Četvrtak, 2 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

‘Stara garda’ ih napušta: Google više nije što je bio

Osim velikih promjena kada je u pitanju poslovanje tvrtke, posebice u području umjetne inteligencije. Google  najavljuje i kadrovske promjene. Pogotovo na visokim položajima.

Kako piše CNBC, ključni članovi Googleove “stare garde” mijenjaju uloge ili napuštaju tvrtku koja je u potrazi za svojim novim identitetom.

Promjene uključuju rukovoditelje visokog profila poput financijske direktorice Ruth Porat. Izvršne direktorice YouTubea Susan Wojcicki i tzv. ‘zaposlenik br. 8’, Urs Holzle.

U veljači je Wojcicki, jedna od najistaknutijih žena u Silicijskoj dolini, objavila da se povlači nakon devet godina na čelu platforme u vlasništvu Googlea koja je postala najpopularnija svjetska videousluga. Žena koja je svoju garažu posudila osnivačima Sergeyju Brinu i Larryju Pageu da je koriste kao prvi ured, najavila je da će nastaviti obavljati savjetodavnu ulogu u Googleu. Ali također želi “započeti novo poglavlje”.

Wojcicki nije bila jedini CEO koji je napustio YouTube. Robert Kintzle, glavni poslovni direktor 12 godina, odstupio je ranije ove godine. Te postao izvršni direktor Warner Music Group.

“Više vremena s obitelji”

U ožujku je osnivač CapitalG-a i dugogodišnji Googleov zaposlenik David Levy dao ostavku nakon 17 godina u Alphabetu. Rekavši da želi istražiti nove interese i provoditi više vremena sa svojom obitelji.

Helzle, koji je dugo nadgledao tehničku infrastrukturu tvrtke i bio njezin osmi zaposlenik, rekao je da će se povući iz uprave nakon 24 godine vođenja tehničkih timova. Holzle će biti klasificiran kao “individualni doprinositelj”, što znači da će raditi samostalno i više neće upravljati zaposlenicima.

Također u srpnju, Porat je najavila da će nakon osam godina odstupiti s mjesta glavne financijske direktorice Alphabeta i preuzeti novu ulogu predsjednice i glavne investicijske direktorice.

“Imamo stabilan i iskusan vodeći tim, od kojih su mnogi u tvrtki više od desetljeća“, izjavila je glasnogovornica Googlea Courtney Mencini u izjavi o promjenama. “Također imamo snažnu klupu vođa u Googleu koji mogu glatko preuzeti dužnost od ljudi koji su ovdje imali duge i uspješne karijere i odabrati traženje novih prilika unutar i izvan tvrtke.”

Kako je ChatGPT uzdrmao Google

Dok Google traži zamjene za rukovodioce poput Porata, on također traži vlastiti identitet u ključnom trenutku u povijesti tvrtke.

S pojavom ChatGPT-a, tvrtka se našla na prekretnici u kojoj je njezina osnovna djelatnost pretraživanja bila ugrožena.

Iako strategija tvrtke “AI-first” postoji od 2016.,tvrtka nije imala što za pokazati.

Ono na čemu rade djelomično je obavijeno velom tajne. No odlazak Geoffreyja Hintona, poznatog kao “kum umjetne inteligencije” i jedan od najcjenjenijih glasova u tom području, pokazao je da se nešto događa. Rekao je da napušta tvrtku nakon desetljeća kako bi upozorio svijet na potencijalnu prijetnju umjetne inteligencije.

Google je postao birokratska tvrtka

CNBC piše da se i percepcija zaposlenika o tvrtki promijenila posljednjih godina.

Iako potencijalni zaposlenici još uvijek smatraju Google vrhunskim mjestom za rad s izuzetno konkurentnim prednostima, postao je birokratskiji nego u ranijim danima.

Do promjene u percepciji došlo je pod pritiskom OpenAI-ja i Microsofta, tvrdi bivši zaposlenik.

„Otišao sam iz Googlea s mišlju kako je nekad velika tvrtka polako prestala funkcionirati. Poput miševa, zarobljeni su u labirintu odobrenja, procesa pokretanja, pravnih pregleda, pregleda izvedbe, pregleda izvršnih direktora, dokumenata, sastanaka, izvješća o greškama, H1 planova praćenih H2 planovima…”, napisao je Pravin Seshandri u objavi koja je postala viralna.

Uz njega, brojni stručnjaci za umjetnu inteligenciju napustili su tvrtku. Rekavši da je postala previše birokratska da bi se stvari obavile.

Osam istraživača umjetne inteligencije koji su stvorili “Transformerse”, sastavni dio infrastrukture iza ChatGPT-a i drugih chatbota, napustili su pretraživačkog diva 2017. — mnogi od njih kako bi osnovali vlastite tvrtke. Pet ih je otišlo tek 2021. godine.

A zaposlenici su sve nezadovoljniji

Nisu to jedini problemi. Tvrtka je također postala manje fleksibilna jer nastoji vratiti zaposlenike u ured.

Google je nedavno napustio svoju politiku hibridnog trodnevnog radnog tjedna. Zaposlenici kojima je već odobren rad na daljinu sada mogu ponovno procijeniti taj status.

Tu je i novi naglasak na smanjenju troškova koji je iznenadio neke zaposlenike. Počelo se štedjeti s računalima, putovanjima, prostorom.

Čak i ako se smatralo da se tvrtka sporije kreće, barem se smatrala sigurnom. To se promijenilo s prvim masovnim otpuštanjima u tvrtki u siječnju. Alphabet je iznenada objavio da ukida oko 12.000 radnih mjesta, ili 6% svoje radne snage, u e-poruci preko noći.

Sve to predstavlja dosad najveći izazov s kojim se tvrtka suočava, navodi CNBC. “Google pokušava rekreirati magiju svojih ranih dana i jak prihod dok je pod najvećim pritiskom nego ikad”.

Izvor: bonitet

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno