Subota, 4 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Tehnološke kompanije iz SAD-a ne smiju u Kinu

Tehnološkim kompanijama iz Sjedinjenih Američkih Država koje se sufinanciraju iz sredstva vladinih fondova bit će zabranjena gradnja objekata „napredne tehnologije“ u Kini narednih deset godina, priopćila je Bidenova administracija.

SAD želi imati vlastitu industriju mikročipova

Navedena ograničenja su uvedena kao dio strategije u kojima će biti investirano oko 50 milijardi dolara, a cilj je da SAD dobije vlasitiu industriju mikročipova. Ova mjera predstavlja stratešku odluku u kojoj SAD želi smanjiti ekonomsku ovisnost o Kini. Naravno, Kineska Ambasada u SAD je u svom priopćenju ovo okarakterizirala kao “mentalitet hladnog rata”. Cilj te mjere je da se spriječi dalja ekonomska i posebno tehnološka ovisnost od Kine, prenosi BBC.

EU želi povećati proizvodnju čipova

Tko ne smije u Kinu

Odluka se odnosi na kompanije koje za svoja istraživanja i poslovanje dobijaju sredstva iz državnog budžeta. To je dio strateškog plana za podizanje američke industrije mikročipova u koji SAD ulažu 50 milijardi dolara. Do 1990. godine 40 posto svjetske proizvodnje mikročipova dolazilo je iz SAD, dok je danas to svedeno na tek 10 posto. Mikročipovi su najvažniji dio u svim modernim uređajima, počevši od mobilnih telefona do automobila i njihova nestašica uzrokovana zatvaranjem tvornica u Kini zbog pandemije produbila je ekonomsku krizu.

Šta je s onima koji su već u Kini

Stav SAD je da su seljenjem proizvodnje u Kinu američke kompanije direktno utjecale na podizanje kineske konkurentnosti u visokim tehnologijama što ne samo da je ugrozilo ekonomski primat SAD već i vlastitu nacionalnu sigurnost, budući da se poluprovodnici koriste u svom modernom naoružanju. Također, glasno se sumnja da Kina preko svojih tehnoloških proizvoda naročito onih ugrađenih u računalne mreže nadzire SAD i njihove saveznike.

Analitičari smatraju da će ove mjere snažno pogoditi i Kinu i američke tehnološke kompanije koje tamo imaju razvijenu proizvodnju, te da ne treba očekivati skoriji oporavak tržišta mikročipova.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno