Ponedjeljak, 6 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kako upravljati (digitalnim) marketingom u doba krize

Svakodnevno nas brojne vijesti upozoravaju na nadolazeću krizu. Inflacija, rast cijena namirnica i energenata, eskalacija sukoba u Ukrajini, uz još nedovoljno opravljeno gospodarstvo nakon krize uzrokovane virusom Covid-19 najavljuju još jednu moguću recesiju.

Što je zapravo recesija?

Možemo reći da je recesija značajan pad ekonomske aktivnosti koje zahvaća cijelo gospodarstvo i traje više mjeseci.

Možda se ovaj put tako nešto ipak ne dogodi, no trebamo se pripremiti na pad kupovne moći, mogući gubitak tržišta, a time i naših prihoda. Ovi pokazatelji alarm su za cijelo tržište, a tvrtke često u očekivanju kriznih situacija, rade još veću grešku i kreću u neselektivno rezanje troškova, prvenstveno marketinga.

Misleći da su tako uštedjele novac, tvrtke iz kriza često izlaze još slabije i manje profitabilne nego što su bile prije recesije, piše za tockanai.hr Denis Sinovčić, stručnjak za digitalni marketing.

Ušteda na marketingu?

Prema jednom američkom istraživanju koje je obuhvatilo stotine studija potvrđeno je da gašenje marketinga u kratkom roku donosi 5 do 10 posto pada prodaje za tvrtke koje su poznati brand, 10 do 30 posto za manje poznate brandove, a čak 45 posto za nove tvrtke i proizvode. Gledajući dugoročno, pad prodaje se i udvostručuje.

Čak ako u vrijeme krize potrošači u potpunosti prestanu kupovati vaš proizvod, potrebno je i dalje ulagati u brand i početnu fazu prodajnog lijevka, kako bi ostali, ne samo u njihovom pamćenju već i u svijesti investitora, potencijalnih zaposlenika, partnera i dobavljača.
Ono što je posebno važno, potrošači puno bolje pamte poruke i one brandove koji su bili uz njih u vrijeme kriza, kao i drugih emotivnih događaja. Tijekom recesije u SAD-u koja se dogodila 1990. godine McDonald’s je odlučio srezati oglašavanje što ga je koštalo padom prodaje od 28 posto dok su konkurenti poput Pizza Huta i Taco Bella nastavili oglašavati i rasli 61 i 40 posto.

Pripremite marketing plan za krizu

Kriza i recesija su, kao i svaki drugi događaj na tržištu, prilika koju treba prepoznati i iskoristiti. Potrebno je pažljivo sagledati tržište i što ranije primijetiti promjene u trendovima. Moguće je da kriza promijeni način na koji potrošači kupuju, možda neki kanali oglašavanja postanu popularniji i cjenovno dostupniji, a moguće je i da kompanije otkriju neki novi dobar put do kupaca u doba krize. Zato držite oči otvorenima!

Digitalni marketing već se i ranije dokazao kao dobar kanal komunikacije u kriznim vremenima zbog nekoliko svojih prednosti:

1.Digitalni marketing je još uvijek cjenovno najpovoljniji oblik oglašavanja i marketinga, a njegov doseg svakodnevno raste i može poslužiti kao kvalitetni kanal za gradnju branda i ostajanje u svijesti potrošača.

2. Tijekom krize veliki broj oglašivača smanjuje ili u potpunosti gasi svoje aktivnosti oglašavanja što brojne digitalne kanale kao što su Facebook, Google i YouTube čini još povoljnijim zbog svog aukcijskog modela plaćanja.

3. Od svih aspekata poslovanja, malo ih pruža više (i bolje) metrike od digitalnog marketinga, a to je u vrijeme krize svakako krucijalna stvar donošenje kvalitetnih odluka.

4. Različitost kanala i veliki broj formata daje mogućnost brzog testiranja, što je u krizno vrijeme koje karakterizira neizvjesnost, velika prednost u odnosu na tradicionalne načine oglašavanja.

5. Digitalni marketing osim velikog izbora nudi brzinu i fleksibilnost, tako da preko noći možemo promijeniti planirane aktivnosti, budžete i poruke koje šaljemo tržištu prateći svakodnevna događanja.

6. Potrošači postaju oprezniji pa više istražuju i uspoređuju, što daje priliku kompanijama koje ulažu u content marketing i imaju web stranice bogate informativnim sadržajem da se istaknu i privuku veći broj kupaca.

Kriza kao prilika

Iako se recesije pokazuju kao vrlo izazovna vremena, ulaganje u (digitalni) marketing tijekom gospodarske krize postaje imperativ kako bi tvrtke održale prihode.
U nekim situacijama kriza može čak i pomoći da osvojite dio tržišta koje je vaša konkurencija zapustila ili barem da održite zdravu poziciju s koje ćete moći krenuti jednom kada recesija prođe.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno