Rat na Bliskom istoku oborio svjetske burze, rastu samo kineska burza i cijena zlata

15
Burze - ilustracija
Burze - ilustracija

Zapadna tržišta kapitala očekivano su reagirala na krizu na Bliskom istoku. Svi glavni američki i europski burzovni indeksi u padu su u prosjeku manje od jedan posto. Cijena nafte porasla je oko 4 posto. Analitičari su zasad oprezni u procjenama, no više od eskalacije sukoba u Izraelu zabrinjava ih moguća reakcija Irana.

Oprez i sumnja zamijenili su blagi optimizam na svjetskim tržištima kapitala. Najviše su bile pogođene zapadne burze, dok je kineski Hang Seng jučerašnji dan završio u plusu. Ovo što se sad događa samo je jedan veliki šok. Najproblematičnije je što će ovo dalje nastaviti inflatorne pritiske koji nisu stali. Što se tiče Kine, oni uopće nisu slabi kao što se čine, navodi HRT.

Pogledi burzovnih mešetara najviše su bili usmjereni na cijene nafte koje su skočile za oko 4 posto. No u slučaju eskalacije sukoba u Izraelu, i one bi mogle nastaviti rasti.

Dva neugodna čimbenika utječu na tržište – sukob na Bliskom istoku i strah od eskalacije. Drugi su problem cijene nafte, koje bi mogle odletjeti u nebo ako Iran zatvori Hormuški tjesnac. U tom slučaju imali bismo opet problema s inflacijom.

Robert Halver, analitičar Baader Banka.

Kinaeska burza bilježi rast

Kineska burza za razliku od Zapada gotovo uopće ne osjeća posljedice napada na Izrael. Kao ni rata u Ukrajini. Štoviše, bilježi rast.

Povećan opseg tereta potvrda je oporavka našeg gospodarstva i tržišta. Gospodarska je aktivnost zdrava, kazao je Liu Yuhang, direktor kineskog logističkog centra.

Cijene nafte ne bi trebale previše rasti bez obzira na rat u Izraelu. Sada je potez na Iranu koji u ovom trenutku ima mogućnost destabilizirati zapadna tržišta i pojačati inflatorne pritiske.

Burze metala biježe rrast cijena

Cijene zlata porasle su u ponedjeljak zbog sukoba izraelskih oružanih snaga i palestinske naoružane skupine Hamas. Na fizičkom je tržištu unca zlata poskupjela jedan posto, na 1.850,70 dolara, najvišu razinu u tjedan dana. U terminskim ugovorima na američkom tržištu uncom zlata trgovalo se po 1,1 posto višoj cijeni, od 1.865,10 dolara.

Cijena srebra i platine također skočila

Poskupjelo je i srebro, za 0,4 posto, na 21,68 dolara, i platina, za 0,9 posto, na 884,41 dolar.

Ulagači tradicionalno ulažu u zlato u razdobljima izražene političke i financijske neizvjesnosti, a skloni su tražiti sigurnost i u američkim državnim obveznicama, dolaru i jenu.

Budući da investitori traže sigurna ulaganja, zlato je u najmanju ruku kratkoročno profitiralo zbog pojačanih geopolitičkih napetosti, rekao je Giovanni Staunovo iz UBS-a.

Bez obzira na to, visoke kamatne stope u SAD-u ostat će vjetar u leđa cijenama zlata. Očekujemo više cijene zlata nakon što FED počne zvučati više bezobrazno tijekom 2024..

Giovanni Staunovo iz UBS-a

Ključno je pitanje koliko će dugo kapital tražiti zaklon u sigurnoj imovini ako je vikend donio neke tektonske promjene u geopolitičkom krajoliku“, ističe u bilješci Norbert Ruecker iz švicarske banke Julius Baer, prenosi HRT.
Barem iz perspektive robe, geopolitika obično više stvara buku no što nastupa u ulozi trajnog i značajnog temeljnog faktora (cijena)“, dodaje Ruecker.

Prijavite se na naš Newsletter