 23. rujna, na Augustov rođendan. Oltar je dao izraditi rimski senat u čast cara.

Izvor: middleeasteye

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno