Subota, 4 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Pojačajte svoju emocionalnu inteligenciju pomoću 3 pitanja

Koncept emocionalne inteligencije postao je globalan, a profesionalci i dalje „padaju“ dok pokušavaju poboljšati svoju emocionalnu inteligenciju (ili EI) jer ili ne znaju kamo usmjeriti svoje napore ili ne razumiju kako poboljšati vještine na praktičnoj razini.

Ako želite razviti određene prednosti emocionalne inteligencije, potrebno je razmotriti područja za poboljšanje koja su drugi identificirali zajedno s ciljevima koje želite postići, piše HBR. A zatim aktivno izgraditi navike u tim područjima, a ne jednostavno se oslanjati na njihovo konceptualno razumijevanje.

U tu svrhu, započnite postavljajući sebi tri pitanja:

Koje su razlike između onoga kako vi vidite sebe i onoga kako vas vide drugi?

Prvi korak, kao i kod svakog učenja, je steći osjećaj kako se vaša samopercepcija (kako sebe vidite) razlikuje od vaše reputacije (kako vas drugi vide).

To posebno vrijedi za razvoj emocionalne inteligencije jer možemo biti slijepi ili pristrani kako izražavamo i čitamo emocionalne komponente naših interakcija. Na primjer, većina nas misli da smo dobri slušatelji, ali vrlo često to zapravo nije tako. Bez te vanjske provjere stvarnosti bit će vam teško identificirati načine na koje vaše radnje utječu na vašu izvedbu. Dobivanje povratnih informacija od drugih također može pružiti dokaz o nužnosti promjene našeg ponašanja i poticaj da to učinimo.

Nadalje, emocionalna inteligencija ne može se svesti na jedan rezultat, kao što je to učinjeno s IQ-om. Ne možete samo reći da ste “dobri” ili “loši” u emocionalnoj inteligenciji. Postoje četiri odvojena aspekta i svi smo u nekima bolji od drugih: samosvijest, samoupravljanje, društvena svijest i upravljanje odnosima. Unutar ovih domena nalazi se ukupno 12 naučenih kompetencija i kompetencija koje se mogu naučiti.

Jedan od način da dobijete vanjsku perspektivu o tome kako vaši postupci utječu na vaše odnose i vaš rad je rad s trenerom. Trener vam može pomoći da zaronite ispod površine i pogledate kako vaše pretpostavke i osobni narativi mogu raditi protiv vas. Ako rad s trenerom nije izvediv, pronađite partnera za učenje. Idealno kolegu čijem mišljenju vjerujete i koji bi bio voljan redovito razgovarati o tome kako vam ide.

Što vam je bitno?

Kada dobijete povratnu informaciju, dopustite da to bude informacija o tome što želite poboljšati. Ali također razmislite koji su vaši ciljevi. Kako želite postati bolji u onome što sada radite ili kamo želite ići u budućnosti. Kada je riječ o njegovanju prednosti u emocionalnoj inteligenciji, na velikom ste gubitku ako ste zainteresirani samo zato što je kolega, vaš šef ili netko u HR-u rekao da biste trebali biti. Vaša emocionalna inteligencija toliko je povezana s vašim osjećajem sebe da je intrinzična motivacija za ulaganjem truda važnija kada mijenjate dugogodišnje navike nego kada jednostavno učite neku određenu vještinu.

To znači da područja na kojima odlučite aktivno raditi trebaju biti na sjecištu povratnih informacija koje ste dobili i područja koja su najvažnija za vaše vlastite težnje. Zapitajte se: želite li povećati svoj kapacitet za preuzimanje vodeće pozicije? Biti bolji član tima? Imati veći pozitivan utjecaj? Postati bolji u upravljanju sobom ili zadržati važne ciljeve u fokusu? Ili – vaši ciljevi ne moraju biti samo profesionalni – želite li imati bolju vezu sa svojim suprugom ili tinejdžerom? Razumijevanje utjecaja vaših trenutnih navika emocionalne inteligencije u odnosu na vaše ciljeve omogućit će vam da dugotrajno radite dok radite na jačanju svoje emocionalne inteligencije.

Na primjer, recimo da dobijete povratnu informaciju da niste dobar „slušatelj“ – ali mislite da jeste. Umjesto da ovu procjenu shvatite kao napad ili je jednostavno odbacite, zastanite i razmislite o svojim ciljevima. Možda ste rekli da se želite bolje povezati, razumjeti i komunicirati s utjecajem. Kako bi vam dobro slušanje moglo pomoći da učinite te stvari? Gledanje povratnih informacija u ovom svjetlu može vam pomoći da ih postavite kao priliku za razvoj prema svojim ciljevima. A ne da ih shvatite kao prijetnju.

Koje ćete promjene učiniti kako biste postigli te ciljeve?

Nakon što odredite na koje se vještine emocionalne inteligencije želite usredotočiti, odredite konkretne radnje koje ćete poduzeti. Ako, na primjer, radite na tome da postanete bolji slušatelj, mogli biste odlučiti da, kada razgovarate s nekim, odvojite vrijeme za pauzu, poslušate što ima za reći i provjerite razumijete li prije nego što odgovorite. Budite konkretni. To vam pomaže promijeniti ciljnu naviku.

Također biste trebali iskoristiti svaku prirodnu priliku da vježbate vještinu koju razvijate, bez obzira koliko mala bila. Pokušavate istrenirati svoj mozak da reagira drugačije u uobičajenim situacijama. A načelo neuroplastičnosti govori nam da kako se određeni moždani sklop češće koristi, veze unutar njega postaju sve jače. Mozak ne pravi razliku između kuće i posla kada je u pitanju promjena navika. Vježbajte kod kuće kao i na poslu, sa svojim ukućanima kao što biste to činili sa svojim šefom ili izravnim podređenima.

Uočavanje ovih prilika da se oslobodite svoje navike zahtijeva malo dodatne svijesti. U početku će to zahtijevati napor (i stvarno bi se moglo činiti čudnim). Ali svaki put kad to učinite, ti novi putovi u vašem mozgu jačaju svoju vezu. Čineći vaš novi pristup lakšim i uobičajenijim. Uskoro će vam biti prirodnije zastati i poslušati odgovor, nego prekinuti osobu s kojom razgovarate u svom uzbuđenju da odgovorite. Jednog ćete dana doći do neurološke točke: nova će navika stupiti na snagu automatski, bez ikakvog napora. To znači da je vaša nova navika zamijenila staru kao zadani krug vašeg mozga.

I ovdje vam trener može biti od koristi na tom putu. Posebno ako je izričito obučen za pomaganje liderima i rukovoditeljima da razviju svoje prednosti emocionalne inteligencije. Od pristupa pravoj vrsti evaluacije do promatranja vas na djelu, dobro obučen trener može raditi s vama na prepoznavanju osobnih narativa ili uobičajenih obrazaca uma koji potkopavaju vašu sposobnost da se maknete s vlastitog puta. I umjesto toga razgovarati s vama kroz te dane kada vas životni pritisci prisile da se vratite starim, ne tako dobrim navikama.

***

Ako odgovorite na ova pitanja i počnete mijenjati svoje rutinske reakcije, bit ćete na dobrom putu da uvidite stare navike koje vam ne služe dobro. I da ih transformirate u nove, poboljšane – one koje vam služe.

Članak: Kako lideri mogu njegovati emocionalnu inteligenciju

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno