Ponedjeljak, 6 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Turbulentan tjedan u IT industriji… je li ovo tek početak?

Ovaj tjedan nimalo nije bio dobar za IT industriju. Zapravo, bilo je poprilično kaotično i čini se kako se neće uskoro stabilizirati.

Jako dugo toliko tehnoloških tvrtki nije bilo u vijestima i na naslovnicama kao ovoga tjedna. I to ne s dobrim vijestima, piše Netokracija.

Slijedi pregled samo najvećih vijesti koje su ovoga tjedna potresle Silicijsku dolinu i tržište kriptovaluta. A zasigurno će odjeknuti u cijeloj industriji.

Meta podijelila 11.000 otkaza

Facebookova matična tvrtka Meta je, prvi put otkad postoji, najavila val masovnog otpuštanja. Izgelda da je donedavna tvornica novca Marka Zuckerberga to prestala biti: Facebooku pada broj aktivnih korisnika; zbog toga, ali i strožih pravila privatnosti u novim iOS-ovima na kojima Apple inzistira; manje se ulaže u ciljano oglašavanje. Svemu tome nije pomogla ni recesija s kojom dolazi manja kupovna moć i manji oglašivački budžeti.

Meti već dva kvartala za redom padaju prihodi, a prognoza za četvrti kvartal još je crnja.

Tu su još i multimilijunska ulaganja u metaverse za koje je upitno kad će se isplatiti i hoće li se uopće isplatiti. Sve to na svojoj koži osjetiti će 11.000 zaposlenika Mete (otprilike 13% svih zaposlenih) koji to uskoro više neće biti.

Na žalost, ne dijele samo giganti otkaze. Od ogromnog popisa tvrtki koji u kojima trenutno nije veselo, tu su i:

  • Booking.com – 4375
  • UBER – 3700
  • Airbnb – 1900
  • Stripe – 1100
  • Coinbase – 1100
  • Shopify – 1000
  • SalesForce – 1000

FTX propao preko noći

FTX je mlada kompanija koja je brzo izrasla na valu uzleta tržišta kriptovaluta. Predvođena je Samom Bankmanom-Friedmanom, poznatim samo kao SBF, gotovo mitskim osnivačem koji je utjelovio sve karakteristike mladog genijalca koji će nekonvencionalnim poslovnim potezima promijeniti svijet (nabolje, naravno, jer je isticao svoj altruizam kao poslovnu motivaciju).

U samo dvije godine FTX je došao od nule do tvrtke koja se oglašava u poluvremenu Superbowla. Olako su platili i 135 milijuna dolara kako bi preimenovali stadion u Miamiju u FTX Arenu. SBF je na naslovnicama časopisa slavljen kao čovjek koji se najbrže obogatio.

Ovoga tjedna, kad su se i FTX i njegovo osobno bogatstvo urušili skoro pa doslovno preko noći; ispalo je da je sve to stajalo na staklenim nogama.

Odgovor na pitanje kako je moguće da tvrtka jedan dan ima desetke milijuna dolara prihoda dnevno, a drugi dan se nada da će je konkurentska kritpo burza Binance otkupiti za samo jedan dolar i spasiti od propasti krije se kreativnom knjigovodstvu i sestrinskim tvrtkama koje jedna od druge kupuju, prodaju i posuđuju.

Poslovanje temeljeno na FTT tokenu

Poslovanje FTX-a temeljilo se na FTT tokenu koji su oni izdavali; nasumično mu određivali vrijednost; a kojim su se služili kako bi posuđivali novac kao da se radi o legitimnim financijskim zalihama.

Bilo je dovoljno da osnivač Binancea, FTX-ovog konkurenta koji je zbog prijašnjih partnerskih odnosa držao oko 2 milijarde vrijednosti FTT-a, zaprijeti da će ih prodati da nastane panika u kojoj su se svi naglo željeli riješiti svojih FTT tokena. Nitko ih, naravno, u toj situaciji, nije želio kupiti.

FTT je postao bezvrijedan, kao i tvrtka čije se poslovanje temeljilo na njemu. Binance ponudio da će ih otkupiti za 1 dolar kako bi sačuvali stabilnost tržišta. Sreća nije trajala dugo jer Binance je odustao dva dana kasnije. Tu odluku su donijeli nakon vijesti o zlouporabi klijentskih sredstava i navodnih istraga američkih agencija.

Postojala je nada da bi mogli podržati klijente FTX-a tako što bi im pružili likvidnost, ali problemi su ipak izvan kontrole Binancea. Svaki put kad veliki igrač u industriji propadne, obični korisnici pate…

Twitter objava Binance
Twitter objava Binance

Svaki skandal u kripto branši; posebno ovakav kad se otkrije da je naizgled solidan biznis zapravo financijska zavrzlama na klimavim nogama; loše utječe na cijelu industriju. Pala je vrijednost većine kriptovaluta, regulatori zazivaju stroža pravila…

Loša godina za tech tvrtke postala je još gora

Američki fond rizičnog kapitala Sequoia Capital uložio je prije godinu dana 210 milijuna u FTX. Sada se ti milijuni čine bačeni u vjetar. Kako je tijekom prošle godine Sequioa poslovala vrlo dobro; tako su odlučili neograničeno zadržati novac ulagača i zadržati velike javne pozicije u svojim najboljim tvrtkama iz portfelja.

Sequoia Capital stvorila je novu strukturu Sequoia Capital Fund. Zahtijevali su od partnera da zaključaju svoj novac u Sequoi na dvije godine. Zatim su dionice Sequoinih javnih tvrkti kao što su DoorDash, Airbnb, Unity, Zoom i Snowflake izrazito pale.

Dok druge muči tržište, Twitter muči Elon Musk

Kada je Elon Musk preuzeo Twitter, brzo je poslao mailove kojima je najavio kako slijede otkazi. Tvrtku je trenutno napustilo oko 3700 zaposlenika. Ipak, kada čujemo ime Musk, možemo očekivati i dramu. Twitter se sada javlja bivšim zaposlenicima i mole ih da se vrate natrag! Navodno su neki dobili otkaz slučajno; a za neke su shvatili kako su važni za razvoj i implementaciju novih značajki koje Musk planira.

Još veći kaos mogla bi izazvati činjenica da se za samo 8$ mjesečno na Twitteru može dobiti plava kvačica koja označava verificirani korisnički račun. Tako je netko već u manje 25 minuta napravio lažni Apple ID račun pomoću VPN-a i jednokratnog emaila; s njime povezao prikrivenu debitnu karticu čija je adresa Twitterovo sjedište te dobio verificirani račun.

Koliko je lako dobiti verificirani account na Twitteru
Koliko je lako dobiti verificirani account na Twitteru

Je li sve ovo bilo kratkoročno ili kaos tek počinje ostaje nam da vidimo.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno