Subota, 4 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Profiteri plinske krize u svijetu, a nisu Rusi

Ova zemlja pokazala je Putinu kako se zarađuje u plinskoj krizi koju je sam stvorio. Debelo su prešišali Ruse. Rusija je u kolovozu od prodaje plina zaradila čak šest milijardi eura manje od Norveške, što zorno pokazuje svu uspješnost Putinovog plinskog rata s Europom.

Norveška je u kolovozu ostvarila trgovinski višak u robnoj razmjeni sa svijetom od rekordnih 19,54 milijardi dolara zahvaljujući prije svega skoku cijena plina, pokazale su u četvrtak službene statistike.

S dnevnom proizvodnjom od oko četiri milijuna barela ekvivalenta nafte, gotovo jednako podijeljenih između nafte i plina, Norveška se svrstala među dobitnike u okruženju snažnog rasta cijena energenata na globalnim tržištima, primjećuje Reuters.

Njezin višak u razmjeni sa svijetom bio je u kolovozu višestruko veći nego u istom lanjskom mjesecu budući da je izvoz porastao znatno snažnije nego uvoz, pokazali su podaci norveškog statističkog ureda.
Izvoz je bio gotovo dva i pol puta veći, dosegnuvši 287,8 milijardi kruna. Na mjesečnoj razini porastao je za četvrtinu, prenosi Novi List.

Plinovod ilustracija
Plinovod ilustracija

Ogroman norveški trgovinski višak

Uvoz je na godišnjoj razini uvećan 21,6 posto, na 90,2 milijarde kruna, a u sličnom postotku porastao je i u odnosu na srpanj, pokazuju tablice statističkog ureda. Trgovinski višak dosegnuo je tako 197,7 milijardi kruna (19,56 milijardi dolara) i veći je gotovo četiri i pol puta nego u kolovozu prošle godine. U odnosu na prethodni mjesec uvećan je za 29 posto.

Rast izvoza uglavnom je bio potaknut skokom isporuka prirodnog plina, koje su u vrijednosti 176,4 milijarde kruna (17,25 milijardi eura) činile 61 posto ukupnog izvoza i bile četiri i pol puta veće nego u istom prošlogodišnjem mjesecu. U odnosu na srpanj porasle su za 37,3 posto.

Izvoz sirove nafte porastao je gotovo za trećinu u odnosu na prošlogodišnji kolovoz, dosegnuvši vrijednost od 46 milijardi kruna. U odnosu na srpanj kliznuo je pak za gotovo šest posto, pokazuju tablice norveškog statističkog ureda.

Ruski prihodi najniži u godinu dana

Istovremeno, ruski prihodi od energije smanjili su se u kolovozu na najnižu razinu u više od godinu dana, piše Bloomberg, jer su zapadne sankcije zbog Ukrajine potaknule Kremlj da prodaje naftu po sniženim cijenama i smanji dotok plina u Europu, prenosi Novi List.

Odbijanje kupnje ruske nafte od strane nekih tradicionalnih kupaca u Europi znači da je Moskva bila prisiljena prodavati naftu uz veliki diskont na azijskim tržištima, lišavajući je pune prednosti viših cijena.

Dok su u kolovozu zabilježene rekordno visoke spot cijene plina u Europi, nameti za plin, koji zauzimaju manji udio u proračunu, nisu mogli u potpunosti nadoknaditi manje prihode od nafte.

Gazprom značajno srezao izvoz plina u Europu

Državni Gazprom PJSC značajno je srezao izvoz plina u Europu ovog ljeta, okrivljujući sankcije za ograničene tokove. Ruski prihodi od nafte i plina, koji čine više od trećine nacionalnog proračuna, pali su prošlog mjeseca na 671,9 milijardi rubalja (11,1 milijardu dolara), što je najmanje od lipnja 2021., prema podacima Ministarstva financija objavljenim u ponedjeljak.

To je pad od gotovo 13% u odnosu na srpanj. To je također pad od 3,4% u odnosu na prošlu godinu, iako su cijene sirove nafte Ural porasle gotovo 10%.
Time je Rusija u kolovozu od prodaje plina zaradila čak šest milijardi eura manje od Norveške, što zorno pokazuje svu uspješnost Putinovog plinskog rata s Europom.

Proizvodnja plina u Norveškoj ilustracija
Proizvodnja plina u Norveškoj ilustracija

A tek stiže udarac G7

Još jedan udarac blagajni Kremlja mogao bi doći od ograničenja cijena koje Grupa sedam zemalja planira postaviti za rusku sirovu naftu i naftne proizvode. Iako je predsjednik Vladimir Putin obećao zaustaviti izvoz u zemlje koje uvedu takvu mjeru, ograničenje cijena moglo bi dodatno povećati popust za preostale kupce ruskog goriva.

Mjesečni pad ruskih prihoda od nafte i plina u kolovozu rezultat je pravila plaćanja poreza, prema Ministarstvu financija. Ruski proizvođači nafte obično plaćaju porez na dobit ili NDD za prethodni kvartal u travnju, srpnju, listopadu i siječnju. Kao rezultat toga, NDD je dodatno povećao prihode od nafte i plina u srpnju za 306,3 milijarde rubalja, navodi novinska kuća RBC.

Kolika cijena za EU?

Norveška je nakon znatno smanjenih isporuka iz Rusije postala najveći opskrbljivač Europe plinom iz cjevovoda i trenutno pregovara s Bruxellesom o obuzdavanju cijena.

Iznimni i nagli skokovi cijena nisu u interesu Norveške”, izjavio je novinarima norveški premijer Jonas Gahr Stoere nakon sastanka s proizvođačima plina o snižavanju cijena izvoza u ostatak Europe. Premijer je sa čelnicima kompanija razgovarao i o dugoročnim ugovorima o opskrbi. Kompanije su, kažu, spremne potpisati takve ugovore, ali moraju znati tko će biti s druge strane stola, ističu. Brojni su dobavljači plina u Europi propali jer im propisi nisu dopuštali prebacivanje svih ekstra troškova na klijente, objašnjavaju norveški proizvođači plina.

Norveška i EU zajedno traže rješenje

“To je za mnoge privatne tvrtke preveliki rizik, s obzirom na sadašnju razinu cijena”, rekao je čelnik Aker BP-a Oeyvind Eriksen. “Zato je to dijelom pitanje mehanizma utvrđivanja cijena, a dijelom pitanje suradnje država i kompanija na pronalasku rješenje za vrlo ozbiljnu situaciju”, dodao je Erikson.

Najveći norveški proizvođač plina Equinor smatra da su razgovori bili “korisni”, napomenuvši da polovinu plina prodaje bilateralnim ugovorima, a drugu polovinu na fizičkom tržištu. Norveška i EU objavili su u srijedu da će osnovati radnu skupinu, a norvešku delegaciju predvodit će veleposlanik u EU, izvijestio je ured premijera.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno