Četvrtak, 2 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kina ne želi reprogramirati dug Republike Srbije

Vlada Srbije nedavno je pokušala dogovoriti reprogram svojih obveza prema kineskim kreditorima. Ipak, partneri iz Pekinga nisu bili zainteresirani za bilo kakve ustupke, objavio je portal Demostat. Kako je navedeno, poslije negativnog odgovora iz Pekinga, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić zatražio je pomoć od premijera Luksemburga Xavier Bettel-a tijekom europskog sumita u Moldaviji početkom lipnja.

Vlada Srbije je najavila opsežan program javne potrošnje. Planirano je povećanje plaća u javnom sektoru i mirovina. Čak je planirana podjela po 170 BAM za djecu uzrasta do 16 godina.

Dug Srbije prema Kinezima 24 milijuna dolara

Trošak novog paketa bit će, kako je izračunao Fiskalni savjet, 550 milijuna eura. Ministar financija Siniša Mali uvjerava da novca za sve navedene mjere ima. Događaji iza zatvorenih vrata ukazuju na to da država na drugim mjestima ubrzano pokušava da osigura sredstva kako bi imali dovoljno novca za mjere koje je predstavio predsjednik Srbije, Vučić.

Prema podacima Uprave za javni dug, Srbija trenutno ima obaveze od ukupno 2,26 milijardi eura prema Export Import Bank of China, instituciji preko koje idu skoro svi krediti Srbiji iz ove zemlje.

Uz to, postoji još i dug od 23,78 milijuna eura prema mađarskom ogranku Bank of China za izgradnju kanalizacione infrastrukture u 11 gradova širom Srbije.

Za sve ove kredite Srbija će ove godine morati osigurati 128 milijuna eura, samo za otplatu glavnice, kako pokazuje proračun Demostata na osnovu podataka iz republičkog budžeta za 2023. godinu.

Ne samo da na glavnicu treba dodati i trošak kamata, koje se najčešće plaćaju po stopi od dva do tri posto na kineske kredite, već Srbiju od naredne godine čeka početak otplate kredita vrijednih 706 milijuna eura, za koje je do sada trajao grace period.

Predsjednik Srbije traži nove partnere

Također, Srbija je sa Kinezima potpisala ugovore o kreditima u ukupnom iznosu od bar 4,3 milijarde eura. Kako piše BiZLife saldo trenutnog duga je oko 2,2 milijarde eura. Razlika se odnosi na dio kredita koji je već otplaćen. Osim toga postoji dio koji još nije ni povučen. „Upravo nepovučeni dio će Srbiji narednim godinama biti veliki teg“, smatra Demostat.

Primjera radi, kredit za brzu prugu od Novog Sada do mađarske granice vrijedi milijardu dolara, a trenutno stanje duga je 369 milijuna. Kako se pruga bude gradila, tako će Srbija povlačiti ostatak tog kredita.

Srbija je samo u posljednjih sedam mjeseci povukla više od 100 milijuna eura, a još nijednu ratu nije otplatila. Otplata počinje naredne godine i trajat će do 2039. Kako Demostat saznaje, nakon što su Kinezi odbili da reprogramiraju dio srpskih obaveza, Vlada se okrenula partnerima iz Europske unije u pokušaju da osigura povoljnije refinansiranje.

EU nezadovoljna angažmanom Kine na Balkanu

Poznato je da je EU odavno nezadovoljna ekspanzijom Kine na Balkanu. Srbija i Crna Gora su često bile kritizirane zbog uzimanja kineskih kredita za infrastrukturu ili prihvatanja velikih kineskih investicija.

Srbija u planu ima i niz novih kredita koje namjerava dogovoriti s kineskim bankama. Tu je i priojekt izgradnje beogradskog metroa. Prve dvije linije buduće podzemne železnice trebale bi koštati 4,4 milijarde eura. Planirano je da budu završene do 2028, odnosno 2030. godine.

Kako je izjavio ministar Mali, Francuska će osigurati 454 milijuna eura kredita za prvu liniju. Ovo se odnosi na dio posla koji obavljaju francuske firme, dok će ostatak osigurati kineske banke.

To znači, još nekoliko milijardi eura kineskih kredita u narednih sedam godina. Verojatno više od tri milijarde, a samo za ovu godinu budžetom je predviđena mogućnost zaduživanja u stranim bankama od milijardu eura za Beogradski metro. Ako se planovi ostvare , te se Srbija opet zaduži kod Export Import Bank of China, vijrednost novih zaduženja s Kinom će se podići na nekih 5,3 milijarde eura.

Srbija ipak planirala dodatna zaduženja u Kini

Srbsli budžet za ovu godinu predviđa i mogućnost daljeg zaduživanja od Kineza. Postoje još dva velika projekta. Izgradnju beogradske obilaznice u dionici od Bubanj potoka do Pančeva, takozvani Sektor C, u iznosu od čak 680 milijuna eura. U planu je gradnja mosta preko Dunava i obilaznicu oko Novog Sada, također s dunavskim mostom, u iznosu od 149 milijuna eura.

Uz kredit za metro, do kraja ove godine dug Srbija za kredite od Kine bi se popeo na 6 milijardi eura. Za ukupan završetak metroa potrebne su još dodatne dvije milijarde, te se dolazi do cifre od 8 milijardi eura duga, prema Kinezima. Trenutno je ukupan spoljni dug Srbije nešto iznad 24 milijarde eura.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno