Četvrtak, 2 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Najizloženiji poslovi: Tko bi se trebao bojati GPT-a?

Autori popularnog alata ChatGPT (koji je kreirao Microsoftov Open AI) i istraživači sa Sveučilišta u Pennsylvaniji prošli su mjesec objavili svoju analizu i implikacije ChatGPT-a za poslovni svijet.

Jasno je da AI ulazi na velika vrata. Postaje izravna prijetnja za čak 20% profesija, sudeći prema prethodno navedenom analizi. Takve statistike lako se mogu shvatiti kao upozorenja. Jer ako alat umjetne inteligencije može zamijeniti barem pola posla računovođe, kako tvrde njegovi tvorci. Onda prostora za brigu ima itekako za cijelu industriju.

GPT za računovođe i kuhare

Osim što zahvaljujući svojim generativnim sposobnostima može puno brže obaviti više od polovice zadataka računovođe, AI može zamijeniti i dobar dio matematičara, prevoditelja i pisaca.

Prije nekoliko mjeseci, AI alati pokrenuli su val tjeskobe i zabrinutosti u tvrtkama, školama, vladama i široj javnosti. Svatko se može uvjeriti u sposobnost umjetne inteligencije da obradi nebrojene količine informacija i generira dovoljno sofisticiran i točan sadržaj kao odgovor na upite korisnika.

Istraživače je također zanimala profesionalna izloženost ovoj novoj tehnologiji. U spomenutom dokumentu bavili su se softverskim ‘velikim jezičnim modelima’ koji mogu analizirati i pisati tekstove. Pokazalo se da vrhunski GPT briljira u zadacima kao što su prevođenje, klasifikacija, kreativno pisanje i generiranje računalnog koda.

Potvrđeno je da će GPT u nekom obliku promijeniti većinu poslova. Otvara se prostor u čak 80% zanimanja gdje barem jedno radno mjesto u nekom svom segmentu može zamijeniti generativna umjetna inteligencija. Na primjer, svi poslovi obrade informacija – od stručnjaka za odnose s javnošću, sudskih izvjestitelja do blockchain inženjera – iznimno su dobro prilagođeni primjeni novih AI alata.

No, zato će, tvrde stručnjaci OpenAI-ja, najmanje utjecati na njih poslovi poput kuhara, automehaničara ili radnika na naftnim platformama.

GPT pomaže ljudima

Osnovna ideja nije pokazati koja će zanimanja nestati ili tko bi se trebao početi bojati za svoju branšu. Ideja nije predvidjeti koga će AI zamijeniti. Ovo je realnost kako bismo pomogli ljudima da se prilagode novostima koje su neizbježne.

“Jobsova izloženost umjetnoj inteligenciji ne predviđa promjene, hoće li se one dogoditi i koliko brzo. Ljudska bića odbijaju promjene koje ugrožavaju njihove interese. Ovaj proces implementacije novih tehnologija često je pun pregovora, otpora, terora i nade“, rekao je Matt Bean, profesor koji proučava utjecaj umjetne inteligencije na tržište rada.

Pojedinci su već počeli koristiti generativnu umjetnu inteligenciju za brži rad. Neki poslodavci dopuštaju eksperimentiranje s AI alatima i vjeruju u njihovu primjenu. Mnoga istraživanja provedena u posljednja dva mjeseca to potvrđuju.

Na primjer, eksperiment Sveučilišta u Massachusettsu pokazao je da su konzultanti, trgovci, stručnjaci za ljudske resurse ili autori tekstova bili bolji u pisanju kratkih zadataka kada su koristili ChatGPT. Brži su i bolji od onih koji nisu koristili AI alate.

Nova verzija

Prošlog su tjedna Microsoftovi istraživači objavili rad o najnovijoj verziji GPT-4, najnovijoj verziji AI alata. Otkrili su da ova verzija može riješiti ‘nove i teške zadatke’ uz ljudsku pomoć u područjima matematike, kodiranja, medicine, prava i psihologije.

Nova verzija, nove značajke, korak po korak. Ako su Matt Bean i iskusni psiholozi u pravu kada kažu da ljudi ne vole promjene i da je otpor neizbježan, s inovacijama poput ChatGPT-a čeka se velika borba. Neki će ostati bez posla. Neki mijenjaju granu. Neki će se naći u poslovima koji još ne postoje, dok drugi čekaju novi način rada.

Izvor: bonitet

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno